More

  Руската пропаганда лажира насловна страница на францускиот сатиричен магазин Charlie Hebdo во обид да ја сокрие реакцијата на светот за вооружениот бунт во Русија

  Кремљ се обидува да ја сокрие реакцијата на светот на обидот на Пригожин за вооружен бунт во Русија.

  Медиумите во Кремљ, каналите z-Telegram, ботови на Twitter и TikTok  шират фејк насловната страница на францускиот сатиричен магазин Charlie Hebdo. На него е прикажана карикатура на претседателот на Украина Володимир Зеленски, кој дојде во банката и бара да се префрлат пари во Украина во име на загинатите патници на подморницата Титан.

   

  Ова е лажна објава. Францускиот магазин никогаш не објавил ваква насловна страница. Го нема на официјалната веб-страница или социјалните мрежи на магазинот Charlie Hebdo.

  Како што пренесува Укринформ, лажната корица го илустрира и изданието бр.1614 и дека наводно е отпечатено на 23 јуни 2023 година, додека оригиналната корица со тој број е објавена пет дена подоцна на 28 јуни 2023 година.

  На него е прикажан Евгениј Пригожин, лидерот на ПМЦ на Вагнер, како во забите ја држи главата на рускиот претседател Владимир Путин.

  Така, може да се заклучи дека главна тема на прашањето беше обидот за бунт во Русија.

  Покрај тоа, во среда се печатат нови примероци на Charlie Hebdo. Претходниот број, под бр. 1613, беше објавен на 21 јуни 2023 година. Лажниот број е со датум петок, 23 јуни. Списанието не излегува во петок.

  Ноќта меѓу 23 и 24 јуни, водачот на ПМЦ Вагнер, Евгениј Пригожин, се обиде да изврши вооружен бунт против военото и политичкото раководство на Русија.

  Бунтовниците успеаја да ги заземат градовите Ростов и Воронеж и за еден ден стигнаа до предградијата на Москва.

  Руската пропаганда претходно ја лажира насловната страница на францускиот неделник Куриер Интернешнл, кој неодамна ги критикуваше руските власти – „Путин одамна знае дека изгубил“

  Медиумите во Кремљ, администраторите на руските z-telegram канали и ботови на Твитер ја шират наводната насловна страница на францускиот неделник Куриер Интернешнл, на која се прикажани украински војници како седат во чамец. Насловот на насловната е „Украинската контраофанзива на Стикс“. Познато е дека реката Стикс во Античка Грција се сметала за премин кон подземјето.

  И оваа објава е лажна, бидејќи никогаш не постоела таква насловна страна на весникот. Го нема на официјалната веб-страница или социјалните медиуми на весникот.

  Д. Мишев

  извор: civilmedia.mk

  Exit mobile version