Последни написи

Украинските сили напредуваат на југ, ги зацврстуваат позициите кај Бахмут

Украинските војници продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции на југ и север од градот Бахмут и се зацврстуваат на постигнатите граници. Повеќе од 15 населби, вклучувајќи ги Васиукивка, Бохданивка, Иванивске, Клишчиивка, Олександро-Шултине, Била Хора и Дилијивка во регионот на Донецк, беа под непријателски артилериски оган. Руските трупи ги насочуваат своите главни напори на правците Лиман, Бахмут, Авдијивка и Маријнка – таму се одржаа 20 борбени ангажмани во текот на денот, се наведува во вечерниот извештај на Генералштабот на вооружените сили на Украина за 6 јули објавен на Фејсбук.

Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Во насока Бахмут, под тешкиот непријателски воздушен и артилериски оган, украинските бранители успешно ги одбија непријателските напади во близина на Иванивске и Била Хора. Непријателот изврши воздушен напад во близина на Иванивске, регионот Донецк.

Во текот на денот, украинските воздухопловни сили извршија шест напади врз областите на концентрација на непријателски персонал. Ракетните и артилериските единици погодија непријателска жива сила, кластер за оружје и воена опрема, складиште за муниција, шест артилериски системи на позициите за гаѓање и три системи за електронско војување.

Во извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) за 6 јули се наведува дека украинските сили спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори на фронтот и ги продолжуваат напорите за постепено деградирање на руската работна сила и логистички средства.

Украинските воени претставници објавија дека украинските сили спроведуваат контраофанзивни активности во правците Бахмут, западен Доњецк и западна Запорижае. Геолокацирани снимки објавени на 6 јули покажуваат дека украинските трупи напредувале кон западното предградие на Клишчиивка, околу 5 километри југозападно од Бахмут.

Руски и украински извори продолжија да разговараат за украинските контраофанзивни операции во западната Донецка област јужно од Велика Новосилка и во областа Орихив во западната област Запорожје.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар нагласи дека украинските напори да ги нападне руските концентрациони области се императив за пошироката контраофанзива и придонесуваат за побавно темпо на копнени напади низ театарот. Маљар истакна дека украинските сили уништиле шест руски складишта за муниција само во насока Таврија (Запорижја) во изминатиот ден и потврди дека нападот на 4 јули врз Макиивка бил ефикасен пример за уништување на руски артилериски и опрема.

Руските милблогери тврдат дека аспектите на руските одбранбени операции во јужна Украина имаат сериозни ограничувања и можеби не се толку ефикасни како што претходно ги прикажуваа руските извори. Руски милблогер тврди дека руските мобилизирани припадници на војската кои оперираат во областа Запорижја се на фронтот од октомври 2022 година без никакви ротации.  Милблогерот изјавил дека руските сили не биле во можност да го ротираат овој мобилизиран персонал надвор од овие позиции бидејќи нема расположлив персонал за нивно замена.

Описот на милблогерот за акутните проблеми со ротацијата ја поддржува претходната проценка на ISW дека руските сили веројатно немаат резерви подготвени за борба.Неуспехот да се спроведат какви било ротации најверојатно ќе резултира со побрза стапка на деградација на руските формации кои се бранат од украинските контраофанзиви во јужна Украина.

Други руски милблогери ги обвинија руските хеликоптери за напад на веќе уништена украинска воена опрема и сугерираа дека руското Министерство за одбрана можеби ги користи овие повторени удари за да пријави надуени украински загуби. Кремљ претходно ги користеше извештаите за диво надуени загуби на украински оклопни возила за да ги прикаже руските одбранбени операции како исклучително ефикасни.

Претседателот Володимир Зеленски уверува дека и покрај бавното движење, украинските војници имаат иницијатива на фронтот и одат напред.

Што се однесува до контраофанзивата. Ние напредуваме. Сега ја имаме иницијативата. Офанзивата не е брза, тоа е факт. Но, сепак, ние одиме напред, а не назад како Русите. Затоа, ова го гледам како позитивно“, рече Зеленски на заедничката прес-конференција со претседателот на Чешката Република Петр Павел во Прага на 6 јули, јави дописникот на Укринформ.

Во областа Луганск, руската армија изврши масовен напад во шумската област Серебријанске, но единиците на 5-та бригада на Националната гарда ги задржаа позициите на одбранбените сили на Украина во оваа насока.

„И покрај долгата артилериска подготовка и употреба на тенкови од страна на непријателот, единиците на 5-та бригада „Слобожаншчина“ на Националната гарда ги задржаа позициите на одбранбените сили на Украина во оваа насока“, објави Националната гарда објавено на Телеграм и објави соодветно видео.

Како резултат на борбите, 30 напаѓачи беа елиминирани, а еден беше заробен.

Според заменик-началникот на Главниот оперативен оддел на Генералштабот на вооружените сили Олексиј Хромов, таканаречената линија за жешка контакт сега надминува 1.200 километри, покривајќи ги регионите Херсон, Запорижја, Донецк, Луганск и Харкив каде што има активна војска операциите се во тек.

Истовремено, во насока Таврија непријателот загуби повеќе од 300 војници, од кои 116 загинати во текот на изминатиот ден . Покрај тоа, украинските бранители уништија пет складишта за непријателска муниција.
Ова го изјави мајор Валериј Шершен, портпарол на заедничкиот прес-центар на одбранбените сили од правецот Таврија на онлајн брифинг во Воениот медиумски центар, јавува дописникот на Укринформ.

Според него, ракетните и артилериските единици на одбранбените сили од правецот Таврија изминатиот ден извршиле 1.293 огнени мисии. Беа извршени моќни удари врз областите на концентрација на непријателскиот персонал, а беа уништени пет складишта за муниција.

Не треба да заборавиме дека човечката сила на непријателот преовладува. Главна карактеристика [за непријателските единици] е постојаната ротација. Сепак, ние го уништуваме потенцијалот на непријателот и создаваме соодветни услови за движење напред“, рече Шершен.

Според него, непријателот мора постојано да ги прераспоредува своите единици на југ во очекување на нов напад на украинските трупи. Ова создава хаос, што нашите единици го користат.

„Непријателот не знае и не погодува каде може да дојде до голем пробив, па одвреме-навреме ги прераспоредуваат своите единици, зајакнувајќи ја едната или онаа насока. Тоа создава одреден хаос, што ние го користиме“, рече портпаролот.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај