Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Претставници од КВИНТА се сретнаа со Курти; Вучиќ ја намали воената готовност на српската армија; Бегај го свика Советот за Безбедност

Претставници на групата на најмоќните пет држави во светот, КВИНТА, денеска се сретнаа со косовскиот премиер Албин Курти. Косовските медиуми известуваат дека по средбата, амбасадорите не им се обратиле на медиумите. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одговорил на барањата на САД и КВИНТА за намалување на воената готовност на српската армија.

Ова се дел од темите од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-ПРЕС.

КОСОВО

Газета Блиц: Амбасадорите од КВИНТА се сретнаа со Курти, нема изјави за медиумите

„Заврши средбата на Албин Курти со амбасадорите на земјите од КВИНТА. По завршувањето на средбата, амбасадорите не зборуваа за медиумите.

Ова е една од ретките средби кога претставниците на петте најмоќни земји во светот акредитирани во Приштина толку рано одат на средба со кој било косовски лидер.“, пренесе Газета Блиц.

Бота Сот: Вучиќ одговори на барањата на САД и КВИНТА за намалување на воената готовност на српската армија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одговори на барањата на САД и КВИНТА за намалување на воената готовност на српската армија.

Ваквата одлука Вучиќ ја донесе  по тензиите на северот кога Владата на Косово испрати припадници на специјалната единица кај градоначалниците на општините во нивните канцеларии.

„Ние преминавме од состојба на повисока готовност, на пониско ниво на подготвеност за војна. Но, сè уште имаме значителен број сили и доволно да помогнеме на нашиот народ, луѓето треба да го знаат ова“, рече Вучиќ синоќа во ТВ емисија во Србија, пренесува Бота Сот.

АЛБАНИЈА

Топ Чанел: Сајбер напади/ Претседателот Бегај денеска го свика Советот за национална безбедност

Советот за национална безбедност денеска во 12 часот ќе заседава за состојбата со сајбер безбедноста во Албанија.

„Свикувањето на состанокот на Советот за национална безбедност има за цел да ја анализира моменталната состојба на сајбер безбедноста, предизвиците и заканите со кои се соочуваме на овој план. Одговорните институции ќе го информираат Советот за национална безбедност за преземените мерки за зајакнување на сајбер одбраната при имплементација на препораките дадени од состанокот на Советот за национална безбедност, во месеците октомври 2022 и јануари 2023 година“, се вели во соопштението. од страна на прес-службата на претседателството, пренесе Топ Чанел.

Панорама: Избори за нов лидер на ДП на 29 јули, кој е првиот кандидат кој влезе во трка

„Ѓерѓ Хани е првиот кандидат кој влезе во трката за шеф на Демократската партија. Тој изјави дека е свесен дека тоа мора да биде лесен пат, бидејќи вистината никогаш немала таков пат.“, пренесе Панорама.

КУЛТУРА

Топ Чанел: 96-годишна занаетчика/Албанка од Тузи, Црна Гора, која создава Џублети

„Толе Беришај, од регионот на Туз во Црна Гора, продолжува секојдневно да работи на подготовка на Џублети и чакшири. 96-годишникот има живот посветен на националната облека.

Мајка Толе е и последната занаетчика која освен што ја зачува нашата историја, прави традиционална облека како некогаш.

96-годишната жена одлучила својата страст и својата уметност да ја пренесе на само една доверлива личност, нејзината внука, под услов да прави сè со рака.

Толе Беришај е одликуван со почесни титули од Албанија, Црна Гора и Косово“, пренесува Топ Чанел.

КОЛУМНА

Талентот на италијанскиот турбо-фолк

„Владимир Путин, кој на Берлускони му подари 20 шишиња вотка за неговиот роденден (според Берлускони), објави дека чувствува „голема болка“ поради смртта на поранешниот италијански премиер. Тие беа пријатели. И како пријател на рускиот диктатор, Берлускони рече дека Путин бил присилен да ја започне војната против Украина. Тоа не беше единствената апсурдна изјава на Берслукони во врска со Русија на Путин. Како политичар, Берлускони ја карактеризираше и промени Италија, но често не на подобро. Неговиот придонес како популист се протега и на јазичното поле: „бунга-бунга“ – така Берлускони ги опиша некои забави, кои, според обвинителството, најчесто биле поттикнување на проституција со малолетни девојчиња.“, пишува авторот Енвер Робели во колумната „Талентот на италијанскиот турбо-фолк’, објавена во Коха.

Д. Тахири

Извор: ЦивилМедиа

Latest Posts

Не пропуштај