Последни написи

Коњи, уметност, приватни авиони: луксузниот живот со крвави пари на семејството на Пригожин

Кога една 77-годишна баба од Санкт Петербург се пријавила на часови по сликање во 2017 година, на соучениците можеби им се појавила како само уште еден пензионер кој ужива во доцното хоби.

Но, само една година подоцна, Виолета Пригожина отвори своја уметничка галерија, наречена Боите на животот, во централниот градски проспект Бољшој. Наскоро таа изложуваше свои слики, организираше забави за лансирање и привлекуваше внимание на националните медиуми.

Она што случајните посетители на галеријата можеби не го знаат е дека уметникот има познат син: Евгениј Пригожин, продавачот на хот дог, кој стана приватен шеф на паравоен формација, кој се појави како моќен воен лидер во целосната инвазија на Путин врз Украина – и кој е исто така еден од најозлогласените обвинети воени злосторници на планетата, пренесува Фајненшл Тајмс.

Тој е обвинет за кршење на човековите права, вклучувајќи убиства, силувања и тортура, додека неговата деловна империја е означена како „транснационална криминална организација“ од американската влада.

Со оглед на интензивната контрола со која се соочи Пригожин во последниве години, имаше изненадувачки малку внимание на неговото потесно семејство. До неколку дена пред инвазијата во Украина, самите деца на Пригожин можеа слободно да се движат низ ЕУ, уживајќи во меѓународен луксузен живот, иако нивниот татко и неговите компании беа под санкции од западот од 2016 година.

Сепак, за разлика од многу руски тајкуни поддржани од Кремљ, чии роднини живеат само од своето богатство, западните влади веруваат дека членовите на семејството на Пригожин со години играат активна улога во неговите повеќекратни бизниси.

Кога руските тенкови влегоа во Украина минатата година, САД, ЕУ и Велика Британија одговорија со воведување санкции не само на водечките личности блиски до Кремљ, туку и на нивните семејства. Две од децата на Пригожин и неговата сопруга се под санкции од САД и ЕУ, додека неговата мајка „уметник“ е санкционирана од ОК, ЕУ и Канада поради поддршката на Вагнер.

Сепак, иако меѓународниот бес кон активностите на Вагнер само се зголеми во текот на изминатата година, се покажа потешко од очекуваното да се наметнат санкции за семејството на Пригожин.

Минатиот месец Виолета Пригожина, која сега има 83 години, извојува неочекувана победа пред судот на ЕУ. Нејзините адвокати ги убедија судиите од првиот совет на Општиот суд на ЕУ во Луксембург дека таа нема економски врски со нејзиниот син или неговата основна компанија, Конкорд. Ограничувањата против неа беа укинати и на Советот на ЕУ му беше наложено да ги плати нејзините правни трошоци.

Успехот на Пригожина во жалбата против санкциите на ЕУ, кои според пресудата се потпираа на докази од Википедија, ја подвлече правната сложеност поврзана со тоа што членовите на семејствата на личностите поддржани од Кремљ се одговорни за постапките на нивните роднини. Животот што неговите сега санкционирани деца можеа да го уживаат во Европа пред инвазијата, исто така, покренува прашања за тоа дали западните влади биле самозадоволни со шефот на Вагнер.

„Тоа е небрежност“, вели Петрас Ауштревичиус, литвански пратеник во Европскиот парламент. „Пригожин и многу руски олигарси и државни функционери отворено работат против Западот, а во исто време тие и нивните семејства уживаа во западниот луксуз.

Тој верува дека мекиот пристап кон семејството Пригожин придонел за способноста на шефот на Вагнер да изгради толку голема платеничка операција.

„Ја занемаривме и потценивме приватната војска на Пригожин“, вели тој. „Не ги донесовме вистинските одлуки во вистинско време.

Шоу со коњички скокови

Пригожин се буни против „предавниците“ во руската елита кои, како што рече тој претходно оваа година на  Телеграм каналот на неговата компанија, „живеј во странство, оди на одмор во странство, одгледувај деца во странство“.

Сепак, до минатата година, таков начин на живот уживаше некои од неговото семејство – најзначајно во  шоуто на коњички скокови, скап спорт што го фаворизираа децата на американските технолошки милијардери и европските аристократи.

На 20 февруари минатата година – четири дена пред инвазијата – русокоса руска тинејџерка се натпреваруваше во аматерски натпревар во коњички скокови во медитеранското одморалиште Олива, во близина на Валенсија во Шпанија. Девојчето беше Вероника Пригожина, помладата од двете ќерки на Пригожин. Таа јавајќи сива ждребица наречена Дитара заврши на четвртото место, пребивајќи ја паричната награда од 50 евра.

Записите составени од Меѓународната федерација за коњички спортови (ФЕИ), покажуваат како од 2014 година, Вероника и Полина, постарата ќерка на Пригожин, се натпреварувале надвор од Русија на стотици настани со коњи со имиња како Среќни нозе, Брунети и Житана на натпревари во Германија, Франција, Португалија, Италија, Белгија и Шпанија.

Ниту еден од коњите што ги јавале ќерките на Пригожин на овие натпревари не бил регистриран под името Пригожин во ФЕИ. Неколку одгледувачи и тренери на коњи кои ги продале или работеле со коњите на кои ќерките на Пригожин контактирале од ФТ не можеле да ги потврдат крајните сопственици на животните, но рекле дека веруваат дека се во сопственост на Полина. Таа не одговори на барањата за коментар.

Во 2015 година, на Пол Хендрикс, белгиски ветеринар за коњи, му се обратил човек кој зборува англиски и сакал да го купи неговиот коњ Казапилоко. Човекот потоа дошол да го види коњот придружуван од Полина, која го јавала неколку пати пред да го купи.

„Таа беше многу аматерски јавач“, се сеќава Хендрикс. „Никогаш повеќе не слушнав за нив, но девојката беше многу среќна“.

Пригожин и членовите на неговото семејство не беа под санкции кога беше купен Казапилоко. Но, Полина го јаваше Казапилоко 60 пати на меѓународни коњички натпревари од првото излегување во тосканскиот град Арецо во 2018 година – што беше откако нејзиниот татко беше санкциониран.

Кон крајот на 2019 година, кога беа издадени санкции против личниот имот на Пригожин, вклучително и неговиот приватен авион, речиси сите коњи што ги јаваа двете ќерки на Пригожин одеднаш беа пререгистрирани во Руската коњаничка федерација на имиња на други луѓе, според податоците за сопственоста на коњите од ФЕИ.

Меѓу нив беше и Казапилоко. Полина продолжи да се натпреварува со коњот по ова на настаните во Шпанија и Португалија, и ниеден друг јавач не се натпреваруваше на Казапилоко откако таа почна да го јава.

ФЕИ му кажа на ФТ дека „нема ниту овластување, ниту јурисдикција да ја одредува законската сопственост на коњ“, што е прашање на полицијата и судските власти.

Потесно семејство на Пригожин не се обични пасивни корисници на неговото богатство. Минатата година, САД рекоа дека Полина, неговиот син Павел и неговата сопруга Љубов „играат различни улоги во деловното претпријатие на Пригожин“, кое има корист од „неговиот фаворизиран статус во руската елита“. Павел, според објавите на неговиот татко на социјалните мрежи, се борел со Вагнер во Сирија и бил награден со „црниот крст“ на Вагнер, сопствена награда за воена служба.

Сопругата на Пригожин, Љубов, игра „различни улоги во [неговото] деловно претпријатие“, заедно со другите членови на семејството.

Руските корпоративни записи покажуваат како сите деца на Пригожин имале акции во компаниите на нивниот татко, при што овие удели често се заменуваат меѓу нив.

Во 2019 година, Полина стана акционер во руска компанија наречена Лахта Плаза, која американското Министерство за финансии ќе ја стави под санкции во март 2022 година. Лахта Плаза, која сега е под контрола на Павел, според корпоративните поднесоци, има деловни врски со руски компании кои испорачаа тешка индустриска опрема до компании за рударство и сеча во Африка, кои подоцна беа санкционирани од САД и ЕУ бидејќи беа финансиери на Вагнер.

„Во ретроспектива, требаше да ги надминеме овие поединци многу порано отколку што направивме“, вели Том Китинг, експерт за санкции во Кралскиот институт за Обединети услуги. „Тоа требаше да вклучи мапирање и таргетирање на членовите на семејството и филијалите кои неизбежно ќе го олеснат затајувањето [санкции]“.

Предизвикување на ЕУ

ЕУ се надеваше дека ќе го надомести изгубеното време со воведување санкции минатата година за членовите на семејството на Пригожин. Но, тие санкции се покажаа како помалку цврсти отколку што се очекуваше првично.

Вагнер не постои како единствен инкорпориран ентитет, туку наместо тоа, како широка мрежа на компании кои комуницираат со различни степени на близина до неговата групација Конкорд. Еден од најважните субјекти се нарекува Конкорд Менаџмент и консалтинг; друга е Конкорд кетеринг.

Тајната структура претставува предизвик за западните влади во обидот да ги ограничат неговите операции.

Според жалбата против санкциите на ЕУ од страна на мајката на Пригожин, нејзиниот единствен ангажман во бизнисот на нејзиниот син бил кога поседувала акции во Конкорд Менаџмент и Консалтинг од 2008 до 2017 година и, како што тврдела, немала никакво влијание врз компанијата во овој период.

Нејзините адвокати рекоа дека „таа не била поврзана на кој било начин со компаниите поврзани со нејзиниот син повеќе од пет години и нагласуваат дека имала само ограничено и привремено учество во управувањето со Конкорд Менаџмент и Консалтинг во тоа време“.

Судиите на ЕУ се согласија, заклучувајќи дека, врз основа на доказите пред нив, нејзините единствени врски со нејзиниот син биле фамилијарни и дека меѓу нив не постои докажлива економска врска.

Сепак, корпоративните поднесоци и извештаи за уметничката галерија на Виолета откриваат неколку преклопувања меѓу неа и деловното царство на нејзиниот син. Во 2021 година, според нејзините руски даночни записи, галеријата била предмет на ревизија од мала консултантска куќа во Санкт Петербург наречена Accent, која пријавила годишен обрт од 14 милиони рубли во 2022 година, или нешто помалку од 200.000 долари, и персонал од пет лица.

Акцент е, исто така, ревизор за речиси сите компании на Евгениј Пригожин, вклучувајќи ги и различните ентитети кои го формираат Конкорд, како и повеќе бизниси со недвижнини од семејството Пригожин. Најмалку две третини од нејзините клиенти се поврзани со Пригожин.

Другите клиенти на Accent се М Инвест, компанија контролирана од Пригожин санкционирана поради тоа што била база на Вагнер во Судан и М Финанс, која беше санкционирана поради операциите на Вагнер во Централноафриканската Република каде, според американската влада, се вклучила во „сериозни криминална активност, вклучувајќи масовни егзекуции, силување, киднапирање деца и физичко малтретирање“. Акцент не одговори на прашањата за неговата работа за компаниите контролирани од Пригожин и неговото семејство.

Во својот поднесок до судот на ЕУ, Виолета рече дека никогаш немала врска со останатата мрежа на компании на Пригожин.

Но, објавените мејлови откриваат дека сопругот на Виолета бил висок извршен директор во друга компанија во групата Конкорд. Преписката меѓу руските адвокати и адвокатите на Евгениј Пригожин во ОК покажува дека Самуил Фридманович Жаркои порано бил генерален директор на Конкорд Кетеринг. Минатата година руските медиуми објавија дека Жаркои починал.

Жаркои потпиша документи доставени до американското Министерство за правда во име на компанијата кога се бореше против обвинението за обид за мешање во изборите во САД во 2016 година – тврдење што Пригожин го призна во ноември минатата година. Внатрешните правни документи од 2021 година, видени од ФТ, го наведуваат Жаркои како висок извршен директор во Конкорд Менаџмент и Консалтинг.

Протечената кореспонденција покажува и некои од начините на кои Виолета ги помагала обидите на нејзиниот син да ги поништи санкциите. Во 2021 година, руските адвокати на Пригожин најмија лондонска фирма на адвокати, Дискрет Ло, да ги тужи новинарите кои известуваат за неговите платенички активности.

Во рамките на проверката за идентификација на Пригожин, тие доставиле сметка за бензин на име Виолета. Во е-поштата испратена од руските адвокати до лондонската фирма, тие тврдеа дека Виолета живее со нејзиниот син на адресата во Санкт Петербург наведена на сметката – и дека таа му ги плаќала сметките за комунални услуги.

Нова изложба

Сепак, одлуката на судот на ЕУ во корист на мајката на Пригожин можеби не е последниот збор. Официјален претставник на ЕУ вели дека Брисел може да поднесе жалба против пресудата на Европскиот суд на правдата во рок од два месеци. Ќе има три опции, вели функционерот: трајно да ја отстрани Виолета од списокот со санкции, да поднесе жалба против пресудата или повторно да воведе санкции против неа со различни докази. „Во подготовка се обновени огласи“, вели официјалниот претставник.

Самиот Пригожин продолжува да се противи на обидите на Западот да го казни за активностите на Вагнер. Како одговор на неодамнешната статија на ФТ за неговите деловни активности и затајувањето санкции, тој напиша на Телеграм каналот Конкорд: „Плукам и ќе плукам на какви било санкции“.

Постоечките санкции против семејството на Пригожин, во меѓувреме, наметнаа одредени трошоци: ќерките на шефот на Вагнер веќе не можат да уживаат во одморите во Медитеранот.

Коњите на кои се натпреваруваа не се појавија на меѓународните дисциплини за скокови по инвазијата и сега се под целосна забрана за руска регистрација. Во март 2022 година, ФЕИ им забрани на руските или белоруските возачи да се појавуваат на нејзините настани.

Бидејќи неговото семејство сега е главно ограничено на Русија, постојат знаци дека Пригожин смислува нови начини за избегнување на санкциите. Вероника, помладата ќерка која наполни 18 години во март, сега е единствениот член од неговото потесно семејство што не е под санкции од Западот – факт што се чини дека семејството Пригожин го искористи. Руските корпоративни записи покажуваат дека кон крајот на минатата година Вероника стана сопственик на компанија која контролира хотел во Санкт Петербург.

Според Телеграм каналот „„Можеме да објасниме““, што го пренесува ruskrime.com, 17-годишната ќерка на „готвачот на Путин“ и основач на Вагнер, сега основач Red Stars LLC, таа е сопственик на истоимениот хотел на насипот на реката Pryazhka. Хотелот беше отворен во ноември 2012 година, подоцна беше вклучен во првите десет најнеобични хотели во Санкт Петербург. Веднаш до хотелот се наоѓа Концертната сала на театарот Марински.

Според системот SPARK, Пригожина го добила хотелот од Континентал АД. Првите четири цифри од нејзиниот TIN се исти како оние на нејзиниот татко, што може да значи дека се добиени од истата даночна канцеларија на островот Василевски. Таму се регистрирани голем број фирми на Пригожин, меѓу кои и „Продавница на трговци Елисеевс“.

На страницата „ВКонтакте“ ќерката на Пригожин ја слави 2004 како година на нејзиното раѓање, додека, во исто време, организаторите на коњички натпревари каде Пригожина активно учествуваат во нив, ја наведуваат 2005 година во списоците, забележува Телеграм каналот „Можеме да објасниме“.

„Евгениј Пригожин го купи хотелот Courtyard Marriott на островот Василевски“, објави abnews.ru, на 5 мај 2021 година.

Петербургскиот бизнисмен Евгениј Пригожин стана сопственик на хотел на островот Василевски. Наскоро ќе се отвори нов хотел наречен Ривер Палас во зградата во која претходно се наоѓаше дворецот со четири ѕвезди на Мериот Санкт Петербург Василиевск. Затворањето на хотелот на меѓународната мрежа Courtyard Marriott поради промена на сопственоста стана познато зимата. Зградата на хотелот со 214 соби е изградена во 2008 година од страна на Baltic Construction Company (BCC).

Аналитичарите го проценија имотот со површина од 16,4 илјади квадратни метри во износ до 1,9 милијарди рубли. Во исто време, новиот сопственик се чини дека не планира да преговара за продолжување на лиценцата на Мериот. Хотелот на островот Василевски веќе исчезна од веб-страницата на Marriott International, но на интернет се појави веб-страница посветена на хотелот Ривер Палас.

Мајката на Пригожин, Виолета, во меѓувреме, продолжи да ги изложува своите слики во масло во нејзината галерија. Минатиот декември, додека силите на Вагнер го бомбардираа Бахмут, таа отвори ново шоу за важноста на зачувувањето на културните споменици.

Едно од делата во нејзината колекција беше насловено „Палмира во 2022 година“, пејзаж на древниот сириски пустински град чии антиквитети беа славно уништени од Исис. Градот беше преземен од исламистичката група од страна на руските трупи, вклучително и борците на Вагнер, и стана една од главните странски бази за платениците на нејзиниот син.

Во соопштението за медиумите за шоуто, кое беше наречено „Спаси, не уништувај“, Виолета им оддаде почит на своите поддржувачи: „Би сакала да му се заблагодарам на целото мое семејство за создавањето на изложбата“.

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај