Последни написи

Руска Велигденска манипулација: лажни тврдења дека Американците бојадисуваат компири наместо јајца

За Американците – шега и забава, за руската пропаганда – причина да се пријави „економската криза“ во САД. Федералните мас медиуми под контрола на Кремљ масовно дезинформираат дека Американците за Велигден наместо јајца бојадисувале компири поради „економската криза“.

Како што пренесува Укринформ, пропагандистите како доказ ја наведуваат публикацијата на Фокс њуз.

Но, ова е манипулација. Написот има видео во кое е прикажана анкетата на жителите на Њу Џерси за тоа дали би украсиле компири наместо јајца. Сите тие одговорија „Не“. Згора на тоа, во првиот пасус од публикацијата се вели дека испитаниците го отфрлиле притисокот за украсување компири наместо јајца овој Велигден и се согласиле дека Американците треба „да се држат до јајцата“.

Самата идеја беше предложена од одделот за маркетинг на Potatoes USA. Оваа компанија е специјализирана за одгледување и продажба на компири во Денвер, Колорадо.

Според Axios, оваа одлука на Potatoes USA била предизвикана од мемиња кои кружеле во американскиот сегмент на социјалните мрежи во јануари 2023 година.

 

Тогаш, цената на јајцата порасна за 55,4% поради појавата на птичјиот грип во САД и поскапувањето на енергијата.

Сепак, веќе во февруари, ситуацијата се промени. Така, според податоците на американското Министерство за земјоделство, цените на јајцата во САД паднаа од највисоко ниво од 5,20 долари за дузина на 1 јануари 2023 година на 2,30 долари на крајот на февруари. Сепак, одејќи во Велигден, цените се вратија на 3,50 долари за дузина.

Покрај Potatoes USA, американските блогери беа инспирирани и од мемиња. Поточно, Стејси Гарска Родригез од блогот „Сокер мама“ и Британи Пајпер од „Симплистичко живеење“ напишаа постови со совети како подобро да се наслика компирот.

Некои луѓе навистина го поддржуваа овој тренд, но не масовно. Хаштагот #easterpotatoes, предложен од Potatoes USA, нема повеќе од сто објави на Инстаграм. А судејќи според содржината објавена под овој хаштаг, тоа се главно мемиња, шеги за компири и рецепти за готвење компири.

Овој тренд повеќе беше сфатен како интересен начин за поминување време со децата. На пример, британскиот писател Џоел Снејп исто така спроведе експеримент со сликање компири и напиша за тоа во својот блог на Гардијан.

„Значи, дали трајно се префрлам на компири? Па, не, очигледно, тоа би било лудо. Никогаш не би можел да им објаснам на моите роднини, а ниту јас ниту мојот син не сакаме нашите уметнички креации да никнат пред да пристигне велигденското зајаче. Ако скромниот спуд има нешто да препорача, тоа е факторот на новина – за кратко време, мојот син и јас бевме апсолутно воодушевени од можностите на овој нов медиум, како импресионистите кои се мешаат со графиката или Крис Офили што се шета во измет. “, напиша Снејп, истакнувајќи дека ќе продолжи со креативните експерименти со камења, а потоа, можеби и со зелка.

Мариса Стајн, директорка за маркетинг во Potatoes USA го сподели ова мислење.

„Како мајка на две деца, постојано барам нови активности. Идејата да сликам компири ме насмеа, но искрено, навистина е забавно… Моите деца сакаа да експериментираат со различни дизајни. Беше глупаво и одличен начин да поминувам време со моето семејство“, нагласи таа.

Ова секако не е прв пат руската пропагандна машинерија да ги злоупотребува верските чувства за ширење дезинформации за Украина и нејзините поддржувачи.

Претходно, руската пропаганда направи лажна приказна за „потпалувањето“ на црквата УОЦ МП во регионот на Миколаев во Украина, користејќи видео старо 10 години снимено во рускиот регион Астрахан лажно прикажувајчи го како ново видео од украинскиот регион Миколаев.

Да потсетиме и дека руските пропагандисти предходно го злоупотребија собирот на верниците на божествената литургија во близина на Кијивско-Печерската лавра како протестен митинг против иселувањето на претставниците на пратеникот на УОК.

Дополнително, руската пропаганда за агресијата врз Украина е целосно поддржана од Руската православна црква. Нејзиниот поглавар, патријархот Кирил, исто така верно му служи на режимот на Кремљ.

Исто така, на почетокот на руската агресија врз Украина во Кијив беше приведен „свештеник“ од Руската православна црква во Украина кој чувал дома оружје, експлозиви и симболи на Руската империја. Свештеникот на РПЦ им пренесувал на окупаторските разузнавачки информации за движењето на украинската војска и тактиката што ја применуваат вооружените сили“.

И Вселенскиот патријарх Вартоломеј обвини дека влијателната Руска православна црква ја дели одговорноста за конфликтот во Украина и упати укор кон рускиот патријарх Кирил, чиј гласен благослов за инвазијата руската агресија на Украина го подели православието ширум светот,

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај