Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: На северот на Косово едно лице рането со оружје; српската канцеларија за пропаганда против Косово ја обвинува полицијата; албанските партии ги објавија слоганите за претстојните избори

На северот на Косово, во местото Лепосавиќ синоќа со оружје е повредено едно лице од српска етничка припадност, а медиумите информираат дека со изјавата на директорот на српската канцеларија за пропаганда против Косово, Петар Петковиќ, дека во него пукала косовската полиција, започнала антиалбанската пропаганда. Косовската полиција се огради од вооружениот инцидент.

Во продолжеток се темите од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот, за денешното издание на АЛ-Прес.

КОСОВО

Бота Прес: Едно лице е рането со оружје на север, соопшти косовската полиција

Едно лице е рането од огнено оружје синоќа околу 23 часот и 48 минути на северот од Митровица.

Косовската полиција соопшти дека ги истражува околностите на повредата, се додека не соопшти дека повредениот моментално се наоѓа во Северната болница на лекување.

Полицијата ги појасни и пишувањата на српските медиуми дека оваа институција била вмешана во пукањето.

„Врз основа на официјални информации, се потврдува дека косовската полиција не е инволвирана во ниту еден случај на пукање, и останува посветена на истрага и што поскоро расветлување на случајот со повредениот кој се лекува во центарот. болница во Северна Митровица, каде според лекарите е надвор од животна опасност“, соопштуваат понатаму од косовската Полиција, пренесе косовскиот медиум Бота Прес.

Газета Експрес-  Почнува антиалбанската пропаганда на Петковиќ: Јовановиќ е повреден од косовската полиција

Директорот на српската канцеларија за пропаганда против Косово, Петар Петковиќ, го осуди нападот врз Милан Јовановиќ, кој синоќа се здоби со прострелна рана на мостот Бистрица и додаде дека „во него пукала косовската полиција“, но дека како тој тврди, „тоа сигурно ќе го негираат“, пренесе Газета Експрес.

Сури нет: Јовановиќ вели  дека не знае кој го повредил

Милан Јовановиќ, кој доцна синоќа беше пренесен во ККС во Северна Митровица, откако беше повреден кај мостот Бистрица кај Звечан, изјави дека се се случило кога се враќал дома од Лепосавиќ и дека не е сигурен кој го повредил.

„Синоќа по враќањето од Лепосавиќ надолу кон Бистрица, откако поминав низ пунктот, слушнав истрел и болка во рамото. Не можам да бидам 100% сигурен кој ги испукал истрелите, но не верувам дека таму имало некој друг освен нивната војска и полиција“, вели Јовановиќ, пренесува Сури Нет.

АЛБАНИЈА

Клан: Локални избори на 14 мај, партиите ја отвораат кампањата со овие пароли

„На неколку дена пред официјалниот почеток на предизборната кампања за изборите на 14 мај, Социјалистичката партија и опозицијата ги прават последните подготовки. Социјалистите најпрво во вторник попладне ќе го соберат раководството на партијата, каде покрај стратегијата што ќе ја следат, ќе го одобрат и слоганот на оваа кампања за кој се вели: „Никогаш повеќе назад, само напред“. Потоа ќе има презентација на 61 кандидат во цветната градина кај плоштадот Скендербеј.

Додека опозицискиот табор, коалицијата „Заедно победуваме“ официјално ќе ја започне кампањата на 15 април напладне на стадионот „ЕрАлбанија“. Слоганот на оваа коалиција ќе биде: „Промената почнува од твоите раце“.“, пренесе албанскиот медиум Клан.

Газета Блиц: Разнесен со тритол автомобилот на лидерот на „Ритемелими“  Бернард Ндреца

„Тежок инцидент се случил во Вау и Дејс во Скадар, каде што се дознава дека во автомобилот на претседателот на огранокот на ПД, Бернард Ндреца,  бил ставен тритол. Нема информации за повредени, туку само материјална штета.

Станот на г. Ндреца се наоѓа во селото Пачрам, а експлозијата се случила околу 07:00 часот кога Ндреца влегувал во својот автомобил.“, пренесе Газета Блиц.

КОЛУМНА

Радио Косова е Лире – Албански парадокс: Енвер Хоџа (1908-1985) е почестен и почитуван во Косово, нема лош збор за Јосип Броз Тито во Албанија, од 1991 година

„Во Косово, Енвер Хоџа беше идеализиран и во голема мера е идеализиран и денес. Во Косово се пееја и се пеат песни за Енвер Хоџа. Неговите дела се читаат, се одбележуваат годишнините од неговото раѓање и смрт. Во Албанија песните за Енвер не се забранети со закон, но оние што ги пеат се ретки.

Додека во Косово Јосип Броз Тито го сметаат за диктатор и антиалбанец, во Албанија тоа изгледа е табу тема.

Јосип Броз Тито и титистите изгледа дека се рехабилитирани, во Албанија, иако не официјално.“, извадок од колумната„ Албански парадокс: Енвер Хоџа (1908-1985) е почестен и почитуван во Косово, нема лош збор за Јосип Броз Тито во Албанија, од 1991 година“, од косовскиот автор Ахмет Ќериќи, објавена во косовскиот медиум Радио Косова е Лире.

Д. Тахири

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај