Последни написи

Пензионерка од Москва приведена од руската полиција бидејќи рекла дека Зеленски е „згоден“

Постарата жена последен граѓанин ќе биде казнета поради приватен разговор додека Кремљ го стега несогласувањето

Додека пензионерите низ светот се соочуваат со најразлични проблеми карактеристични за нивната возрасна група, како што се мали пензии, пензиски реформи, здравствени и егзистенцијални проблеми, тие во Русија имаат дополнителни причини за загриженост, кои може да имаат влијание на нивните мирни пензионерски денови, па дури и на должината на нивниот животен век.
Една постара жена е осудена за „дискредитација на руските вооружени сили“ само затоа што во приватен разговор го опишала Володимир Зеленски како „згоден“ и „смешен“.

Судот во предградието на Москва ја казни Олга Слегина со 40.000 рубли (390 фунти) во вторникот на сослушувањето кое траеше околу пет минути, соопшти руската група за човекови права Меморијал.

Седумдесетгодишната жена минатиот Божиќ престојувала во здравствено одморалиште во рускиот Северен Кавказ, кога седнала на заедничка маса за вечера и накратко зборувала за Украина.

Слегина, наводно, се расправала со една проруска жена од Одеса и го пофалила украинскиот претседател како „згоден млад човек со добра смисла за хумор“.

Полицијата ја привела пензионерката на распит откако три одделни лица се пожалиле на неа кај полицајците.

Според Организацијата за човекови права, добитник на Нобелова награда, Меморијал, еден од полицајците, наводно, ѝ рекол на жената:

„Немаш право да го фалиш затоа што тој е наш непријател“.

Пензионерката ја потпишала полициската изјава без да прочита бидејќи ги немала очилата со себе. Судското рочиште се одржа во вторникот и покрај молбите од адвокатот на жената дека таа е премногу лошо за да присуствува. Слегина, која беше во болница, беше осудена во отсуство, рече нејзината адвокатка Лидија Аносова.

На пензионерката и беше судено според збир закони усвоени во првата недела од инвазијата, според кои критикувањето на војната или зборувањето против руската армија беше кривично дело.

Илјадници луѓе добија казни за „дискредитација на руските вооружени сили“, а неколку стотици луѓе беа затворени според истиот закон за кривични обвиненија, вклучително и Илјан Јашин, популарен опозициски политичар кој беше осуден на осум и пол години затвор поради говор. за руските ѕверства во Украина.

На 16 март, руските власти го започнаа своето политички мотивирано судење на опозицискиот политичар Владимир Кара-Мурза, речиси 11 месеци откако тој првпат беше приведен и потоа обвинет за неговата критика на бруталната војна на Русија. Вознемирувачки, неговото судење мораше да биде одложено поради неговата влошена здравствена состојба.

Во средата повисокиот суд ја потврди декемвриската пресуда за Јашин. Во последниве месеци имаше низа случаи во Русија во кои беа казнети граѓани поради приватни забелешки.

Русинот Алексеј Москаљов е казнет, а неговата 12-годишна ќерка ставена под државна грижа,  поради анти- воените цртежи што девојчето ги направило на училиште на кои е прикажана Русија како бомбардира семејство во Украина

Во јануари, брачен пар од југот на Русија беше приведен и казнет затоа што ја пофали Украина за време на разговор во кафуле. Жената беше казнета со еквивалент од 12 фунти, додека мажот беше ставен во притвор во траење од 15 дена за прекршок во првиот познат случај кога властите ги следеа антивоените Руси поради приватни изјави.

Драган Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај