Последни написи

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции на најмалку три сектори на фронтот со значителен напредок во насока на Таврија, спречено напредувањето на агресорот во регионите Донецк и Луганск

Украинските сили спроведоа контраофанзивни операции на најмалку три сектори на фронтот на 21 јуни, објави Институтот за изучување на војната (ISW) во најновиот извештај за состојбата на фронтот во Украина.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар на 21 јуни изјави дека украинските трупи имале делумен успех за време на офанзивните операции во насока Билохоривка-Шипилливка (околу 10 километри јужно од Кремина во Луганск Област).

„Ситуацијата на источните граници денес е напната, но е под контрола. Нашите бранители не му даваат никаква шанса на непријателот да напредува низ регионот Доњецк и регионот Луганск“, објави Малиар на Телеграм.

Претходно таа изјави дека одбранбените сили на Украина продолжуваат со офанзивните операции во правците Мелитопол и Бердијанск каде што во изминатиот ден имаа делумен успех и се зацврстија на постигнатите граници.

Еден руски милблогер дополнително тврди дека украинските сили вршат контранапад во областите јужно и западно од Кремина.

Украинскиот Генералштаб извести дека украинските сили продолжиле со офанзивните операции во западната Доњецка-источна гранична област Запорожје на линијата Вилне Поле-Макаривка, а руските милблогери продолжиле да разговараат за украинските напади во оваа област, особено јужно од Велика Новосилка.

Украински и руски извори објавија дека украинските трупи продолжиле со офанзивните операции во западната област Запорижја, и јужно и југозападно од Орихив и дека руските сили вршат контранапад за да ги вратат загубените позиции во оваа насока. Руски извори исто така забележале релативно побавно темпо на украинските офанзивни операции и во западниот Доњецк и во западната област Запорожје во споредба со претходните денови.
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека напредокот во украинската контраофанзива е „побавен од посакуваното“ и дека ќе биде потребно време. Зеленски истакна дека напредокот на Украина не е лесен бидејќи руските сили минирале 200.000 квадратни километри територија на фронтот.

Целокупното побавно од очекуваното темпо на украинските контраофанзивни операции не е симбол на поширокиот офанзивен потенцијал на Украина, а украинските сили веројатно успешно поставуваат услови за идните главни напори и покрај првичните неуспеси. Украинските власти долго време сигнализираа дека украинската контраофанзива ќе биде серија од постепени и последователни офанзивни дејства и неодамна понудија опсервација дека тековните операции не ја претставуваат главната цел на контраофанзивното планирање на Украина. Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар на 20 јуни нагласи дека не е корисно да се процени успехот на воените дејствија врз основа „само со километри или бројот на ослободените населби“ како во „Холивудски филм“ кој ќе даде моментални и опипливи резултати.

Украинските сили најверојатно спроведуваат неколку офанзивни операции низ целата линија на фронтот со цел постепено да ги нагризат руските сили и да постават услови за идни главни напори. Загубите се забележливи и од двете страни, но внимателното оперативно планирање на украинската страна најверојатно се обидува да ја ублажи и балансира оваа реалност со подеднакво важната опсервација дека деградацијата на руската работна сила е вредна цел.

Шефот на озлогласената парамилитантна група Вагнер, Евгениј Пригожин ја изрази својата загриженост дека руските сили трпат големи загуби на работна сила и опрема како резултат на тековните украински напади, особено во јужна Украина.

Успехот на украинските контраофанзиви не треба да се оценува само според секојдневните промени во контролата на теренот, бидејќи пошироките оперативни намери на украинските напади долж целата линија на фронтот може да се засноваат на постепено деградирање, исцрпување и трошење на руските капацитети во подготовка за дополнителни офанзивни туркања.

Во правецот Таврија, руските сили изгубија речиси три чети убиени и ранети за еден ден, 68 единици воена опрема беа уништени или оштетени, објави Генералот Олександр Тарнавскиј, командант на оперативно-стратешката група војници Таврија на Телеграм, пренесува Укринформ.

„Во насока Таврија, нашата армија систематски го исфрла непријателот од позициите и продолжува да напредува. Успехот на одбранбените сили е видлив“, рече Тарнавски.

Според него, единиците на ракетните сили и артилерија во изминатиот ден извршиле 1.119 огнени мисии.

„Во изминатиот ден непријателот загуби речиси три чети убиени и ранети. Уништени или оштетени се 68 единици непријателска воена техника“, рече командантот.

Конкретно, украинските бранители уништија 6 тенкови, 13 IFV, 2 оклопни транспортери, 3 UAVs Supercam, UAV Орлан-10, 5 хаубици 2S19 Msta-S, 4 хаубици 2A65 Msta-B, 2 противвоздушни ракетни системи Стрела, 5 самоодни артилериски системи 2S5 Giatsint, 2 самоодни артилериски системи 2S3 Akatsia, самоодни артилериски систем 2S7 Pion, BM-21 Grad и радар Zoopark.

Освен тоа, уништени се и три складишта за непријателска муниција.

Од 24 февруари 2022 година до 21 јуни 2023 година, одбранбените сили на Украина елиминирале околу 222.000 руски напаѓачи, вклучително и 540 окупатори само во изминатиот ден.

Во текот на изминатиот ден, загубите на руската армија во насока Таврија изнесуваа повеќе од 280 окупатори и 68 единици оружје и воена опрема.

„Ракетно-артилериските единици на одбранбените сили од насока Таврија во текот на денот извршија 1.119 огнени мисии. Во текот на изминатиот ден непријателот загуби повеќе од 280 окупатори убиени и ранети. Шеесет и осум единици непријателско оружје и воена опрема се уништени и оштетени “, објави на Фејсбук Валериј Шершен, портпарол на заедничкиот прес-центар на одбранбените сили од правецот Таврија.

Підрозділи ракетних військ та артилерії Сил оборони таврійського напрямку протягом доби виконали 1 119 вогневих завдань. Наразі інформація від… | By Об’єднаний пресцентр Сил оборони таврійського напрямку (facebook.com)

Конкретно, шест непријателски тенкови, 13 IFV, 25 хаубици 2S19 Msta-S, четири хаубици 2A65 Msta-B, два противвоздушни ракетни системи Strela, пет самоодни пушки 2S5 Giatsynt, два самоодни пиштоли Pion, радарски систем Zoopark , уништени се три SuperCam и три беспилотни летала Orlan 10 и три места за складирање муниција.

„Во текот на изминатиот ден, одбранбените сили од правецот Таврија имаа најголема концентрација на офанзивните операции на југ во правците Бердијанск и Мелитопол. Овде се водат тешки борби буквално за секој метар украинска земја. Особено, векторот на нашите напади е Новоданиливка, Роботин, Мала Токмачка, Вербове, Вилне Поле, Макаривка Имаме делумен успех, стекнуваме основа на постигнатите граници“, додаде портпаролот.

Тој истакна дека непријателот се обидува да го спречи напредувањето на украинските трупи и претрпува големи загуби.

Во исто време, на истокот на регионот Доњецк, напаѓачите продолжуваат да напаѓаат од крилата, обидувајќи се да ја заземат Маријнка и да создадат услови за заземање на Авдијивка, што е дел од стратегијата на руските трупи да стигнат до административните граници на регионот Доњецк.

Одбранбените сили од правецот Таврија сигурно се бранат во областа Маринка, откако одбиле 11 непријателски напади во текот на денот и три ноќе, рече портпаролот.

Во источниот правец, одбранбените сили ја контролираат ситуацијата и го спречуваат непријателот да напредува во регионите Доњецк и Луганск.

Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај