Последни написи

Двајца Руси кои тврдат дека се платеници на Вагнер признаа дека убиле деца во Украина: Добивме наредба да убиваме

Двајца руски поранешни осуденици кои тврдат дека служеле како команданти на платеничката група Вагнер, очигледно признале дека убиле стотици цивили, вклучително и деца, во Украина.

И двајцата дадоа интервјуа со прогонет активист за човекови права кој ја води веб-страницата Gulagu.net, која известува за корупција и тортура во Русија.

Поранешните осуденици, Азамат Улдаров и Алексеј Савичев беа помилувани со декрети на рускиот претседател минатата година, според Gulagu.net.

Во едночасовната исповед, мажите ги опишуваат своите постапки во Украина откако Русија изврши инвазија во февруари 2022 година, вклучително и егзекуција на 60 ранети затвореници, од кои некои беа руски војници кои одбија да продолжат да се борат.

Мажите велат дека овие настани се случиле во Соледар и Бахмут во регионот Доњестк во источна Украина во февруари 2023 година. Сепак, Еуроњус не можеше независно да ги потврди овие тврдења.

„Добивме наредба да убиеме некого“

И Азамат Улдаров и Алексеј Савичев тврдат дека решиле да се исповедаат поради чувството на вина. Еден од поранешните платеници опишува ужасни сцени на убиство на дете.

„Додека влеговме во Соледар и Бахмут, добивме наредба да убиеме секого: мажи, жени, деца, стари лица. Едно девојче врескаше. Сигурно имаше пет или шест години. Ја застрелав. Пукав право во главата.”

„Сакам Русија и другите нации да ја знаат вистината. Не сакам војна и крвопролевање. Гледаш дека држам цигара во оваа рака. Следев наредби со оваа рака и убив деца“, рече Азамат Улдаров.

Поранешните осуденици рекоа дека наредбите за убиство ги добивале директно од шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин.

Вагнер е руска приватна платеничка организација и има илјадници борци од руските затвори, во замена за ветувања за помилување или намалени казни доколку преживеат.

Активистот кој ги интервјуираше мажите објави документи како доказ дека парот поминал време борејќи се во Украина. Тие очигледно се вратија во Русија со медали и пари.

Кога се соочи со овие тврдења, прес-службата на Евгениј Пригожин на Телеграм објави изјава во која се вели: „Во однос на егзекуцијата на деца, се разбира, никој никогаш не пука во цивили или деца, не треба да го правиме тоа. Дојдовме таму за да ги спасиме Украинците од режимот под кој се наоѓаат“.

Видеото предизвика бурни реакции на социјалните мрежи, а на него реагираа многу политичари. Шефот на канцеларијата на украинскиот претседател твитна, велејќи: „Исповедањето не е доволно. Мора да има казна. Тешки и фер. И дефинитивно ќе биде. Уште колку вакви злосторства се направени?“

Украинското обвинителство започна истрага врз основа на разговорите на поранешните војници.

Признанието доаѓа откако минатата недела на интернет беше споделено вознемирувачко видео на кое наводно се гледа платеник од Вагнер како обезглавува украински воен заробеник.

Украина вети дека ќе го истражи страшното видео кое кружи на социјалните мрежи.

Подготви: А.В. 

Извор: novatv.mk

Latest Posts

Не пропуштај