More

  (ИЗБОР) Албански медиуми: Лајчак повикан од Вашингтон за ситуацијата во Косово; уапсен уште еден напаѓач на новинари во Лепосавиќ; Вучиќ не кажува што ќе се случи на Видовдан

  По разговори со НАТО, претставникот на Европската унија за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак, најави дека ќе отпатува во Вашингтон за да разговара за ситуацијата на северот на Косово, а косовската полиција соопшти дека уапсила осомничен за нападот врз новинарите во Лепосавиќ на 16 јуни…

  Ова се само дел од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

  КОСОВО

  РЕЛ: Лајчак најави разговори во САД за ситуацијата во Косово

  „Претставникот на Европската унија за дијалогот Косово-Србија, Мирослав Лајчак, најави дека ќе отпатува во Вашингтон за да разговара за ситуацијата на северот на Косово.

  „Ќе одам во Вашингтон на покана на моите американски партнери. Ќе имаме интензивни разговори за патот напред и за непосредните чекори“, напиша Лајчак на Фејсбук, без да даде повеќе детали.

  Лајчак рече и дека во текот на неделата го информирал Брисел за посетата на Косово и Србија заедно со пратеникот на Вашингтон за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

  Тој рече дека за ситуацијата на Косово разговарал и со заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана.“, пренесе Слободна Европа на албански јазик.

  РТК: Уапсен е уште еден осомничен за напад врз новинари во Лепосавиќ

  „Косовската полиција соопшти дека уапсила осомничен за нападот врз новинарите во Лепосавиќ на 16 јуни.

  Според полицијата, осомничениот е од српската заедница, идентификуван по иницијалите, У.В.

  „Денеска во раните утрински часови е уапсен следниот машки осомничен Србин У.В., кој живее во село во општина Лепосавиќ, осомничен дека е вмешан во напад на

  медиуми/новинари“, се наведува во соопштението.

  Од полицијата соопштуваат дека неговото приведување и приведување во полициска станица е извршено како резултат на интензивни истраги и обезбедување докази дека бил вмешан во нападот врз медиумите/новинарите на 16.06.2023 година.“, пренесе РТК.

  Радио Косова е Лире: Под мотото „Поддржете го  Косово, заштитете ја демократијата и мирот“, се одржа  митинг во Виена

  Во организација на локалната советничка  на Европската унија и претседателката на здружението „ Vienna goes Europa” , Кети Шнебергер, вчера на плоштадот „Platz der Menschenrechte“ во Виена се одржа митинг со албанската заедница, која се собра за поддршка на Република Косово, по случувањата и тензиите во последните неколку дена на северот. Насобраните граѓани напишаа неколку транспаренти за да испратат пораки до Европската унија да застане со Косово бранејќи ја демократијата и мирот. „Остани со Косово!“, „Заштити ја демократијата и мирот!“, „Стоп за автократите!“, „Не ни треба уште една војна!“, се дел од пораките што ги напишаа граѓаните учесници на овој митинг, пренесе Радио Косова е Лире.

  Бота Сот: Вучиќ во својот говор го спомна „Видовдан“

  „Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во својот говор ја спомена манифестацијата „Видовдан“ што ќе се одржи на 28 јуни.

  Вучиќ во својот говор рече дека „на работите им доаѓа крајот“, и кажа дека нема да кажува што ќе се случува тој ден.

  „Србија ќе мора да биде виновна на овој или оној начин. Сигурен сум дека работите се речиси до крај. Зборував со претставници на Србите кои се очајни и луѓето би сакале да го сочуваат мирот, но не знаат како да го задржат. Видовдан е важен ден во српската историја, а на Видовдан Србите ќе направат се што можат за да го одржат мирот, во согласност со меѓународните норми“, рече Вучиќ.“, пренесува Бота Сот.

  „Населението на Албанија е намалено за над 31,8 илјади луѓе, или околу 1,1%, во 2022 година, но некои окрузи имаа намалување речиси три пати повеќе од националниот просек.

  Освен во Тирана, населението во сите окрузи се намалувало, но во Ѓирокастро, Берат, Дебар и Лежа намалувањето било посилно отколку во другите.

  Податоците на ИНСТАТ, кои ја земаат предвид годишната пресметка на населението, покажуваат дека населението во Ѓирокастро имало најсилно годишно намалување од 3,5%. Оваа жупанија има најлоши демографски показатели во земјава поради стареењето на населението.“, пренесува Албеу.

  КОЛУМНА

  Панорама: „Куманово“ според Србите, полицајците  и зошто треба да се слуша Курти

  „Доколку Кумановскиот договор би функционирал како што треба, тогаш тројцата косовски полицајци немаше да бидат засегнати дури и да се, според српските тврдења, на територијата на Република Србија! Мало појаснување за јавноста: Воено-техничкиот договор, познат и како Кумановски договор, беше потпишан помеѓу Меѓународните безбедносни сили (КФОР) и владите на Сојузна Република Југославија и Република Србија на 9 јуни 1999 година во Куманово. (Северна Македонија).“, пипува авторот Бен Андони во колумната „„Куманово“ според Србите, полицајците  и зошто треба да се слуша Курти“, објавена во Панорама.

  Извор: ЦивилМедиа

  Exit mobile version