Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Курти и Вучиќ во Брисел; билатерални средби само со Борел; протести кај Грачаница; пет примери за борба против руската пропаганда

Косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ ја прифатија поканата од ЕУ за средба во Брисел, во Грачаница, Косово, главниот пат е блокиран од косовската полиција заради безбедност во текот на протестите што денеска најавија дека ќе го одржат локалните Срби. Ова е дел од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот.

Бота Сот: Курти и Вучиќ ја прифатија на ЕУ да одат во Брисел, билатерални средби се очекуваат само со Жозеп Борел

„Лидерите на Косово и Србија потврдија дека ќе учествуваат на состанокот за управување со кризи, што го свика шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на 22 јуни изјави дека во четврток во Брисел ќе се сретне со Борел, но не и со Курти.

Курти пред еден ден го потврди учеството на средбата во Брисел.“, пренесе Бота Сот.

 Арбреш: Блокиран главниот  пат во Грачаница поради протестот на тамошните Срби

Косовската полиција  од 11:30 часот денеска ќе го блокира главниот пат на Грачаница.

Полицијата преку соопштение соопштува дека тоа се прави поради протестот што денеска таму ќе го одржат Србите.

Во оваа прилика, органите на прогонот ги повикуваат оние кои го посетуваат патот Приштина-Гњилане да користат алтернативни правци.

„Косовската полиција, за да го спроведе на редот на најавениот протест што ќе се одржи денеска во Грачаница, со почеток од 11:30 часот до завршување на протестот, ќе го пренасочи сообраќајот за возилата кои сообраќаат од Приштина кон Гњилане и обратно, бидејќи главниот пат во Грачаница нема да биде прооден за сообраќај до крајот на протестот.“, пренесе Арбреш.

Радио Косова е Лире: Професорот Даниел Сервер не ја отфрла можноста премиерот Албин Курти да биде прогласен за нон-грата од Америка

„Познатиот американски професор и аналитичар Даниел Сервер не ја отфрли можноста премиерот Курти да биде прогласен за нонграта од Америка, во случај одбивањето на  деескалацијата да биде екстремно. Тој вели дека ова е страшна идеја што би го направила премиерот Албин Курти уште понепослушен, но посочува дека не ја исклучува оваа можност, појаснувајќи дека Албин Курти како опозиционер имал проблеми да добие американска виза.“, пренесува Радио Косова е Лире.

Зери- Германски експерт: Белград води хибридна војна против Косово, силите на КФОР биле нападнати и од агенти на српската БИА

Во интервју дадено за Дојче Веле, експертот за балкански прашања Конрад Клевинг објаснува зошто моменталната состојба на косовско-српската граница е загрижувачка и што може да се направи за да се продолжи.

„Има многу показатели кои ме тераат да се сомневам: одбивањето на Вучиќ да го потпише Охридскиот договор и намерата на Србија да и даде автономија на Заедницата на општини со српско мнозинство. Дополнително, повеќе од една година српската влада и српските медиуми што ги контролира, значително ја заостри својата реторика. Повеќе не се работи за правата на Србите, туку за наводниот систематски „терор“ што го вршат косовските власти врз Србите. Дури и самото Косово е систематски делегитимизирано: Владата на Белград и нејзините медиуми сега постојано го користат терминот „т.н.“ власти на Косово и Косово се препишува во цитати како „Косова и Метохија“ или „КиМ“. Тоа се целосно ревизионистички и воинствени термини. И од февруари наваму, откако е потпишан договорот, овој јазик е се полош и полош.“, пренесува косовскиот дневник Зери.

ИНА: Како да се борите против руската пропаганда?

„Прва лекција: Секое општество треба да учи од Финска, особено албанските општества.

Втора лекција: Во Финска образовниот систем игра клучна улога. Учениците уште од мали нозе учат како да разликуваат лажни вести, манипулации, лаги, пропаганда.

Трета лекција: Финска има Национална агенција за итни случаи (The National Emergency Supply Agency), која се фокусира на темата на лажни вести.

Четврта лекција: Многу граѓански организации во Финска се ангажираат во развој и имплементација на програми против лажни вести.

Петта лекција: Во Финска постои наставна програма за критичко размислување. Целта на оваа наставна програма е да се анализираат изворите и да се проверат фактите, како и да се анализираат техниките на манипулација.“, извадоци од петте примери за борба против руската пропаганда,  од авторот Енвер Робели , објавени во ИНА.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај