Последни написи

Украинските сили продолжуваат со контраофанзивата и напредуваат во најмалку четири сектори на фронтот

Украинските сили продолжија со контраофанзивните акции на најмалку четири сектори на фронтот  и остварија ограничени територијални придобивки. Геолокацираните снимки сугерираат дека украинските сили направиле ограничен напредок на 30 километри јужно од Кремина, објави Институтот за изучување на војната (ISW) во извештајот за  состојбата на фронтот во Украина од 18 јуни.

Шефот на воената управа на градот Авдивка, Виталиј Барабаш, извести дека украинските сили напредувале повеќе од еден километар северно од Авдиивка на фронтот на градот Доњецк во текот на изминатите две недели.

Руски извори тврдеа дека украинските сили спровеле контраофанзивни операции јужно, југозападно и југоисточно од Велика Новосилка на административната граница помеѓу западните области на Доњецк и источните области на Запорожје и направиле одреден локализиран напредок.

Украинските сили продолжија со контраофанзивните операции во западната област Запорижја, а геолокацираните снимки сугерираат дека украинските сили влегле во западниот дел на Пјатихатки (41 км југоисточно од градот Запорижја), југозападно од Орихив. Портпаролот на украинската група на сили Тавриск, капетанот Валериј Шершен изјави дека руските сили продолжуваат со контранапади во западните области на Доњецк и Запорожје, и дека украинските сили имаат „многу работа“. Украинскиот градоначалник на Мелитопол, Иван Федоров, извести дека руските сили продолжуваат да префрлаат персонал и тешка воена опрема од околината на Нова Каховка и Каховка во источната Херсонска област до фронтот на областа Запорожје преку Мелитопол.

Заменик-министерката за одбрана Хана Малиар објави на Телеграм за напредокот на украинските сили длабоко во неколку области во секторот Бахмут во изминатата недела, пренесува Укринформ.

Според неа, на истокот на Украина Русите презеле многу напори да го запрат напредувањето на украинските сили во правецот Бахмут. Непријателот таму прераспореди дополнителни единици и го зголеми бројот на гранатирања.

„Вкупниот интензитет на борбите во оваа насока се намали минатата недела, но битките продолжија – се случија 41 борбен ангажман и нашите војници напредуваа длабоко во насока на непријателот во неколку области“, нагласи Малиар.

Покрај тоа, минатата недела непријателот продолжи да напаѓа по правците Лиман-Купијаск, Авдиивка и Маринка.

„Не изгубивме ниту метар земја во овие правци благодарение на професионалноста и храброста на нашите борци“, уверува таа.

Во текот на изминатата недела на исток, руските трупи извршија повеќе од 5.800 напади и употребија 277.220 парчиња муниција, додаде Малиар.

Исто така, Малиар соопшти дека  uкраинските војници во изминатите две недели ослободиле осум населби, вклучувајќи го и Пјатихатки.

Фото: Укринформ

Според неа, во текот на двенеделните офанзивни операции во правците Бердијанск и Мелитопол, единиците на оперативната и стратешка група на трупи Таврија ослободиле осум населби: Новодаривка, Левадна, Сторожеве, Макаривка, Блаходатне, Лобкове, Нескучне и Пијатик. .

Севкупно, единиците во Оперативната и стратешката група на трупи Таврија напредуваа до длабочина до 7 километри. Повторно заземената област на југ е 113 квадратни километри, рече Малиар.

На југ, офанзивните операции се одвиваа во неколку правци во текот на минатата недела.

Украинските ракетни и артилериски единици завршија 10.125 огнени мисии во насока Таврија, истакна заменик министерот.

Активната работа на одбранбените сили е во тек во насока Таврија

Според соопштението на Генералштабот на вооружените сили на Украина,  Русија веќе изгубила околу 220.450 војници во Украина (+630 во изминатиот ден) од почетокот на целосната воена агресија врз Украина.

Помеѓу 24 февруари 2022 година и 19 јуни 2023 година, вкупните борбени загуби на непријателот вклучуваа и 3.989 тенкови (+5 во текот на изминатиот ден), 7.735 оклопни борбени возила (+6), 3.865 артилериски системи (+18), 610 повеќекратни лансирни ракети системи, 370 системи за противвоздушна војна (+6), 314 авиони, 305 хеликоптери (+1), 6.613 моторни возила и резервоари за гориво (+42), 18 воени бродови/чамци, 3.383 беспилотни летала (+12), 526 специјални опрема единици (+4). Соборени се вкупно 1.211 непријателски крстосувачки ракети.

Д. Мишев

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај