Последни написи

Украинските сили продолжуваат со стабилен, постепен напредок на најмалку четири сектори од фронтот

Украинските сили продолжија со контраофанзивните операции на најмалку четири сектори од фронтот и остварија понатамошен напредок, стои во извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) за состојбата на фронтот на 4 јули.

Одбрамбените сили ослободија територија во повеќе области на фронтот од почетокот на контраофанзивата на почетокот на јуни. Украинскиот заменик министер за одбрана Хана Маљар на 3 јули објави дека украинските сили ослободиле вкупно 37,4 квадратни километри во источна и јужна Украина во изминатата недела. Украинските сили продолжуваат со стабилен, постепен напредок.

Се чини дека Вооружените сили на Украина се фокусираат на создавање на асиметричен градиент на трошење што ја зачувува украинската работна сила по цена на побавна стапка на територијални придобивки, додека постепено ја трошат руската работна сила и опрема.

Секретарот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Олексеј Данилов на 4 јули објави дека украинските сили ја извршуваат својата главна задача за уништување на руската воена сила, опрема, складишта за гориво, артилерија и противвоздушна одбрана и дека „војната за уништување е еднаква на војна од километри. Оценката на Данилов го нагласува приоритетот на тековната кампања на Украина за елиминирање на руската работна сила и средства во однос на обидот да се спроведат огромни механизирани маневри за брзо враќање на големи делови од територијата.

Претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Боб Бауер, на 3 јули објави дека украинските сили се исправeни да продолжат внимателно и да избегнат големи жртви во контраофанзивата и призна дека контраофанзивата е тешка поради нагазни мини и други пречки длабоко до 30 километри на територијата окупирана од Русија.  Бауер изјави дека украинските сили не треба да се соочуваат со критики или притисок за бавно движење.

Сегашното темпо на украинските операции не е показател за ќор-сокак или доказ дека Украина не може повторно да заземе големи области. Украинските сили спроведоа бавни и постепени кампањи за спречување на руските концентрациони области во источниот (левиот) брег Херсонската област и ограничени копнени напади на западниот (десниот) брег помеѓу август и ноември 2022 година, пред конечно да го принудат рускиот повлекување од десниот брег во средината на -Ноември.

Ситуацијата во јужна Украина е поинаква, се разбира, бидејќи не постои природно тесно грло од типот на руското потпирање на двата моста на Днепро. Украинската контраофанзива во Херсон сепак ги менуваше фазите на релативно брзо напредување со долги периоди на подготовка, борба фокусирана на отфрлање на руските сили и ограничени придобивки што на крајот ги направија руските позиции на западниот брег на реката неодржливи. Спротивно на тоа, руската зимско-пролетна офанзива кулминираше за нешто повеќе од еден месец без да оствари значителни придобивки долж границата Луганска-Харковска област.

Тековната украинска контраофанзива е помалку драматична и брза од онаа што ослободи голем дел од Харкивската област, и секако поуспешна од неуспешната руска зимска офанзива и генерално најмногу ја сака побавната, но на крајот успешна Херсонова контраофанзива по нејзиното темпо и почетниот напредок.

Руското Министерство за одбрана (МО) тврдеше дека руските сили ги одбиле украинските копнени напади во насока Лајман. Украинскиот Генералштаб извести дека украинските сили продолжуваат со контраофанзивните операции во областа Бахмут, во западната гранична област Доњецк-Запорижја и во западната област Запорижја. Украинските воени претставници изјавија дека украинските сили направиле некои неодредени напредоци на северното и јужното крило на Бахмут, а истакнат руски милблогер, исто така, тврди дека украинските сили напредувале северно од Бахмут.

Портпаролот на украинската група на сили Тавриск, Валери Шершен, изјави дека украинските сили напредувале до два километри во западната гранична област Доњецк-Запорижја, а руски миблогер тврди дека украинските сили стигнале до Прјутне, 15 километри југозападно од Велика Новосилка во западната Доњецка област.  Геолокацираните снимки потврдуваат дека украинските сили направиле дополнителен напредок јужно од Орихив во западната област Запорожје.

Одбранбените сили на Украина продолжуваат со офанзивата во секторите Бахмут, Мелитопол и Бердијанск, изјави портпаролот на Генералштабот на вооружените сили на Украина, Андриј Ковалиов во етерот на телетонот United News, пренесува Укринформ.

„Одбранбените сили на Украина продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции во насоките Бахмут, Мелитопол и Бердијанск. Тие се зацврстија на постигнатите граници, нанесувајќи огнена штета со артилерија на идентификуваните непријателски цели“, рече тој.

Според Ковалиов, украинските војници продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции во правецот Бахмут. Особено, на север и на југ од градот Бахмут, тие продолжуваат да вршат притисок врз непријателот, исфрлајќи ги од претходно заробените позиции.

Одбранбените сили имаат делумен успех во областа Клишчиивка, каде што се зацврстуваат на новите линии на фронтот.

Исто така, одбранбените сили на Украина продолжуваат да го задржуваат напредувањето на руските трупи во правците Лиман, Авдиивка и Маринка, истакна Ковалиов.

Генералштабот на вооружените сили на Украина во вечерниот извештај za вторник, 4 јули, објавен на Фејсбук, украинските одбранбени сили продолжуваат да спроведуваат офанзивна операција во секторите Мелитопол и Бердијанск и се зацврстуваат на новите линии на фронтот, пренесува Укринформ.

Според Генералштабот, напаѓачите продолжуваат да ги насочуваат своите главни напори на секторите Лиман, Бахмут, Авдиивка и Маринка. Тешките борби продолжуваат во наведените сектори на фронтот, со 30 борбени ангажмани забележани во текот на денот.

Севкупно, украинските авиони извршија 13 напади врз областите каде што беше концентриран персоналот на руската армија, три врз противвоздушните ракетни системи на непријателот и еден врз нивниот команден пункт.

Од своја страна, украинските ракетни и артилериски единици погодија област на концентрација на жива сила, оружје и воена опрема на Русите, три нивни складишта за муниција, 18 артилериски парчиња, три системи за противвоздушна одбрана и две станици за електронско војување на напаѓачите.

Вкупно, руската армија изврши 35 воздушни напади и околу 50 напади со помош на MLRS врз позициите на украинските одбранбени сили и населените области во текот на денот. Исто така, изврши ракетен напад врз станбени згради во градот Первомајски, регионот Харков.

Како резултат на руските напади, погодени се цивили, оштетени се станбени згради, комерцијални и административни згради и приватни возила.

Генералштабот предупреди дека веројатноста Русите да извршат ракетни и воздушни напади врз цели низ Украина останува голема.

Во привремено заземеното село Малојанисол, регионот Доњецк, откриено е сместување на единица на руски војници. Утврдено е дека напаѓачите продолжуваат да ги кршат нормите на меѓународното хуманитарно право, законите и обичаите на војната.

Според Генералштабот, руската војска речиси постојано консумира алкохолни пијалоци и во состојба на алкохолна интоксикација малтретира цивили, им нанесува телесни повреди и се занимава со грабежи.

Воениот експерт Олекси Хетман претходно изјави дека украинските вооружени сили би можеле да го преполоват артилерискиот потенцијал на непријателот за еден месец.

Драган Мишев

Извор: ЦивилМедиа

 

Latest Posts

Не пропуштај