Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Повторно експлозии на северот на Косово; протести во Белград против Вучиќ и Албанците; албанската полиција се враќа кај кампот на муџахедините

Во Косовска Митровица синоќа  изгоре статична полициска станица како последица од фрлање експлозивна направа, а во Белград на синоќешните протести десничарите протестираа против Вучиќ, придружени со говор на омраза кон Албанците.

Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа, од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

Клан Косова: Запалена статична полициска станица на север

Синоќа изгоре статичната точка на косовската полиција кај „Три облакодери“ во Косовска Митровица.

„Кај „Три облакодери“ имаше киоск. Синоќа била фрлена запалива направа  и оштетена Полицијата не беше таму. Во текот на денот постои можност полицијата да биде таму, но зависи од плановите“, изјави Елшани, пренесе Клан Косова.

Еуроњуз: Протести во Србија, говор на омраза кон Албанците и повици против Вучиќ

Десничарските опозициски партии во Србија се собраа вечерта на 28 јуни во Белград, во знак на поддршка за Србите од Косово.

На митингот се слушаа навреди и говор на омраза кон Албанците.

Митингот го организираше „Движењето за заштита на Косово и Метохија“, со поддршка на десничарските партии, вклучително и парламентарните опозициски партии, Двери и Заветници.

На митингот се слушаа националистички песни за Косово и беше развиен транспарент: „Стоп за теророт врз Србите на Косово и Метохија“.

Насобраните вееја знамиња на Србија и пароли „не се предаваме“, на кои беше прикажана и мапата на Косово.

Тие побараа поддршка од Русија за политиката на Србија кон Косово, пренесе Еуроњуз.

Телеграфи: КФОР го поздравува мирното празнување на Бајрам и Видовдан

КФОР соопшти дека начините на кои денес се празнуваат Видовдан и Курбан Бајрами ја покажуваат важноста на верските убедувања во соживотот меѓу заедниците.

Дури, според КФОР, такво нешто само открива колку е важен дијалогот кој содржи толеранција и меѓусебно почитување.

„КФОР секогаш ги поздравува и поддржува пораките кои промовираат мир и дијалог“, се вели во објавата на КФОР. Религиите играат клучна улога во соживотот меѓу заедниците“, пренесува Телеграфи.

Дукаѓини: Група мотоциклисти од Србија го блокираа патот кај граничниот премин Јариње

Група мотоциклисти од Србија и регионот, познати како „Бајк рок мисија“, од српска страна пристигнаа на граничниот премин Јариње за да го прослават Видовдан.

Мотоциклистите го развиорија српското знаме и испратија пораки за поддршка на Србите во Косово. Додека поради актуелната ситуација и тензии, околу стотина мотоциклисти по 16 години не влегоа во Косово да го прослават Видовдан, туку се собраа кај Јариње од правец на Рашка, каде се слушаа звуци на мотори, додека облаци чад. од факелите, пренесува Дукаѓини.

АЛБАНИЈА

Топ Чанел: Полицијата се враќа во близина на кампот на муџахедините, се сомничи дека проверувала внатре во просториите

„Специјални полициски сили се присутни на магистралниот пат и на плоштадот пред влезот на кампот. Засега не се знае дали ќе има друга интервенција за проверка внатре во кампот. Пред 9 дена, со одлука на Специјалниот суд, Државната полиција изврши претрес во просториите на кампот МЕК, претрес кој предизвика реакција кај жителите на кампот.“, пренесе Топ Чанел.

КОЛУМНА

Бота  Сот: Зошто е важен демагошкиот патриотизам на лидерот?

„Загрижените лидери предупредуваат на национализмот против отвореното општество за да се справи со оваа патриотска демагогија. Но, честопати, дури и претпазливите задоволства во реевалуацијата на националниот идентитет наскоро се чини дека се сметаат за вознемирен шум, реакција на колена на популистот, чекор наназад или дури и на лизгавата патека на омразата, насилството и исклучувањето. Секој што го тврди ова е „досада“, или некој што ги води за изборна добивка.“, пишува авторот Мр. Али Хертица, во колумната „Зошто е важен демагошкиот патриотизам на лидерот?“, објавена во косовскиот дневник Бота Сот.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај