Последни написи

Состојба Бахмут: Ослободени 7,8 км² од градот

 

 

Во видеото од 3-та ударна бригада, објавено на Твитер акаунтот Дмити, се прикажани снимки  како украинската војска ја потиснува руската 72-ра бригада во Бахмут.

Снимки од претходно денес покажуваат како третата јуришна бригада ја ангажира руската 72-ра бригада во Бахмут, со коментар на Пригожин. Предупредување за експлицитна содржина ! Видеото е обезбедено од 3-та ударна бригада.

 

 

Портпаролот на Источната група на вооружените сили на Украина, Серхи Черевати за време на националниот телетон изјави дека во текот на изминатиот ден руските окупаторски сили 375 пати ги гранатираа позициите на украинските бранители во областа на градот Бахмут во областа Доњецк. Украинските трупи елиминирале 166 окупатори и раниле уште 206, јавува дописникот на Укринформ.

„Во нашата оперативна зона, непријателот продолжува да го поставува заземањето на градот Бахмут како своја главна цел. Во текот на изминатиот ден, непријателот го гранатираше овој дел од фронтот 375 пати со различни видови и калибри цевчести артилерија и МЛРС, имаше осум ангажмани во кои загинаа 166 окупатори, а беа ранети уште 206. Погодени се непријателски тенк Т-72, оклопен транспортер, лесен оклопен трактор, беспилотно летало Орлан-10 и шест складишта за теренска муниција“, објави Черевата.

Коментирајќи ги изјавите на лидерот на групацијата Вагнер Пригожин за недостигот на муниција, Черевати нагласи дека им е потребна проверка.

„Сите овие изјави се во согласност со еден главен факт дека тој презел огромни воени обврски. Тој не може да ги исполни бидејќи одбранбените сили масовно ги убиваат [борците на Вагнер] и немаат извор на жива сила поради многу причини, вклучително и Факт е дека окупаторското министерство за одбрана веќе ги регрутира затворениците, па затоа тој бара каков било изговор да не плати за неисполнети обврски и веќе еден месец ја прави оваа „бела врева“ жалејќи се дека не му даваат гранати, иако тие имаат повеќе од доволно гранати“, рече портпаролот.

Тој исто така додаде дека непријателот ги прекршува сите правила за војување, особено, користи забрането оружје и муниција.

„Тие немаат недостиг на муниција. Во текот на изминатиот ден, непријателот употреби повеќе од 34.000 гранати во нашата оперативна зона, односно во правците Бахмут и Лиман-Купјанск. За каков недостиг на муниција можеме да зборуваме? Не, тоа едноставно зборува за криминалитет на целата руска војска – од обични криминалци кои носат униформи до криминалци во таканаречената воена единица Вагнер“, истакна Черевати.

Тој додаде дека насоката Лајман останува само втора по делот Бахмут во однос на непријателската активност.

„Насоката Лајман е следната во активноста на непријателот. Непријателот изврши 444 удари врз нашите борбени позиции со разни видови артилерија, се случија седум ангажмани, загинаа 55 окупатори, 111 беа ранети, а двајца беа заробени. Исто така, уништени се непријателски тенк, оклопен транспортер БТР-80, минофрлачка екипа и три беспилотни летала“, рече портпаролот.

Според Черевати, одбранбените сили го промениле составот на непријателските групи во текот на годината на војната, бидејќи ‘рбетот на професионалните борбени бригади бил десеткуван, па сега овде се бори новомобилизираниот персонал. Ова ја објаснува поголемата претпазливост на акциите на непријателот и помалата активност.

Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај