More

  (ИЗБОР) Албански медиуми: Ахметај „исчезна“ пред апсење; во Албанија инсинераторите „изгореа“ 103 милиони евра до јуни 2023 година; ситуацијата на северот на Косово деескалира

  Поранешниот вицепремиер и актуелен пратеник во албанското собрание, Арбен Ахметај, исчезна пред  пред барањето на СПАК за негово апсење,  да стигне во Собрание. Во Албанија, Инсинераторите „изгореа“ 103 милиони евра до јуни 2023 година, а матичната компанија добива 2 милиони евра за услуги на водоводни цевки.

  Ова се дел од темите што редакцијата на ЦИВИЛ Медиа ги издвои од албанските медиуми во регионот за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

  АЛБАНИЈА

  Сури: Ахметај побегна пред барањето на СПАК да стигне во Собрание

  „Без одлука заврши состанокот на Советот за мандатно-имунитети во Албанија во врска со барањето на Специјалниот обвинител против корупција (СПАК) за апсење на поранешниот вицепремиер и актуелен пратеник на Социјалистичката партија, Арбен Ахметај.

  Но, додека СПАК бара овластување за апсење на Ахметај, излегува дека овој не е во Албанија. Тој ја напушти земјава пред неколку дена, пред барањето на СПАК да стигне до албанскиот парламент на 7 јули.“, пренесува Сури.

  Балкан Веб: Инсинераторите „изгореа“ 103 милиони евра до јуни 2023 година/ Матичната компанија добива 2 милиони евра за услуги на водоводни цевки

  „Проектите за согорување ќе останат запаметени по големиот број јавни функционери кои отидоа пред правдата, но истовремено и како преседан кои и покрај кривичните дела што ги предизвикаа, беа финансирани од државниот буџет со албански даноци, игнорирајќи ги полни со владеење моралот и државните закони.“, се наведува во статија објавена во Балкан Веб.

  КОСОВО

  РТВ21 – Фон дер Лајен: Постои патоказ за деескалација на ситуацијата во Косово

  „Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен изјави дека постои многу јасен план со посветеност за деескалација на ситуацијата во Косово – патоказ на кој двете страни работеа на почетокот на оваа година.

  „Ги повикувам двете страни на деескалирање, и да се држат до насоките. Ова е апсолутно суштинско за да продолжиме мирно напред“, рече претседателот на ЕК во пресрет на вториот ден од самитот на НАТО во Вилнус.“, пренесе РТВ 21.

  РТК: Деескалација на ситуацијата на север, мало присуство на демонстранти и полиција

  Еден ден откако Владата на Косово јавно ја покажа својата подготвеност да придонесе за ескалација на ситуацијата на северот, што вклучува и итно намалување на 25 отсто од полициското присуство во и околу општинските згради, се појавува мирна ситуација. во Зубин Поток, пренесува РТК.

  Телеграфи: На 25 Срби Министерството за трговија без одење на работа им платило околу 130 илјади евра

  „Над 127 илјади евра лани потрошило Министерството за индустрија, претприемништво и трговија за исплати на 25 Срби, кои ниту еден ден не се појавиле на работа.

  Овие вработени се ангажирани во рамките на бриселскиот договор, за интеграција на организација  „Цивилна одбрана“, кое пред неколку дена од Владата на Косово беше прогласено за терористичка организација. Ова се наведува во извештајот за годишните финансиски извештаи на МИНТ за 2022 година, кој беше разгледан на седницата на Комисијата за надзор на јавните финансии. Седницата на оваа комисија беше карактеристична со жестоки дебати, на која беа разгледани два ревизорски извештаи. Членовите на власта и опозицијата се судрија околу наодите од овие извештаи, кои ги извести и министерот за индустрија, претприемништво и трговија.“, пренесува Телеграфи.

  КОЛУМНА

  Епока е ре: Дали сме пред  „Преглед на историјата“ или во лицето на национално предавство

  „Немајќи поим што да прават со себе во новата реалност на животот, косовските Албанци, во кои доминира сталинистичката идеологија и практика, веќе се многу нервозни, неврастенички и параноични. Не трпат никакви зборови, совети, забелешки. Ниту од Бил Клинтон, големиот ослободител на Косово. Тогаш нека издржат какви било зборови или постапки од Еди Рама. Сега нападите врз Европската унија се сублимирани во познатиот маоистички израз на Доника Гервала дека Европската Унија е хартиен тигар. (Убеден сум дека ниту кинескиот ниту рускиот лидер немаат вакво мислење за Европската унија.)“, пишува авторот Милазим Красниќи во колумната „Дали сме пред  „Преглед на историјата“ или во лицето на национално предавство“, објавена во Епока е ре.

  Д. Тахири

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version