Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: На војник од КФОР му е ампутирана ногата по повредите од насилствата од српските демонстранти; планот на Вучиќ и Додик за надоместок на загубата на Косово; зошто МЕК е нападнат во Албанија и Франција

Косовските медиуми известуваат дека на унгарски војник од мировните сили на НАТО во Косово, КФОР, му е ампутирана ногата како последица повредите што ги добил во судирите со српските демонстранти на северот на Косово. Швајцарски медиуми  го откриваат планот на Вучиќ со Додик  како планира да ја надомести загубата на Косово, пренесуваат косовските медиуми.

Ова се само дел од темите кои редакцијата на ЦИВИЛ Медиа ги издвои од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

РТВ 21: КФОР потврди  дека на војникот кој беше повреден во Звечан му е ампутирана ногата

„На унгарски војник, кој служел во мировните сили на НАТО во Косово, КФОР, му е ампутирана ногата по повредите што ги добил во судирите со српските демонстранти на северот на Косово, пренесува РТВ 21.

На 29 мај, за време на континуираните протести на Србите во северните општини, беа нападнати и повредени 30 војници на КФОР.

Бота Сот – „Опасна идеја“, швајцарските медиуми го откриваат планот на Вучиќ со Додик  како планира да ја надомести загубата на Косово

„Милорад Додик, претседателот на српскиот ентитет во Босна и Херцеговина, повторно планира да се отцепи од државата. Овие закани често се слушнати од него. Но, овој пат е важно повнимателно да се слуша што зборува Додик – и пред се,  да погледнете повнимателно што правите. Зашто, со ескалацијата на проблемите околу Косово, се влошија и рамковните услови за Босна и Херцеговина“, пишува швајцарскиот весник Ноје Цирхер Цајтунг, пренесува косовскиот дневник Бота Сот.

Телеграфи – Курти за BBC HardTalk: Ние сме за САД, НАТО и ЕУ, Србија е поврзана со Кремљ

Во интервју за ХардТалк на Би-Би-Си, на прашањето дали е подготвен да дејствува за деескалација на ситуацијата, Курти повтори дека поради оваа причина понудил и предвремени избори во четирите северни општини.

Курти истакна дека Косово е демократска земја, додека Србија, според него, е поавтократски хибриден режим.

„Вучиќ ме напаѓа секој ден, понекогаш и неколку пати на ден, но Косово е демократска земја, со прозападна ориентација, според Транспаренси Интернешнл, за Фридом Хаус, Косово е демократска земја, додека Србија е прилично автократски хибриден режим. па ние сме про-ЕУ, про-НАТО и про-САД. Србија е многу поврзана со Кремљ“, рече Курти, пренесува Телеграфи.

АЛБАНИЈА 

Газета Тема: Зошто МЕК е нападнат во Албанија и Франција?

„Во рок од една недела минатиот месец, МеК се соочи со ретка рација на својата голема база во Албанија, каде што е седиштето, како и со забрана на планираниот годишен митинг во Франција, каде што одржува такви настани веќе неколку години. МеК верува дека овие акции се дел од „политиката на смирување“ на режимот во Техеран, изјави висок претставник на групата за Си-Ен-Ен во интервју.

„Стана јасно дека загриженоста за безбедноста е само изговор за да се смири свештеничкиот режим“, рече Шахин Гобади, член на Комитетот за надворешни работи на Националниот совет за отпор на Иран, политичко крило, со седиште во Париз, за CNN,  осврнувајќи се на забраната за собир од страна на француските власти.“, пренесува Газета Тема.

АБЦ: Одобрен медицинскиот канабис во Албанија  

Собраниската комисија за социјални работи и здравство начелно го одобри предлог-законот за контрола на одгледувањето и преработката на канабис и неговите нуспроизводи за медицински и индустриски цели.

Ќе бидат означени садници и семиња кои ќе се користат за оваа намена. Ова ќе им служи на агенциите за спроведување на законот да ги следат и да ги разликуваат од која било друга незаконска активност, пренесува АБЦ.

КОЛУМНА

Коха: Појавата на популарниот тиранин

„Една од најзначајните дефиниции за владеењето на Александар Вучиќ во Србија доаѓа од проф. д-р. Милан Подунавац, професор по политички науки на Универзитетот во Белград и на Факултетот за хуманистички науки во Подгорица.

Пред неколку недели, во едно долго интервју, меѓу другото, рече: „Не е прв пат во политичката историја да се раѓа типот на владеење што го имаме денес во Србија. Појавата на „народни тирани“ и луѓе од маргините на општеството кои ја преземаат власта ја придружува политичката историја уште од најраните времиња. (…) Овие типови на влади обично се појавуваат во земји каде народот нема политичка свест, па политиката обично се сведува на борба на малите клики кои се борат за моќ и богатство. Повеќето од луѓето одат во војска, плаќаат даноци, се грижат да не бидат фатени од полиција, но во основа немаат работа со политичкиот живот. Купувањето и поткупувањето на влијателни поединци обично е единствениот начин да ги поврзете со лидерите. Ова е, горе-долу, описот што би и одговорил на Србија“, пишува авторот Енвер Робели во колумната „Појавата на популарниот тиранин“, објавена во косовскиот дневник Коха.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај