Последни написи

Повторно заземено стратегиското високо место кај Бахмут, од почетокот на контраофанзивата одбрамбените сили деокупирале околу 253 квадратни километри

Украинските сили соопштија дека зазеле стратегиско високо место јужно од Бахмут, давајќи им витална предност во обновената битка за уништениот град.

Хана Маљар, заменик-министерката за одбрана на Украина, рече дека украинските војници воспоставиле огнена контрола на „влезовите и излезите“ на Бахмут.

„За време на процесот на напредување, нашите трупи ја презедоа контролата врз клучните командни височини околу Бахмут“, рече таа.

Борбите повторно се фокусираа на Бахмут, кој во голема мера беше уништен во осуммесечната опсада од Вагнер, пренесува Телеграф.

Платеничката група Вагнер тврдеше дека го освоила Бахмут во мај, за потоа да се повлече, оставајќи на руската војска малку време да изгради одбрана и да копа ровови.

Аналитичарите рекоа дека битката за селото Клишчиивка е од витално значење бидејќи се наоѓа на височините над Бахмут.

Руските воени блогери, кои генерално се сметаат за подобро информирани од многу мејнстрим руски медиуми, потврдија дека имало жестоки борби околу Клишчиивка, иако велат дека селото сè уште не паднало во рацете на Украинците.

„Украинските сили не престануваат да се обидуваат да ги заземат тактичките височини во областа Клишчиивка“, рече Рајбар, Телеграм канал со 1,2 милиони следбеници. „Руските единици ги запираат сите напади со концентриран артилериски и лесно оружје.

Институтот за изучување на војната (ISW) во извештајот за 10 јули објави дека украинските власти изјавија  дека украинските сили имаат огнена контрола над Бахмут и руските копнени комуникациски линии (GLOCs) околу градот. Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар изјави дека украинските сили ја презеле контролата на неодредени височини околу Бахмут, дозволувајќи им на украинските сили да воспостават огнена контрола над самиот Бахмут. Украинските власти неодамна сигнализираа дека Украина се обидува да ги зароби руските сили во градот, и се чини дека украинските операции во областа Бахмут во последните денови имале за цел полека да ги обвиваат руските трупи во Бахмут и на неговите крила.

ISW претходно беше конзервативен кога ги оценуваше тврдењата за руска контрола на огнот и општата забрана на украинските линии на комуникација во и околу Бахмут бидејќи руските сили постепено ја преземаа контролата врз населбата, но украинските тврдења за воспоставување контрола на огнот најверојатно се поверодостојни. И украинските и руските извори посочија во последниве денови дека Украина се зајакнува во областа Бахмут и на нејзините југозападни крила, вклучувајќи специфични карактеристики на теренот што може да им дадат предност за оружјето на украинските сили.

Стравот од украинската контрола на огнот и непосредните закани за Бахмут, исто така, продира во рускиот информативен простор, а руските милблогери постојано изразуваа страв од украинските сили кои ги опколија руските сили во Бахмут.

Руски извори тврдеа дека руските сили барем од февруари  одржувале контрола над критичните украински ГЛОК околу Бахмут, додека украинските власти и извори не изразија загриженост за овие руски тврдења, наспроти тоа, и ги повлекоа своите сили во добар ред пред лицето на Вагнер. Скапите фронтални напади на групата. Постојаното сигнализирање на украинските функционери за украинската оперативна намера во Бахмут, заедно со јасната загриженост на милблогерите за тоа каква може да биде таа намера, сугерира дека украинските контраофанзивни дејствија во оваа насока може веродостојно да му се закануваат на руската контрола врз Бахмут, иако тоа е премногу рано да се прогнозира ослободувањето на градот.

Украинските сили спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори на фронтот на 10 јули. Украинските воени претставници изјавија дека украинските трупи продолжиле со офанзивните дејства во насоките Бахмут, Бердјанск (западна Доњецк-источна област Запорожје) и Мелитопол (западна област Запорожје).

Украинскиот Генералштаб објави дека украинските сили ослободиле четири квадратни километри територија во насока Бахмут во текот на изминатата недела, и вкупно 24 квадратни километри од почетокот на контраофанзивните операции во насоката Бахмут (најверојатно околу почетокот на јуни). Украинскиот Генералштаб, исто така, извести дека украинските трупи напредувале до еден километар во правците Бердјанск и Мелитопол, и вкупно 8,6 километри откако украинските трупи започнале контраофанзивни операции во овие насоки.

Од почетокот на украинската контраофанзива на 4 јуни, ISW пресметала врз основа на сопствената контрола на податоците на теренот дека украинските сили повторно зазеле околу 253 квадратни километри територија. (Украинските официјални извештаи за ослободената област се разликуваат од оние на ISW, речиси сигурно затоа што Украина поинаку ја пресметала својата првична контрола на теренот. ISW ја презентира сопствената бројка на ослободеното земјиште за да направи споредба на руските и украинските придобивки.) силите зазедоа вкупно 282 квадратни километри во целиот театар од 1-ви јануари.

Како што соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, жестоки битки се водат во правците Купијанск, Лиман, Бахмут, Авдиивка и Маринка. Седумнаесет борбени ангажмани се случија таму во изминатите 24 часа, јавува дописникот на Укринформ.

Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Ноќта на 10 јули 2023 година, Русија изврши уште еден ракетен напад врз инфраструктурен објект во градот Миколаев. Непријателот, исто така, изврши 22 воздушни напади и отвори оган со повеќекратни ракетни системи за лансирање (MLRS) околу 30 пати. За жал, беше погодена цивилната инфраструктура, а беа пријавени и жртви меѓу цивилите.

Според Генералштабот, опстојува заканата од руски ракетни и воздушни напади низ цела Украина, .

Во правците Волин и Полисија, оперативната состојба остана прилично непроменета.

Во насоките Сиверски и Слобожански, руските трупи започнаа воздушни напади во близина на Басове, Одноробивка и Ветеринарне во регионот Харков. Непријателот нападна и 10-тина населени места со артилерија и минофрлачи.

Во насока Купијанск, украинските воини цврсто ја држат одбраната. Руски артилериски и минофрлачки напади ги погодија Красне Перше, Новомлинск, Дворична, Западне, Масиутивка и Кисливка во регионот на Харков.

Во правец на Лиман, руските напаѓачи започнаа воздушни напади во близина на Роздоливка и Билохоривка во регионот на Доњецк. Над 15 населени места беа погодени од руски артилериски напади.

Во насока Бахмут, под опсежни непријателски воздушни и артилериски напади, украинските сили ги одбија руските напади во близина на Доњецката област Хрихоривка. Окупаторите извршија воздушен напад во близина на Торецк. Над 10 населени места беа погодени од руски артилериски напади.

Во насока Авдивка, украинските одбранбени сили продолжуваат да го задржуваат нападот на Русија во близина на Сиверне во регионот Доњецк. Непријателот изврши воздушен напад кај Авдиивка. Над 10 населени места беа погодени од руски артилериски напади.

Во правец на Маринка, под непријателски артилериски напади, украинските бранители ги одбија сите руски напади во близина на Маринка и Краснохоривка во регионот Доњецк. Во близина на вториот, непријателот изврши и воздушен напад. Над 10 населени места беа погодени од руско гранатирање.

Во насока на Шахтарске, руските трупи спроведоа неуспешни офанзивни акции во близина на Новомихаиливка во регионот Доњецк. Непријателот изврши воздушен напад во близина на Одрадне во областа Доњецк. Над 10 населени места беа погодени од руско гранатирање.

Во правците Запорожје и Керсон, руските трупи ги фокусираат напорите да ги спречат украинските сили да напредуваат. Над 20 населени места беа погодени од руски артилериски напади.

Во меѓувреме, украинските одбранбени сили продолжуваат со офанзивната операција во правците Мелитопол и Бердијанск, зацврстувајќи се во повторно заробените граници, напаѓајќи ги откриените непријателски цели со артилерија и спроведувајќи контрабатериски мерки.

Во изминатите 24 часа, украинските воздухопловни сили извршија четири напади врз непријателски персонал, муниција и кластери за воена опрема. Украинската војска уништи и три руски извидувачки беспилотни летала. Украинските ракетни и артилериски единици погодија еден руски команден пункт, три непријателски персонал, воена опрема и кластери за муниција, едно складиште за муниција, седум артилериски системи на гаѓање и еден ракетен систем за противвоздушна одбрана.

Украинските одбранбени сили напредуваат во секторот Таврија, елиминирајќи повеќе од две чети руски војници во изминатиот ден, објави на Телеграм командантот на оперативната групација Таврија, генерал Олександар Тарнавскиј, пренесува Укринформ.

„Одиме напред. Движењето на одбранбените сили продолжува во насока Таврија. Непријателот се уништува“, напиша тој.

Според него, украинските артилериски единици во изминатиот ден извршиле 1.179 борбени задачи.

Украинските бранители уништија 17 парчиња руска воена опрема, вклучително и тенк, борбено возило на пешадијата, два беспилотни летала Зала, беспилотно летало Суперкам, самоодно артилериско парче Акација, станица за електронско војување, систем за визуелно набљудување со долг дострел Муром-М. , и возила.

Покрај тоа, одбранбените сили на Украина уништија девет складишта за муниција на Русите.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај