Последни написи

Украина ја презема стратешката иницијатива на бојното поле, одбранбените сили напредуваат во правците Мелитопол, Бердијанск и Бахмут

Врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужњи во телефонски разговор со претседателот на Здружениот генералштаб на САД, генерал Марк Мили рече дека украинските сили успеале да ја преземат стратешката иницијатива на бојното поле, пренесува Укринформ.

„Имавме телефонски разговор со претседателот на Здружениот генералштаб на САД, генерал Марк Мили. Разговаравме за ситуацијата долж целата линија на фронтот. Ние [украинските сили] успеавме да ја преземеме стратешката иницијатива, безбедносните и одбранбените сили на Украина продолжуваат да спроведуваме офанзивни операции, имаме напредок“, рече Залужњи во објавата на Телеграм.

Врховниот командант на вооружените сили додаде дека руските војници даваат силен отпор, а во исто време претрпуваат големи загуби. Дополнително, непријателот се обидува да остане на позициите до кои стигна поради континуираното минирање на теренот.

Залужни, исто така, се осврна и на итните потреби на Украина од оружје, муниција и опрема за деминирање.

„Се заблагодарив за пакетот воена помош што САД го објавија еден ден претходно. Се договоривме да останеме во контакт и да ги координираме акциите за деокупација на украинска територија“, рече врховниот командант на вооружените сили.

Залужњи во телефонскиот разговор со претседателот на Здружениот Генералштаб, генерал Марк Мили рече дека офанзивната операција на Украина продолжува според планираното.

Офанзивната операција на одбранбените сили продолжува во правците Мелитопол, Бердијанск и Бахмут и има напредок, објави на Телеграм Хана Маљар, заменик-министерката за одбрана, пренесува  Укринформ.

„Офанзивата на нашите одбранбени сили е во тек во правците Мелитопол, Бердијанск и Бахмут. Нашите војници го грабнуваат секој метар земја од непријателот во тешка битка. Тие напредуваат“, рече Маљар.

Во исто време, непријателот ја продолжува својата неуспешна офанзива во правците Лиман, Авдиивка и Маринка, посочи таа.

„Во насока Ривнопил-Володимир, нашите војници се успешни, сега ги консолидираат своите позиции и нанесуваат сериозни загуби на непријателот. Всушност, тие го уништуваат офанзивниот потенцијал на непријателот, уништуваат опрема, магацини, контролни точки и персонал. Насоки Запорожје и Мелитопол, го уништуваме непријателот“, истакна заменик министерката.

Таа идополни дека „непријателот ги повлекува сите свои резерви за одбрана, дури и поморска бригада која некогаш побегнала од Херсон“.

Маљар објави дека има напредок од 1300 метри во правец на Бердијанск.

„Во насока Бахмут, нашите војници ја пресретнаа оперативната иницијатива во овој дел од фронтот. Непријателот се обидува да ги задржи своите позиции, изведува контранапади, но постепено се повлекува откако претрпе загуби“, рече заменик министерот.

Според Маљар, украинските војници напредувале 1200 метри во правец на Клишчијивка и 1500 метри во насока на Курдиумивка.

„Борбата е во тек на крилата на градот. Нашите војници напредуваат. Тие сега ги консолидираат своите позиции на ослободените граници. Генерално, ситуацијата во правецот Бахмут е повторно жешка, жестоките борби продолжуваат. Непријателот влече таму се резервира и се држи до Бахмут со сета сила“, рече таа.

Руските сили продолжуваат да ги фокусираат своите главни напори на секторите Лиман, Бахмут и Маринка каде се случија 40 борбени ангажмани во изминатите 24 часа, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина во утринското ажурирање, пренесува Укринформ.

„Во изминатите 24 часа, авионите на одбранбените сили извршија 11 напади врз кластери на непријателска работна сила, пет напади насочени кон противвоздушни ракетни системи и еден напад насочен кон командно место на непријателот. Нашите бранители уништија руски авион Су-25 и 3 извидувачки летала на оперативно-тактичко ниво“, се вели во извештајот.

Единиците на украинските ракетни сили и артилерија погодија складиште за муниција, 11 артилериски единици на позиции за гаѓање, три системи за противвоздушна одбрана, 2 станици за електронско војување и уште една важна цел на непријателот.

Руските окупатори користеа нападни беспилотни летала од иранско производство од типот Шахед за да ја нападнат Украина во изминатите 24 часа.

„Нашите сили за воздушна одбрана уништија шест беспилотни летала камикази. Покрај тоа, непријателот изврши 2 ракетни напади и 50 воздушни напади, како и 52 напади на MLRS врз позициите на нашите војници и населените места. За жал, покрај уништената инфраструктура, беа погодени и цивили“, се вели во извештајот.

Во правец Лајман, непријателот изврши неуспешни офанзивни операции во областа Роздоливка. Евидентирани се непријателски воздушни напади врз областите Билохоривка, Луганска област и Званивка и Виимка, Доњецка област. Повеќе од 10 населени места, особено Невске, Билохоривка во регионот Луганск и Торске, Верхниокамијанске и Роздоливка во Доњецката област, беа под непријателски артилериски оган.

Во правецот Бахмут, непријателот извршил неуспешни офанзивни операции во областа Орихово-Василивка, Бохданивка и Била Хора. Руските сили извршија воздушен напад врз областа во близина на Њујорк, регионот Доњецк. Околу 15 населени места, вклучувајќи ги Васиукивка, Орихово-Василивка, Маркове, Хромове, Часив Јар, Иванивске, Озаријанивка и Пивден, биле подложени на артилериско гранатирање на непријателот.

Во правец на Маринка, украинските бранители ги одбиле сите непријателски напади во областа Маринка. Во исто време, непријателот изврши воздушен напад врз областа блиску до оваа населба. Околу 10 населени места, вклучувајќи ги Маринка и Побиеда во регионот на Доњецк, беа под непријателско артилериско гранатирање.

Според Генералштабот, веројатноста за ракетни напади и воздушни напади на Русија на целата територија на Украина останува висока.

Институтот за изучување на војната (ISW) во својот извештај потврди дека украинските сили спровеле контраофанзивни операции во најмалку четири сектори на фронтот и дека украинскиот Генералштаб известил за спроведените офанзивни операции во насока Бахмут од страна на украинските сили, долж западната административна граница Доњецк-источно и западно Запорижја.

Во извештајот понатаму се вели дека руското Министерство за одбрана тврдеше дека руските сили ги одбиле украинските напади јужно од Кремина, додека украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави во интервју за Financial Times објавено на 28 јуни дека „главниот настан“ на украинската контраофанзива сè уште не е започнат

Од 24 февруари 2022 година до 29 јуни 2023 година, украинските одбранбени сили елиминирале околу 227.780 руски напаѓачи, вклучително и 680 лица во текот на изминатиот ден.

Драган Мишев

 Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај