Последни написи

Бахмут: Руските трупи се повлекуваат на делови од фронтот, војници се предаваат на украинските дронови

Руските трупи се повлекоа на растојание до два километри на одделни делови од фронтот во насока Бахмут во текот на предходниот ден.

„Благодарение на добро осмислената одбрана во насока Бахмут, ги добиваме резултатите од ефикасните акции на нашите единици. Меѓу другото, извршуваме и ефективни контранапади. Во некои области на фронтот непријателот не можеше да го издржи напад на украинските бранители и се повлекоа на растојание до два километри“, објави на Телеграм генерал-полковник Олександр Сирскиј, командант на копнените сили на вооружените сили на Украина.

Како што пренесува Укринформ, според командантот, компетентното спроведување на одбранбената операција ги исцрпило обучените сили на ПВЦ Вагнер и ги натерало во одредени правци да бидат заменети со послабо обучени единици на руските редовни трупи кои биле поразени и повлекле.

„И покрај значителната концентрација на војници и гласните изјави на руските воени злосторници за нивната намера да го заземат Бахмут до 9 мај, непријателот сè уште не можеше да го освои украинскиот град. Нашите одбранбени сили сигурно го држат фронтот и го спречуваат непријателот да напредува Битката за Бахмут продолжува“, рече командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина.

Сирски ја пофали „работата на 3-та посебна јуришна бригада која му зададе силен удар на непријателот во битка и ја покажа силата на украинската армија“.

Како што е соопштено, според Генералштабот на вооружените сили на Украина, руските трупи извршиле повеќе од 30 напади во насоките Лиман, Бахмут, Авдијивка и Маријнка во текот на денот.

Во текот на изминатите 24 часа во насока Бахмут се забележани 28 ангажмани и 524 непријателски удари. Украинските трупи десеткуваа 203 напаѓачи, раниле уште 216 и заробиле пет, изјави Серхи Черевати, портпарол на Источната група на вооружените сили на Украина за време на националниот телетон за вести, јавува дописникот на Укринформ.

„Во текот на изминатиот ден во оваа насока беа извршени вкупно 524 удари. Непријателот ги удираше нашите позиции, така што нивните разговори за некаков недостиг на муниција се лажни. Беа извршени 28 ангажмани и десет воздушни напади, десеткувани се 203 окупатори , 216 се ранети, а пет заробени. Исто така, уништени се 11 ИФВ, два оклопни транспортери, лесен артилериски трактор, пет складишта за теренска муниција и еден беспилотен авион Зала“, рече портпаролот и додаде дека состојбата во оваа насока е тешко, но контролирано од одбранбените сили.

На прашањето што се крие зад изјавите на водачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин за повлекувањето од Бахмут, Черевати истакна:

„Воена катастрофа стои зад овие изјави. Бидејќи кога американските извори ги проценуваат загубите [руските] во оваа насока на 100.000 убиени и ранети, 20.000 загинати. , тоа е многу конзервативна проценка. Ако губат најмалку 100 убиени војници, а неодамна и повеќе, дневно и немаат извор на надополнување како што беше порано од руските затвори, јасно е дека нивната неславна приказна може да заврши тука. па човек што сонувал за некаков воено-политички субјект, кој сонувал дека ќе биде газда и ќе поседува некои земји на окупираните територии и воопшто ќе влијае на многу работи, а сега треба да размисли како да пријави за неуспехот да се постигне и искористи она што го вети“.

Во исто време, портпаролот истакна дека борците на Вагнер сè уште се главната напаѓачка сила во оваа насока, но тие се повеќе се принудени да користат единици на редовната армија на окупаторите поради големите загуби.

Копнените сили на вооружените сили на Украина на својот Фејсбук профил објавија видео, снимено на 9 мај, на кое се гледа како руски војник се предава на украински дрон среде кланицата  Бахмут.

Набљудувајќи го бојното поле и руските ровови со дронови, Украинците забележале дека руски војник, кој се нашол сам во ровот, им сигнализирал дека сака да се предаде и да не го бомбардира. Украинците со дронот му испратиле писмена порака да го следи дронот доколку сака да се предаде, по што тој следејќи го до украинските позиции се предал. Рускиот војник сега е во украински притвор, со поголеми шанси да преживее отколку да останеше на боиштето.

Д. Мишев

Извор: Цивилмедиа.мк

Latest Posts

Не пропуштај