Последни написи

Пригожин ги прогласи извештаите за руските победи за научна фантастика и обвини за напади на руските сили врз Вагнер

Финансиерот на групацијата Вагнер, Евгениј Пригожин, продолжува со напорите за продлабочување на јазот меѓу Вагнер групата и руското Министерство за одбрана, објави во својот извештај Институтот за изучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон.Прес-службата на Пригожин објави видео на 4 јуни на кое се гледа како платеник на Вагнер испрашува руски војник кој се идентификувал како потполковник Роман Веневитин од 72-та одделна моторизирана бригада (3-ти армиски корпус). Веневитин пред камерата призна дека и наредил на својата единица да пука во возило на Вагнер додека бил во алкохолизирана состојба поради неговиот „личен анимозитет“ кон Вагнер. Изгледа дека Веневитин се здобил со повреди на лицето за време на неговото заробување од вагнерците.

Пригожин, исто така, тврдеше дека персоналот на Вагнер учествувал во мала пресметка со персоналот на руското Министерство за одбрана во Семихирија (15 километри југоисточно од Бахмут) на 17 мај, откако персоналот на МО пукал врз борците на Вагнер кога тие се обиделе да го спречат персоналот на МО да поставува мини во задниот дел на Вагнер.

Руските милблогери одговорија на видеото на потполковникот Веневитин со загриженост, укажувајќи дека неколку истакнати провоени гласови стануваат сè позагрижени поради последиците од поделбата Вагнер-МО. Еден истакнат милблогер повика на Веневитин да му се суди од страна на военото обвинителство, што би било нормална практика во такви случаи, но истакна дека конфликтот Вагнер-МО „продолжува да биде нездрав“. Друг милблогер кој тврдеше дека лично разговарал со командантите на Вагнер ги обвини и единиците на Вагнер и на Министерството за одбрана дека не знаат за што се борат и дека сите се обидуваат да се надминат меѓусебно и да бидат „херои“.

Поранешниот руски офицер и истакнат критички милблогер Игор Гиркин истакна дека видеото на Веневитин е уште еден чекор кон „неволји“ без оглед на околностите на инцидентот и дека Пригожин провоцира отворена војна меѓу единиците навидум од истата страна на војната.

Додека Пригожин продолжува со своите напори да ја одржи информативната важност, неговите реторички шаради најверојатно дополнително ќе ја продлабочат јазот меѓу Министерството за одбрана и Вагнер, со што ќе ја попречат севкупната борбена ефикасност на двете сили и дополнително ќе генерираат зголемено незадоволство во информативниот простор што го поддржуваше.

Како што претходно оцени ISW, Пригожин продолжува да вбризгува такви наративи против Министерството за одбрана во рускиот информативен простор со цел да го задржи својот статус во информативниот простор по кулминацијата на офанзивата на Вагнер во Бахмут и повлекувањето на Вагнерците од борбите во Украина. Сугестијата дека единиците кои работат под руското МО активно пукаат врз Вагнер додека се во алкохолизирана состојба, го зајакнува аргументот на Пригожин дека руското МО е борбено неефикасна и донекаде злобна сила.

Како што пренесува Ал Џезира , шефот на руската платеничка група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, ги отфрли тврдењата на Министерството за одбрана дека руските војници спречиле уште една голема украинска офанзива во Доњецк, уништувајќи ја нивната воена опрема и нанесувајќи им огромни жртви, како „апсурдна научна фантастика“.

Министерството за одбрана во Москва во понеделникот соопшти дека нивните сили ја одбиле втората голема офанзива на Украина за два дена, уништувајќи, меѓу другата воена опрема, осум главни борбени тенкови Леопард, испорачани на Украина од западните сојузници и 109 оклопни возила. Исто така, се тврди дека вкупните загуби на Украина изнесуваат 1.500 војници.

Од Ројтерс не можеше да ја потврди веродостојноста на податоците, а од Кијив одговорија дека не коментираме никакви лаги.

„Немаме такви информации и не коментираме никакви лаги“, изјави портпаролот на Генералштабот на украинските вооружени сили на прашање на Ројтерс.

Советникот на претседателот Володимир Зеленски предупреди дека не треба да им се верува на руските извештаи за борбите во Украина.

Пригожин, чија платеничка група Вагнер мина месеци борејќи се во Бахмут и кој има се позаострени односи со Москва, изрази сомнеж за тврдењата на Министерството за одбрана.

„За да убиете толку луѓе, треба да освојувате 150 километри на ден“, рече тој на  Телеграмканалот на неговиот медиумски сервис. „Затоа, верувам дека ова е едноставно дива и апсурдна научна фантастика“, рече Пригожин.

„Со собирање на бројките дадени од Министерството за [одбрана] би значело дека веќе пет пати сме ја уништиле целата планета“, саркастично додаде тој.

Пригожин во последно време често е во судир со одбранбената елита поради однесувањето на руската армија, односно војната во Украина и, како што вели, недоволната поддршка што Кремљ им ја дава на војниците на Вагнер.

Д. Мишев

извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај