Последни написи

Русите речиси целосно се префрлија на позициска одбрана, нема закана за освојување на Вухледар, украинските сили ги држат стратешки позиции во Бахмут

Русите во Украина се префрлија на позициска одбрана, а единствените места на фронтот каде што се обидуваат да нападнат е Бахмут, како и обидот за покривање на Авдиивка од север и локализираните борби во Маринка, изјави шефот на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, Кирило Буданов, во интервју за РБЦ-Украина, пренесува Укринформ.

„Тие целосно се префрлија на позициска одбрана насекаде. Единствените места на фронтот каде што прават обиди се во градот Бахмут, обид да се покрие градот Авдиивка од север и локализирани борби во градот Маринка. И двете во Авдиевка и Маринка тактиката е идентична со онаа во Бахмут – само обид да се избрише населбата од лицето на земјата, како што велат“, рече тој.

Буданов појасни дека Бахмут е единственото место за Русите каде што имаа одреден тактички успех со огромни загуби.

„И наспроти позадината на недостигот на успех на друго место, тие се соочуваат со проблемот дека дури и нивното „измамено“ општество треба да види нешто, некаква победа. Ова е единственото место каде што барем успеваат. Покрај тоа, постои факт дека Пригожин еднаш рекол дека ќе го земе Бахмут. Тој со задоволство би пеел за тоа, но не може. Односно, овде сè се собра“, рече Буданов.

Тој, исто така, истакна дека не постои голема закана од заземање на Вухледар.

На прашањето дали има причина да верува дека Русите сега се подготвуваат да ги интензивираат или започнат офанзивните операции во некој друг дел од фронтот, началникот на одбранбеното разузнавање на Украина рече дека тие не планираат да го сторат тоа.

Како што беше соопштено, на 22 април, претставник на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана, Андриј Јусов, изјави дека руските елити бараат контакти со Украина за да добијат безбедносни гаранции по поразот на Русија.

Вечерта на 23 април, командантот на украинските копнени сили, генерал-полковник Олександр Сирскиј, во објава на својот Телеграм канал зборуваше за неговата посета на секторот Бахмут каде што патуваше по линијата за контакт и се сретна со командантите.

Сирски рече дека ги посетил единиците што го држат целиот фронт Бахмут.

„Тука работиме заедно со командантите и војниците за да планираме операции, напади и одбрана, следејќи ја ситуацијата директно на теренот“, напиша тој.

Според генералот, важно е во такво време да биде рамо до рамо со бранителите на Бахмут.

„Го погодивме непријателот, честопати неочекувано за него, и продолжуваме да држиме стратешки позиции. Војниците кои вршат активни јуришни операции за заземање руски позиции добиваат стимулации и награди. Сите овде се херои. Русите трпат големи загуби, ние ги уништуваме нивниот персонал и офанзивен потенцијал“, рече Сирскиј.

Неговите коментари уследија откако руското Министерство за одбрана на 23 април соопшти дека нивните сили зазеле два квартови во западниот дел на градот за кои Евгениј Пригожин, началникот на руската платеничка група Вагнер, вели дека неговите сили речиси целосно ги контролираат.

Извештаите не можеа да бидат независно проверени.

Како што пренесува РФЕ РЛ, уште двајца цивили беа убиени во Бахмут од руско гранатирање во претходните 24 часа, изјави на 24 април шефот на регионалната воена управа на Доњецк, Павло Кириленко, додавајќи дека уште двајца се ранети.

Во Херсон, руските сили го засилија гранатирањето на дел од јужниот регион под контрола на Украина, рече портпаролката на Јужните одбранбени сили на Украина во телевизиски коментари, по извештаите дека украинската војска го преминала Днепар и воспоставила позиции на источниот брег на реката.

Наталија Хумениук негираше дека преминот веќе се случил и рече дека гранатирањето било „испровоцирано од гласни изјави кои претходеле на вистинската реалност и оделе малку напред“.

„Мора да се внимава на претпоставките на воените аналитичари и да се разбере дека тоа се шпекулации“, рече Хумениук.

Нејзините коментари дојдоа откако влијателниот американски Институт за проучување на војната (ISW) во своето редовно ажурирање на 22 април тврдеше дека руските воени блогери „дале доволно геолоцирани снимки и текстуални извештаи за да потврдат дека украинските сили воспоставиле позиции на исток [лево] на брегот на Херсонската област од 22 април, но не во кој обем или со какви намери“.

ISW додаде дека геолокацираните снимки од руски воени блогери покажуваат дека украинските сили воспоставиле мост северно од градот Олешкиј и дека поставиле „стабилни линии за снабдување на овие позиции“ во регионот Херсон.

Според многу експерт, а истото го навестија и украинските водачи, дека се работи на голема пролетна контраофанзива на киевските сили, а извештаите ги зголемија очекувањата дека Киев е на работ да го започне својот долгоочекуван контранапад.

Една од предложените цели би била поделба на копнениот коридор што силите на Кремљ го воспоставија меѓу нелегално анектираниот Кримски Полуостров и самата Русија.

Украинската војска одби да ги потврди или негира извештаите дека нејзините војници зазеле позиции на делумно контролираниот од Русија брегот на стратешки клучната река Днипро.

Владимир Салдо, началникот на Херсонската област поставен од Москва, исто така негираше дека украинските сили воспоставиле упориште на источниот брег на Днипро, велејќи на Телеграма дека руските сили остануваат под „целосна контрола“ на областа.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај