More

  Од ноќеска поскапува бензинот Еуросупер БС-98

  Одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати, во просек за 0,65 отсто во однос на претходната одлука, донесе Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

  Од ноќеска на полноќ за половина денар ќе поскапат бензинот Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство. За 0,742 денари се зголемува и цената за килограм мазут.

  Останатите горива ќе останат со непроменети цени.

  Од вечерва на полноќ, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 80,5 денари/литар

  Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83 денари/литар

  Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 69 денари/литар

  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 68 денари/литар

  Мазут М-1 НС 40,175 денари/килограм

  (Извор: Мета.мк)

  Exit mobile version