Последни написи

Путин во очај: Потребни му се уште 400.000 доброволци за војната во Украина

Војната во Украина трае повеќе од 14 месеци. На 425-от ден од целосната руска воена агресија врз Украина, руската војска се обидува да собере повеќе сили, додека украинската војска продолжува да се подготвува за својата голема контраофанзива.

На терен, борбите продолжуваат со мал руски напредок во Бахмут во Донбас. Украинскиот гарнизон продолжува да се држи до западниот дел на разурнатиот град, пренесува msn.com.

Руски жртви

Севкупно, според соопштение што го издаде Генералштабот на вооружените сили на Украина, руските сили продолжуваат да трпат значителни жртви на теренот во Украина.

Русија веќе изгуби околу 188.920 војници во Украина (+510 во изминатиот ден).

Помеѓу 24 февруари 2022 година и 27 април 2023 година, вкупните борбени загуби на непријателот вклучувале и 3.694 тенкови (+2 во изминатиот ден), 7.178 оклопни борбени возила (+16), 2.887 артилериски системи (+10), 542 повеќекратни лансирање ракети системи (+3), 293 системи за противвоздушна војна (+1), 308 авиони, 294 хеликоптери, 5.805 моторни возила и резервоари за гориво (+13), 18 воени бродови/чамци, 2.461 беспилотни летала (+21), 352 специјални опрема единици. Соборени се вкупно 911 непријателски крстосувачки проектили.

400.000 доброволци за руската војска

Стапката на руски жртви можеби ќе се намали, но руската војска сè уште страда од недостиг на работна сила.
Иако е невозможен конкретен распоред на жртвите меѓу руската војска, приватната воена компанија Вагнер Груп и проруските сепаратистички сили, разумна проценка е дека руската војска изгубила над 150.000 војници убиени или ранети (руските сили изгубиле повеќе од вкупно 220.000 војници).

За да собере повеќе војници, руското Министерство за одбрана започна голема нова кампања за регрутирање на волонтери. Целта е да се привлечат 400.000 волонтери.

Рекламите низ целата земја се насочени кон машката гордост и финансиските потреби на младите Руси за привлекување волонтери во руските вооружени сили. Но, руската војска се соочува со конкуренција од приватната воена компанија „Вагнер груп“.

Платеничката група на Евгениј Пригожин игра важна помошна улога во „специјалната воена операција“ на Кремљ. Групата Вагнер со месеци многу регрутираше од руските затвори со дозвола на руската влада. Но, сега тој аранжман заврши, а Вагнер Груп и руската војска се натпреваруваат за истиот фонд на волонтери.

„Откако беше запрен пристапот до регрутирање затвореници, приватната воена компанија „Вагнер груп“ исто така се натпреварува за ограничениот број на руски мажи во борбена возраст. Останува многу малку веројатно дека кампањата ќе ја привлече пријавената цел на МО од 400.000 доброволци“, оцени британското воено разузнавање во неодамнешната проценка на војната.

Секако, руската војска може да подигне повеќе мажи од повеќе мобилизации. Во септември, руското Министерство за одбрана повика 300.000 луѓе во својата делумна мобилизација, што придонесе за егзодус на военоспособни руски мажи во соседните земји во обид да ја избегнат мобилизацијата. Но, Кремљ не сака да троши повеќе политички капитал и да повика дополнителни резервисти доколку може да го избегне тоа.

„Властите речиси сигурно се обидуваат да ја одложат секоја нова, отворена задолжителна мобилизација што е можно подолго за да го минимизираат домашното несогласување“, додаде британското воено разузнавање.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај