Последни написи

Амбасадорката Дир за Цивил Медиа: Државата-терорист и членка на ОБСЕ, рф ги гранатираше Херсонската, Сумската и Одеската област – има жртви, има уништувања

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир, во изјава за Цивил Медија го осуди руското гранатирање на 420 ден од целосната воена агресија врз неколку региони во Украина.

420 ден, Државата-терорист и членка на ОБСЕ, рф ги гранатираше Херсонската и Сумската област – има жртви, ја нападна Одеската област со ирански дронови „Shahed“ – има уништувања. Украина повикува на продолжување на признавањето на русија како држава-терорист/спонзор на тероризмот, вели амбасадорката Дир.

Во текот на изминатиот ден, на 18 април, руската армија пукаше 79 пати во областа Херсон, лансирајќи 350 гранати од тешка артилерија и беспилотни летала, објави на Телеграм шефот на регионалната воена администрација Керсон, Олександр Прокудин, пренесува Укринформ.

Според него, руските трупи го гранатирале Херсон пет пати.

„Руските трупи погодија станбени области на населбите во регионот; тие исто така ја погодија територијата на пазарот и зградата на образовна институција во Херсон“, истакна Прокудин.

Од непријателското гранатирање едно лице загина, а десет се ранети, нагласи тој.

Според Прокудин, уште 52 лица биле евакуирани од територијата на регионот ослободен од Русите.

Руските трупи го нападнаа и регионот на Одеса со беспилотни летала камикази Шахед-136/131 ноќта на 19 април, при што украинските бранители уништија 10 од 12 беспилотни летала.

„Ноќта на 19 април 2023 година, непријателот изврши нов напад врз регионот на Одеса користејќи Шахед. Овој пат војниците на противвоздушната ракетна бригада на Одеса на Јужната воздушна команда уништија 10 од 12 камикази Шахед-136/131 дронови“, се вели во извештајот.

Според Генералштабот на вооружените сили на Украина, во изминатите 24 часа, украинските одбранбени сили одбиле повеќе од 60 непријателски напади. Најжестоките битки се во тек во Бахмут и Маринка.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај