Последни написи

Украинските сили спроведуваат успешни офанзивни операции северно и јужно од Бахмут, контраофанзивата напредува во најмалку три сектори од фронтот

Украинските сили спроведуваат офанзивни операции северно и јужно од Бахмут и се успешни во два правци, изјави портпаролот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Андриј Ковалиов во етерот на телетонот United News, пренесува Укринформ.

„Во насоките Била Хора-Андриивка и Била Хора-Курдиумивка (одбранбените сили – уред.) постигнаа одреден успех, тие се зацврстуваат на постигнатите линии“, рече портпаролот.

Според него, украинските војници дејствуваат со артилериски оган врз идентификуваните непријателски цели и преземаат контрамерки. Непријателот дава силен отпор, придвижува единици и трупи, користејќи резерви.

Според извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW), украинските сили спровеле контраофанзивни операции на најмалку три сектори од фронтот на 11 јули и постигнале придобивки во некои области.

Украинскиот Генералштаб извести дека украинските сили продолжиле со офанзивните операции во правците Мелитопол (западно Запорижја) и Бердјанск (граничната област Запорижја-Доњецка област), а портпаролот на украинската источна група сили полковник Серхи Черевати изјави дека украинските сили продолжуваат со контраофанзивните операции околу Бахмут. Геолокацираните снимки објавени на 10 јули покажуваат дека украинските сили напредувале североисточно од Роботин (15 километри јужно од Орихив).

Руски милблогер, исто така, тврди дека украинските сили воспоставиле контрола врз новите позиции северозападно од Клишчиивка (7 километри југозападно од Бахмут) и напредувале до 1,5 километри во близина на Роздоливка (19 километри североисточно од Бахмут).

Непријателот продолжува да ги фокусира своите главни напори на насоките Купјанск, Лиман, Бахмут, Авдијивка и Маринка, интензивните битки се во тек. Во текот на изминатиот ден се случиле 29 борбени ангажмани, се наведува во утринскиот извештај на Генералштабот на вооружените сили на Украина објавен на Фејсбук, пренесува Укринформ.

и во извештајот.

„ВО ТЕКОТ НА ИЗМИНАТИТЕ 24 ЧАСА, НЕПРИЈАТЕЛОТ ИЗВРШИ 65 ВОЗДУШНИ НАПАДИ И 71 НАПАД НА MLRS ВРЗ ПОЗИЦИИТЕ НА НАШИТЕ ВОЈНИЦИ И НАСЕЛЕНИТЕ НАСЕЛБИ. ЗА ЖАЛ, ОСВЕН УНИШТЕНАТА ИНФРАСТРУКТУРА, ЗАБЕЛЕЖАНИ СЕ И ЦИВИЛНИ ЖРТВИ“, СЕ ВЕЛ

Руските окупатори ја нападнаа Украина и со борбени беспилотни летала Шахед. Беа употребени вкупно 28 беспилотни летала камикази. Како резултат на успешните борбени операции, единиците за воздушна одбрана на Украина уништија 26 борбени летала. Нашите бранители уништија и пет оперативно-тактичко извидувачки беспилотни летала.

Во текот на изминатиот ден, украинските воздухопловни сили извршија 15 напади врз областите на концентрација на непријателски персонал, оружје и воена опрема и уште четири врз непријателски противвоздушни ракетни системи.

Ракетните и артилериските единици погодија три непријателски командни пунктови, 10 артилериски системи на позиции за гаѓање, систем за воздушна одбрана и станица EW.

Во правците Волин и Полисија, оперативната ситуација не е значително променета. Немаше знаци за формирање на непријателски офанзивни групи.

Во насоките Сивершчина и Слобожаншчина, непријателот го одржува своето воено присуство. Во текот на изминатиот ден, беа извршени воздушни напади врз областите на Волфин во регионот Суми; Ветеринарне во регионот Харков. Минофрлачи и артилерија беа испукани на повеќе од 20 населени места, особено Карповичи, Миколаивка во регионот Чернихив; Сопиќ, Ромашкове во Сумискиот регион; Стрилеча, Ветеринарне, Стоивка, Сотницки Козачок во регионот Харков.

Во насока на Купјанск, украинските војници цврсто ја држат одбраната. Непријателот изврши воздушни напади во областите Подоли, Кучеривка и Кисливка во регионот Харкив. Красне Перше, Камјанка, Дворична, Западне, Масиутивка, Кисливка во регионот Харкив и Новоселивске во областа Луганск биле под непријателски артилериски и минофрлачки оган.

Во правец на Лајман, непријателот изврши неуспешни офанзивни операции во областа Веселе, регионот Доњецк. Непријателот изврши воздушни напади во близина на Билохоривка и Невске во областа Луганск. Невске, Билохоривка во регионот Луганск; Роздоливка, Торске, Верхниокамјанске, Веселе во Доњецката област биле под артилериски оган.

Во насока Бахмут, украинските бранители успешно ги одбија непријателските напади во областа Хрихоривка и источно од Орихово-Василивка под силен авијациски и артилериски оган. Повеќе од 15 населби, вклучувајќи ги Олександро-Шултине, Васиукивка, Бохданивка, Хромове, Часив Јар, Пивденне, Иванивске во Доњецката област, беа под непријателски артилериски оган.

Во насока Авдијевка, одбранбените сили продолжуваат да го задржуваат напредувањето на руските трупи во областите Авдијивка, Первомајске и Невелске. Непријателот изврши воздушни напади во близина на Њујорк и Авдијевка. Во исто време, окупаторите истрелаа артилерија на повеќе од 10 населени места, вклучувајќи ги Авдијивка, Бердичи, Сиверне и Невелске во регионот на Доњецк.

Во насока Маринка, украинските бранители ги одбија сите непријателски напади во областите на населбите Побиеда, Новомихајливка и Маринка под непријателски артилериски оган. Непријателот гранатираше повеќе од 15 населби, вклучувајќи ги Костијантинивка, Мариинка, Побиеда и Јелизаветивка во регионот на Доњецк.

Во насока Шахтарске, непријателот изврши неуспешни офанзивни операции кај Блаходатне. Воздушни напади беа лансирани во близина на Одрадна, Сторожеве, Ривнопил и Макаривка. Русите погодија повеќе од 15 населени места, меѓу кои Вуледар, Блаходатне, Макаривка и Пречистивка во Доњецката област.

Во правците Запорижја и Херсон, непријателот ги фокусира своите главни напори на спречување на понатамошно напредување на нашите трупи. Напаѓачите започнаа воздушни напади во областа Мала Токмачка, Орихив во регионот Запорижја; Золота Балка, Молодижне во регионот Керсон. Артилерија беше истрелана на повеќе од 30 населени места, вклучувајќи ги Хулиајполе, Хулиајпилске, Зализни, Полтавка, Олхивске во регионот Запорожје; Козатске, Лвов, Инженерне, Токаривка, Херсон; Днипровске, Дмитривка, Иванивка во регионот на Миколајев. Во исто време, одбранбените сили на Украина продолжуваат да одат во офанзива во насоките Мелитопол и Бердијанск, стекнувајќи упориште на достигнатите граници и преземајќи контрамерки против непријателските батерии.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај