Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: За ЕУ прогласувањето на двете српски организации за терористички е унилатерален чекор; Кернс инсистира на истрага за шверц на оружје од Србија во Косово

Од Европската унија велат дека одлуката на Владата на Косово на 29 јуни,  да ги прогласи „Цивилна одбрана“ и „Северна бригада“ за терористички организации е „едностран чекор“, а претседателката на Комисијата за надворешни работи во Парламентот на Велика Британија, Алиша Кернс, инсистира дека во Косово се шверцува оружје од Србија, за што КФОР експресно негираше. Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

КОСОВО

Балканвеб – ЕУ: Прогласување на двете српски организации за терористички беше  унилатерален чекор

„Од Европската унија велат дека одлуката на Владата на Косово да ги прогласи „Цивилна одбрана“ и „Северна бригада“ за терористички организации е „едностран чекор“ кој, според блокот, не придонесува за намалување на тензиите. .

Владата на Косово на 29 јуни ги прогласи овие две организации за терористички. Се верува дека дејствуваат на северот на Косово и брои стотици членови од редовите на српската заедница, кои се мнозинство во оваа област.“, пренесе Балканвеб.

РТВ 21 – Кернс повтори: Воени извори ми кажаа, оружје од Србија влегува во Косово

Претседателката на Комисијата за надворешни работи во Парламентот на Велика Британија, Алиша Кернс, повтори дека оружјето од Србија се шверцува во Косово. Според неа, овие луѓе треба да се истражат од кого се финансираат и кој ги организира.

„Воените извори беа многу јасни со мене дека има оружје што доаѓа преку граница, во изјавата на КФОР не се вели дека нема оружје преку границата, од Србија и северно Косово, бидејќи знаат дека има. Зборуваа конкретно за инцидентот од 2022 година кога КФОР ви кажа дека оружјето пристигнало во амбулантни возила и било ставено во црквите. Сега, повеќе им верувам на луѓето со кои разговарав, кои беа таму и самите ги видоа и сите знаеме, бидејќи неодамна видовме страшно насилство врз војниците на КФОР и дека се носи муниција на северот на Косово.“, пренесе РТВ21.

АЛБАНИЈА

Топ Чанел – Рама: На Косово му се испорачани 13 потпишани договори,  чекам потврда за средба со Курти

„Преку порака на Твитер, како одговор на барањето на Курти за заедничка средба на двете влади со цел потпишување на претходно договорените договори кои останаа нерешени, Рама рече дека 13-те договори се потпишани од албанската влада и се во Министерството. за надворешни работи Косово.“, пренесе Топ Чанел.

Клан: Презентирани се услугите на сателитите  „Албанија 1 и 2“

По 7 месеци од лансирањето во вселената, сателитите „Албанија 1 и 2“ ги донесоа првите снимки од територијата на Албанија, обезбедувајќи им на институциите важни податоци за пожарите, како на пример во случајот со островот Сазан или поплавите во Скадар.„ Албанија 1 и Албанија 2“ нема да бидат единствените сателити кои ќе обезбедуваат слики за Албанија бидејќи сервисната компанија обезбеди 8 други.“, пренесе Клан.

Шќип медиа: Официјално претставена маскотата на ЕП 2024 – Албански

Официјалната маскота на УЕФА ЕУРО 2024 е именувана како Алберт, по гласањето на корисниците на uefa.com и учениците од цела Европа, како дел од програмата на УЕФА „Фудбалот во училиштата“.

Bärnardo, Bärnheart и Herzi von Bär исто така се натпреваруваа со логоа до конечниот избор. На крајот победи Албарт со 32 отсто од гласовите. Маскотата беше претставена на германските навивачи за прв пат пред меѓународниот натпревар на германската репрезентација против Колумбија на 20 јуни во Ауф Шалке арената, пренесе Шќип медиа.

КОЛУМНА

Коха: Слуга на диктаторот

„Горан Брадиќ е амбасадор на Србија во Берн. Од кога е назначен на оваа функција (2019 година), Брадиќ врши пред се дејност, која, се чини, добро ја знае: ширење пропаганда! Посебно ги таргетира новинарите (како авторот на овие објави), на кои им испраќа долги писма до пет страници, во кои како робот ја повторува српската пропаганда од 90-тите, „накитена“ со нови манипулации.“, пишува авторот Енвер Робели во колумната Слуга на диктаторот, објавена во Коха.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај