Последни написи

Дворник во ОН: Режимот на Путин ги користи информациите како оружје од самиот почеток

Во Нирнберг не биле судени само нацистичкото политичко и воено раководство, туку и дипломати и пропагандисти. Им препорачувам на наследниците на Третиот рајх од Москва да се сеќаваат на овој историски факт.

Користењето на информациите како оружје е намерна стратегија на режимот на Путин уште од самиот почеток, изјави советникот на Постојаната мисија на Украина во ОН, Серхи Дворник, на Генералната дебата на Комитетот на ОН за информации на 25 април, јави дописникот на Укринформ.

„Информациите како оружје и нивната употреба во агресивни цели е намерна стратегија на режимот на Путин уште од самиот почеток. Почнувајќи со уништување на независните медиуми во Русија и убиства на независни новинари, Кремљ создаде информативен балон со паралелна реалност за милиони руски луѓе“, рече дипломатот.

Како што изјави Дворник, руското општество заситено со антиукраински фалсификати и воинствената пропаганда веќе две децении конечно им подлегна.

Како пример, тој ги наведе снимените и распространети снимки на кои е прикажано убиството на украински заробеник за неговите зборови: „Слава на Украина!“ Коментирано од Русите како „Одлично, но ни треба повеќе“.

Дворник ги спореди методите на руската пропаганда со оние што ги користеа нацистите.

„За да го направите вашиот народ подготвен да убива и уништува, треба да се поврзе дехуманизацијата на избраната цел со други чувства, вклучувајќи страв од други нации, супериорност на вашата нација и верба во вашиот водач“, истакна тој.

Дворник одговори и на наративите изнесени на седницата на Комитетот за информации од страна на Марија Захарова, руски пропагандист, портпарол на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, која ја искористи можноста да допатува во Њујорк како дел од делегација предводена од Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Додека Русија испраќа своја војска и платеници, ракети и беспилотни летала, воени авиони и повеќе ракетни фрлачи во Украина за да ги убива Украинците и да ги уништи украинските градови, таа исто така испрати до ОН повеќекратен лансер на лаги од руското МНР. Исто така, да убие и да уништи. Да ја убие вистината“, изјави дипломатот.

Одговарајќи на лажните обвинувања на Захарова во врска со убиството на рускиот пропагандист Максим Фомин (Татарски), кој некогаш беше осуден за грабеж на банка, Дворник истакна дека „Украина не прибегнува и нема да прибегнува кон терор. Тоа е руска привилегија“.

„Неговиот проблем беше што откако Русите се повлекоа од Херсон, тој стана исклучително критичен кон руската воена команда“, се сеќава Дворник.

Дипломатот рече дека украинската невладина организација „Институт за масовни информации“ регистрирала речиси 500 злосторства против медиумите и новинарите, извршени од Русија во текот на 13 месеци од нејзината голема инвазија во Украина. Конкретно, 52 медиумски работници беа убиени, вклучително и осум новинари – додека ги извршуваа своите професионални должности. Исчезнаа 14 новинари, 21 беа киднапирани од руските војници, 17 беа ранети.

„Руските таканаречени „новинари“ беа меѓу оние кои поттикнаа омраза кон Украинците. Сега тие ја глорифицираат окупаторската армија и ги оправдуваат нејзините злосторства во Украина“, рече Дворник, нагласувајќи дека во Нирнберг не биле судени само нацистичкото политичко и воено раководство, туку и дипломати и пропагандисти. „Им препорачувам на наследниците на Третиот рајх од Москва да се сеќаваат на овој историски факт“, резимира тој.

Како што е соопштено, Захарова зборувала на седницата на Комитетот на ОН за информации во вторникот.

Во април Русија претседава со Советот за безбедност на ОН.

Подготви: Д. Мишев

 

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај