More

  Битката кај Бахмут не е завршена, Украина се подготвува за нова фаза од војната – деокупација на територијата под руска контрола

  Иако водачот на парамилитантната платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин уште пред дваесетина дена го прогласи Бахмут за целосно под руска контрола, борбите на периферијата и на крилата околу градот сé уште траат, додека високи украински функционери во саботата посочија дека нивните сили се подготвени да започнат со долго ветена контраофанзива за враќање на територијата окупирана од Русија од почетокот на војната.

  Пригожин набрзо по прогласувањето на победата објави дека неговите сили ќе заминат од градот и дека ќе ги заменат регуларните руски воени сили.

  Војниците од 24-от посебен јуришен баталјон рекоа дека виделе дека борците на Вагнер се повлекле и биле заменети со редовни руски војници во областите што ги таргетирале, но нагласиле дека не можат со сигурност да знаат дали ова е трајна смена или се случува на друго место.

  Од рабовите на Костјантинивка, околу 12 милји западно од Бахмут, кој Русија го зазеде пред една недела, војниците од 24-от одделен јуришен баталјон на Украина изведуваат напади против непријателските ровови на јужното крило на градот со артилерија истрелана од стара советска хаубица Д30 во саботата.

  Не беше толку поразлично од она што го правеа со недели. Но, војниците овде наведоа една голема промена.

  „Момците од Вагнер заминаа, а [обичните Руси] влегоа“, вели 26-годишен командант за Вашингтон Пост, кој побара да биде идентификуван според неговото воено име Чичен. Тој употреби антируска етничка навреда за да се осврне на трупите кои се чини дека ги заменуваат платениците, вклучително и осудениците регрутирани директно од затворите, кои го водеа неколкумесечниот напад на Русија.

  Чичен додаде дека е полесно да се таргетираат редовните руски војници.

  Доколку се потврди, ротацијата на силите ќе означи голема промена, со што единиците под редовна команда на руската војска ќе бидат одговорни за држење на градот – и дозволувајќи му на водачот на Вагнер, Евгениј Пригожин да се повлече откако тврдеше дека ја постигнал единствената голема територијална добивка за Кремљ оттогаш претходното лето.

  Преместувањето на редовните руски единици за одбрана на Бахмут може да создаде ранливост на други локации долж фронтот, кој се протега на стотици милји – слабости што Украина би можела да се обиде да ги искористи додека се обидува да ја одземе окупираната територија во контраофанзива што може да започне во секој момент.

  Украинските власти инсистираат на тоа дека сè уште имаат мала основа во границите на градот Бахмут и дека остваруваат придобивки на крилата на градот, за што рекоа дека е дел од планот за „полу-заокружување“.

  Теоретски, тој план ќе им овозможи на крајот повторно да го преземат градот, делумно со принудување на окупаторските Руси да издржат артилериски оган од повисоките места.

  Според изјавата на висок украински функционер што ја пренесува Ал Џезира, руските сили привремено ги намалиле нападите врз опколениот источен украински град Бахмут за да се прегрупираат и да ги зајакнат своите способности, .

  Во објава на Телеграм, заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малиар рече дека руските сили продолжуваат со нападите, но дека севкупната офанзивна активност е намалена.

  „Вчера и денес немаше никакви активни битки – ниту во градот, ниту на крилата“, напиша таа во саботата, додавајќи дека московските трупи наместо тоа ги гранатираат периферијата и приодите кон Бахмут.

  „Намалувањето на офанзивната активност на непријателот се должи на фактот дека војниците се заменуваат и се регрупираат“, рече Малиар. „Непријателот се обидува да ги зајакне сопствените способности“.

  Институтот за изучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон во извештајот од 28 мај оцени дека намаленото темпо на руските офанзивни операции во областа Бахмут и тековната олабавување на операциите на местото веројатно им обезбедуваат на украинските сили во областа иницијатива да започнат нова рунда операции околу градот, доколку тие така одлучат.

  Темпото на руските операции околу Бахмут останува значително ниско. Украинскиот Генералштаб на 28 мај извести дека руските сили спровеле неуспешни офанзивни операции во близина на Орихово-Василивка (11 км северозападно од Бахмут), западно од Хромове (веднаш западно од Бахмут) и во правец на Иванивске (6к западно од Бахмут).

  Портпаролот на украинската источна група сили, полковник Серхиј Черевати, на 28 мај објави дека само еден борбен судир се случил во близина на градот Бахмут во изминатите 24 часа. Геолокацирани снимки објавени на 28 мај покажуваат дека руските сили постигнале маргинални придобивки западно од Клишчиивка (7 километри југозападно од Бахмут).

  Според руските милблогери руските сили извршиле контранапад западно од Клишчиивка, но дека украинските сили ги задржуваат своите сегашни позиции во областа. Руски извор тврди дека украинските сили продолжиле со контранападите во близина на Орихово-Василивка на 27 мај, каде што руските извори тврделе дека украинските сили напреднале до еден километар на 26 мај. Украинскиот персонал во областа Бахмут, наводно, изразил оптимизам дека намаленото темпо на руските операции околу Бахмут може да ги олесни натамошните ограничени и локализирани украински контранапади.

  Исто така, високи украински функционери во саботата посочија дека нивните сили се подготвени да започнат со долго ветена контраофанзива за враќање на територијата преземена од Русија од почетокот на војната.

  Украина е подготвена да ја започне својата долгоочекувана контраофанзива против руските сили, изјави за Би-Би-Си шефот на украинскатата безбедност Олексеј Данилов, еден од највисоките безбедносни функционери во земјата.

  Тој не ипрецизираше точен датум, но рече дека нападот за враќање на територијата од окупаторските сили на претседателот Владимир Путин би можел да започне „утре, задутре или за една недела“.

  Тој предупреди дека владата на Украина „нема право да направи грешка“ со одлуката бидејќи ова е „историска можност“ што „не можеме да ја изгубиме“.

  Михаило Подољак, висок советник на претседателот Володимир Зеленски изјави дека прелиминарните операции како што се уништување на линии за снабдување или минирање на магацини веќе започнале.

  Украина влезе во „нова фаза од војната“, изјави тој во саботата. Сега гледаме засилени напади врз руските залихи“, рече Михаило Подољак во интервјуто за Ен – Би -Си., додавајќи дека се водат подготовки за возвраќање на силите на Кремљ.

  „Го подготвуваме бојното поле за новата фаза од војната. тоа се случува сега. Тоа е голем број мерки во различни сектори на линијата на фронтот“, рече тој, признавајќи дека подготовката е во тек.

  Видео објавено на Телеграм во саботата од Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина прикажува како украинските војници тренираат, положуваат заклетва и се подготвуваат за битка, заедно со натписот:

  „Дојде време да го вратиме она што е наше“.

  Драган Мишев

  Извор: CivilMedia

  Exit mobile version