Последни написи

Дир: Синоќа државата-терорист и членка на ОБСЕ ја нападна Сумската област пет пати, во ракетирањето на Миколајив – 1 лице загина, 23 се повредени

Бројот на повредени во рускиот напад во текот на ноќта на Миколаев се искачи на 23. Еден цивил е убиен, а 23 се повредени во рускиот ракетен напад во текот на ноќта врз градот Миколаев, објави Јужната оперативна команда на Фејсбук, јавува дописникот на Укринформ.

„Синоќа непријателот го нападна Миколаев со ракети од типот Калибр од Црното Море. Четири проектили беа испукани во однос на особеностите на теренот и промените на траекторијата за да се комплицира откривањето. Бидејќи ова е оружје со висока прецизност што се потпира на координати, тоа е очигледен терор против цивилите“, се наведува во извештајот.

Според Јужната оперативна команда, едната самостојна куќа е уништена, а другата оштетена. Сериозно погодени станбен блок и историска зграда. Пожарите беа веднаш изгаснати. Работите за демонтирање продолжуваат.

„Во моментов, едно лице е убиено, а 23 се повредени, вклучително и едно дете“, додаде Јужната оперативна команда.

Претходно, шефот на регионалната воена управа на Миколаев, Виталиј Ким, на Телеграм објави дека руските војници го нападнале градот Миколаев со ракети С-300.
Руската армија нема да се извлече со ракетниот напад на Миколаев преку ноќ. За се ќе одговараат.
Ова го истакна претседателот на Украина Володимир Зеленски, пренесува Укринформ.

„Земјата-окупатор никогаш не престанува да докажува дека главната цел на оваа војна е теророт и уништувањето на Украинците и се што е украинско“, напиша Зеленски на Телеграм.

„Ноќта Русија го гранатираше Миколаев со четири ракети „Калибр“, лансирани од Црното Море. Високопрецизното оружје беше насочено кон приватни куќи, историска зграда и висококатница“, нагласи претседателот. Во моментов е потврден еден смртен случај, додека ранети се 23 лица, меѓу кои и едно дете.

За руското бомбардирање на 428 ден од целосната инвазија врз Украина, на Твитер се огласи и украинската амбасдорка во замјава, Лариса Дир.

на 428 ден . Синоќа, државата-терорист и членка на ОБСЕ рф ја нападна Сумската област пет пати, вклучително со наведувани воздушни бомби. Ракетирање на Миколајив – 1 лице загина, 23 се повредени. На Украина ѝ се потребни системи за противвоздушна одбрана за заштита на цивилното население!, порача Дир во објавата на Твитер.

Руската армија исто така масовно гранатираше населени населби во три области на регионот Харкив. Станбените згради и објектите на цивилната инфраструктура беа оштетени од непријателски оган.
Како што објави на Телеграм шефот на Регионалната воена управа во Харков, Олех Синиехубов, областите Харков, Купјанск и Чухуив беа под напад на руските трупи.

Во градот Вовчанск, област Чухуив, непријателското гранатирање оштети приватна куќа, просториите на претпријатието за производство на нафта и зградата на пожарната и спасувачката станица.

Во областа Купјанск, оштетени се приватни куќи, помошни згради и продавници во селата Устимивка, Вилхуватка и Петропавливка.

Најмалку три приватни куќи се уништени во селото Подоли.

Според Синиехубов, нема жртви.

Во регионот се во тек операции за деминирање. Во текот на изминатиот ден, експлозивни техничари на Државната служба за вонредни состојби прегледале повеќе од 14 хектари територија и деактивирале 181 експлозивни предмети.

Како што е соопштено, ноќта на 27 април, руските трупи го нападнале регионот Суми пет пати. Евидентирано е уништување.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај