Последни написи

Русите бегаат од стратешкото село Клишчиивка, Украина се поблиску до враќање на Бахмут, руските сили користат хемиско оружје против украинските војници

Според извештаите, Русија е во опасност да изгуби стратешка точка во близина на Бахмут што би можел да им дозволи на украинските сили да извршат напад врз градот.

Кијив објави дека неговите сили биле во напад околу Клишчиивка, јужно од Бахмут, додека извештаите велат дека московските сили целосно се повлекле од селото, пренесува Телеграф.

„Го напуштивме Клишчиивка“, рече Александар Сладков, ветеран руски воен дописник, вклучен во московските трупи, предупредувајќи дека блискиот Бахмут наскоро би можел да биде „под контрола на украинската артилерија“.

Тој ги цитираше неговите извори меѓу руските војници во областа, кои велат дека на војниците им недостига муниција и дека морале да се повлечат.

„Градот Бахмут е под закана. Дали ќе го задржиме?“ прашува Сладков.

Заземањето на Клишчиивка, кое се наоѓа на главниот пат што води од јужна Украина до Бахмут, ќе биде важна придобивка за Украина бидејќи ќе ја прекине клучната рута за снабдување на руската армија што го окупира градот.

Андриј Коваљов, портпарол на украинскиот Генералштаб, потврди дека војниците на неговата земја напредуваат во областа, но не потврди дека Украина го освоила селото.

Коваљов рече дека операциите биле „делумно успешни околу Клишчиивка и дека се задржале на новите позиции“.

„Непријателот дава жесток отпор, повикува засилување и претрпува големи загуби“, рече тој.

Руското Министерство за одбрана не го спомна нападот врз селото во својот дневен брифинг. Јан Гагин, висок сепаратистички функционер во Доњецк, изјави за руската телевизија во средата дека селото сè уште е под контрола на Кремљ.

Роман Свитан, пензиониран украински воен пилот, изјави за украинското радио НВ дека нејзините војници го освоиле високото место над Клишчиивка, што ги принудило руските трупи да се повлечат.

„Штом ќе ја исчистиме оваа територија, можеме да ја повлечеме нашата артилерија таму и таа ќе може да го контролира Бахмут од југ“, рече тој.

Украинските одбранбени сили напредуваат во насока Бахмут, објави на Телеграм командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, Олександр Сирскиј, пренесува Укринформ.

Сирскиј објави видео и напиша: „Единиците за напад на 10-та бригада Еделвајс ги напаѓаат руските позиции на северните приоди кон Бахмут. Голем број територии беа повторно заземени и уништена е значителна количина на непријателска жива сила“.

Како што е соопштено, портпаролот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Андриј Ковалев, изјави дека украинските одбранбени сили продолжуваат да спроведуваат офанзивна операција во правците Бахмут, Мелитопол и Бердијанск. Според него, украинските вооружени сили продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции во правецот Бахмут. Особено, на север и на југ од Бахмут, тие вршат притисок врз непријателот, истерувајќи го од претходно заробените граници.

Како што нагласи заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар, Вооружените сили на Украина имаат значително помалку оружје од непријателот, но тие сè уште напредуваат.

„Непријателот сè уште има голема супериорност во оружјето. Односно, нашите [војски] се движат во услови каде што имаат многу помалку оружје, многу помалку муниција, но сепак, нашите загуби се помали и нашите војници се движат бавно, но тие се Сè се случува како што може да се случи најдобро во такви услови“, рече Малиар за време на телетонот на United News, јавува дописникот на Укринформ.

Според неа, украинската војска во моментов создава услови непријателот повеќе да нема офанзивни способности, како и за побрзо напредување на вооружените сили на Украина во иднина.

Како што е соопштено, во текот на денот, руската армија извршила 48 воздушни напади и 54 напади на MLRS врз позициите на украинските војници и населените населби.

Како што пренесува Кијив Пост, руските сили користат хемиско оружје против украинските војници, тврди портпаролот на украинските одбранбени сили.

Полковникот Олексеј Дмитрашкивски изјави дека по артилерискиот напад врз украинските позиции во близина на градот Бахмут во Донбас, војниците покажале симптоми како гадење, повраќање и, во неколку случаи, губење на свеста.

„За време на артилериските бомбардирања тие користат хемикалија наречена луизит“, рече Дмитрашкивски во видеото објавено на социјалните мрежи.

Украинските специјалисти за хемиска војна сè уште ги проценуваа доказите и идентификацијата на луизит, бидејќи хемиското оружје што се користеше беше прелиминарна, рече Дмиртрашкивски.

„Киев пост“ разговараше со член на резервните сили на Украина, кој, зборувајќи за позадината, рече дека не е изненаден што се случил наводниот хемиски напад.

Според извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW), украинските сили спроведоа контраофанзивни операции во пет сектори на фронтот на 5 јули и постигнаа придобивки во некои области. Геолокацираните снимки објавени на 5 јули покажуваат дека украинските сили напредувале југозападно од Берхивка (6 километри северозападно од Бахмут), западно од Јахидне (2 километри северно од Бахмут) и југозападно од Бахмут.

Украинскиот Генералштаб извести дека украинските сили спроведоа офанзивни операции јужно и северно од Бахмут, а заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Маљар изјави дека украинските сили напредуваат во неодредена област на јужното крило на Бахмут. Украинскиот пратеник Јуриј Мисјагин изјави дека украинските сили воспоставиле нова позиција северно од Опитне (6 километри северозападно од периферијата на градот Доњецк) долж фронтот Авдиивка-Доњецк.

Руски извори тврдеа дека украинските сили извршиле напади во правец Лиман, правецот Бахмут, долж фронтот Авдиевка-Доњецк, на границата меѓу Запорожје и Доњецката област и во западната област Запорожје. Украинскиот заменик-началник на главниот оперативен оддел на Генералштабот, генерал Олексиј Хромов, на 5 јули објави дека украинските сили напреднале 7,5 километри на територијата под руска контрола во западната област Запорожје и долж административната граница помеѓу областите Запорожје и Доњецк. Хромов изјавил дека украинските сили ослободиле девет населби и 160 квадратни километри територија од почетокот на украинската контраофанзива на 4 јуни.

Според ISW, украинските сили извршиле серија ракетни напади насочени кон руските задни позиции долж целиот фронт во текот на ноќта и во текот на денот на 5 јули. Геолокацираните снимки објавени на 4 јули покажуваат дека украинските сили нападнале складиште за муниција во Макиивка, Доњецка област (6 километри североисточно од Доњецк Град).

Руски милблогер тврди дека украинските сили нападнале руско складиште за гориво и мазива во Макиивка и дека украинските сили редовно изведуваат ракетни напади врз задните руски цели во Украина. Геолокацирани слики објавени на 5 јули, исто така, покажуваат очигледни украински напади врз руските позиции во близина на Дебалцево (52 километри североисточно од градот Доњецк).

еолокацираната снимка објавена на 5 јули ги покажува и последиците од наводниот украински штрајк на железничката станица во Јасинувата (6 километри североисточно од градот Доњецк). Геолокацираните слики објавени на 5 јули ги прикажуваат последиците од наводниот ракетен напад на HIMARS врз зградата на руската окупаторска администрација во Волноваха, Доњецка област (35 километри југозападно од градот Доњецк).

Руските милблогери тврдеа дека украинските сили ги погодиле руските позиции во близина на Јакимивка (16 километри југозападно од Мелитопол) и се обиделе да го нападнат Бердјанск во Запорижката област со ракети „Storm Shadow Cruise“. Други руски извори тврдеа дека руските системи за противвоздушна одбрана собориле украинска ракета во околината на Бердјанск. Локален телеграмски канал на Керсонската област, исто така, тврди дека руската противвоздушна одбрана била активирана во близина на Скадовск, Херсонската област (60 километри југоисточно од градот Херсон).

Снимката и тврдењата за овие украински напади сугерираат дека украинските сили започнале координирана серија напади со цел да ја понижат руската логистика и копнените линии на комуникација (ГЛОК) низ фронтот. Началникот на штабот на одбраната на Обединетото Кралство, адмиралот сер Антони Дејвид Радакин, на 4 јули изјави дека украинските сили спроведуваат операција за „гладнување, растегнување и удар“ на руските сили за да ги урнат руските одбранбени линии. Широко распространета серија удари насочени кон руските ГЛОК и логистика би била соодветен елемент на таквата стратегија и делумно потсетува на кампањата за спречување што украинските сили ја спроведоа како дел од контраофанзивата во Херсон.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај