Последни написи

Состојба Бахмут: Путин се соочува со „најлошото можно сценарио“, напредувањето на украинските сили е почеток на претстојната офанзивата

Напредувањето на украинските трупи во насока Бахмут е првиот успех на офанзивните операции во одбраната на градот; сепак, ова е само „делумен успех“, изјави командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Сирскиј, пренесува Укринформ повикувајќи се на Воениот медиумски центар.

Според Сирски, последните неколку дена покажале дека вооружените сили на Украина можат да се движат напред и да го елиминираат непријателот дури и во исклучително тешки услови.

“Ние се бориме со помалку ресурси од непријателот. Сепак, успеваме да ги уништиме неговите планови. Сето тоа благодарение на нашите борци, кои се борат против агресорот, надминувајќи ја највисоката граница на човечките способности – истакна командантот и додаде – сепак, ова е само делумен успех. И така треба да се сфати. Операцијата за одбрана на Бахмут продолжува“.

„Донесени се сите неопходни одлуки за одбраната. Сите можни сценарија за развојот на настаните беа разработени од командантите директно на местото на воените дејствија“, нагласи Сирскиј.

Како што пренесува Укринформ, според Генералштабот на вооружените сили на Украина, непријателот продолжува да ги концентрира своите главни напори во секторите Лиман, Бахмут, Авдиивка и Маринка, при што во изминатите 24 часа таму се забележани 46 борбени судири. Бахмут и Маринка остануваат во епицентарот

Во неделата украинската војска соопшти дека зазела 10 руски позиции во близина на Бахмут додека ја зајакнала својата контраофанзива околу опколениот град, пренсува Телеграф.

„Денес нашите единици зазедоа повеќе од 10 непријателски позиции во северниот и јужниот дел на Бахмут“, рече Гана Маљар, заменик-министер за одбрана на Украина, на социјалните мрежи. „Непријателските војници од различни единици се заробени“.

Украинските команданти со месеци силно го следат создавањето на голема контраофанзива поддржана од западно оружје, но и покрај се поочајните изјави на руските официјални лица, тие инсистираа дека сè уште не ја започнале долгонајавуваната голема контраофанзива.

Претходно, Евгениј Пригожин, шефот на платеничката парамилитантна група „Вагнер“ потврди дека украинските сили зазеле територија на руското јужно крило и дека има ретко признание од руската војска дека двајца високи офицери биле убиени.

Како што пренесува Експрес, Пригожин признал дека украинските војници постигнале значителни придобивки против руските позиции во близина на Бахмут, опишувајќи ја ситуацијата на фронтот како „најлошото предвидено сценарио“ од трупите на Путин. Во видео-порака, лидерот на платениците го исмеваше и Сергеј Шојгу, министерот за одбрана на Кремљ, притоа признавајќи дека ситуацијата на крилата е полоша од очекуваното.

Тој рече: „Ситуацијата на страните се обликува според најлошото предвидено сценарио“.

Пригожин на шега побара од Сергеј Шојгу, министерот за одбрана на Кремљ, да дојде во Бахмут исмевајќи се со цивилното потекло на Шојгу во инженерството.

Тој го праша Шојгу: „Со оглед на вашето супер долго искуство, ве молам дали можете да дојдете во Бахмут?

Извештаите од Бахмут цела недела, вклучително и од дописниците на Телеграф во близина на линијата на фронтот, објавија многу потешки артилериски баражи од вообичаеното, што укажува на тоа дека започнал голем украински напад врз руските позиции.

Британското Министерство за одбрана објави дека армијата на Украина ја принудила руската 72-та моторизирана бригада да се повлече во „лош ред“ од јужното крило на Русија.

Руското Министерство за одбрана за прв пат потврди дека руските војници се повлекле од позиции во Бахмут, и истовремено призна дека двајца полковници приклучени во различни единици биле убиени оваа недела во борбите.

Украинските сили рекоа дека се шокирани од тоа како руските команданти биле подготвени толку лесно да ги жртвуваат своите луѓе.

Руските сили во Бахмут главно се состојат од осуденици кои се борат за Вагнер во замена за слобода и мобилизирани мажи со мала обука и лоша опрема.

Во својот дневен брифинг за разузнавање од 14 мај, британското Министерство за одбрана објави дека руската армија не е во состојба да се брани од високо мотивирана украинска армија.

„Таа рутински спроведува само многу едноставни операции базирани на пешадија“, се вели во него.

 

„Малку е веројатно дека ќе биде организација која ефективно ќе го усогласи воениот ефект од големи размери по должината на 1.200 километри (745 милји) на фронтот под стрес“, се вели во објавата.

Украинското Министерство за одбрана соопшти дека не било вклучено во соборувањето на рускиот воен авион што се урна во саботата во Русија, наместо тоа, се тврди дека збунетата руска воздушна одбрана всушност соборила два борбени авиони и три хеликоптери.

Д. Мишев

Извор: CivilMedia

Latest Posts

Не пропуштај