Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Судскиот процес против поранешните лидери на ОВК ќе ја препише историјата; во пресрет на изборите во Албанија, Рама ветува просечна плата од 900 евра во 2024 година

Косовските медиуми се преокупирани со тековното судење во Хаг, на поранешните лидери на ОВК, со различни анализи и изјави од домашни и странски релевантни извори. Престижниот британски медиум „Гардијан“ излезе со напис во кој се вели дека судскиот процес против Хашим Тачи, ќе ја препише историјата.

Поранешниот обвинител на Хашкиот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, сер Џефри Нис,  тврди дека поранешната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла Дел Понте,  имала силна желба да ги види косовските лидери осудени за воени злосторства, пренесуваат косовските медиуми. Во Албанија, во пресрет на локалните избори во мај, актуелниот премиер Еди Рама ветува просечна плата од 900 евра веќе следната година.

Ова се дел од темите што редакцијата на ЦИВИЛ Медиа ги издвои од денешните содржини во албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

Коха – „Гардијан“: Судскиот процес против Тачи и другите ќе ја препише историјата

„Престижниот „Гардијан“ во понеделникот објави текст за судењето на поранешните лидери на Ослободителната војска на Косово во Хаг.

Во написот се вели дека судскиот процес против поранешниот претседател Хашим Тачи и други ќе ја препише историјата на војната, а Тачи е оценет како најистакнат политичар на Косово.

„Гардијан“ го спомена и извештајот на Дик Марти објавен во 2010 година, во кој се наведуваат сериозни прекршувања на човековите права, вклучително и трговија со органи од страна на ОВК, но се вели дека случајот продолжил на суд со бавно темпо, додека наводите за убивањето на жртвите и вадењето на нивните органи исчезнало од постапката.“, пренесе косовскиот дневник Коха.

Бота Прес – Поранешен хашки обвинител: Дел Понте имаше силна желба косовските лидери да бидат осудени за воени злосторства

„Поранешниот обвинител на Хашкиот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, сер Џефри Нис,  тврди дека поранешната главна обвинителка на Хашкиот трибунал, Карла Дел Понте,  имала силна желба да ги види косовските лидери осудени за воени злосторства.

Во интервју дадено за новинарот Батон Хаџиу, на 21 февруари 2019 година, тој раскажува како Дел Понте во 2003 година го таргетирала и поранешниот премиер Рамуш Харадинај во врска со трговијата со органи.

Желбата на Дел Понте да ги поврзе косовските водачи со воените злосторства, според него, била необјаснива.“, пренесе косовскиот медиум Бота Прес.

Косовапрес: Поранешниот амбасадор Бош очекува поранешните водачи на ОВК да бидат ослободени од обвиненијата за Специјалниот суд

„Поранешниот амбасадор на Холандија во Косово, Роберт Бош, очекува дека поранешните лидери на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Хашим Тачи, Кадри Весели, Јакуп Красниќи и Реџеп Селими, кои се обвинети за наводни воени злосторства од страна на Специјализираните совети, ќе бидат прогласени за невини.

Холандскиот дипломат смета дека акцијата на Албанија да има уште една резолуција за замена на онаа на сенаторот Дик Марти во Советот на Европа, која послужи како основа за формирање на Специјализираните комори, е правилна.“, пренесе Косовапрес.

АЛБАНИЈА

Факс Веб – Рама за новите плати од 900 евра во 2024 година: Плод на заедничката работа на секој Албанец кој придонесува за економијата на земјата

Премиерот Еди Рама утрото овој понеделник го започна со објава на Фејсбук каде истакна дека новите плати, кои во 2024 година ќе го достигнат врвот од 900 евра, се плод на долг напор на истрајност и трпение.

Иако често беше критикуван од јавното мислење и опозицијата дека зголемувањето на платите во пресрет на изборната кампања претставува кршење на изборниот законик, Рама изјави дека тоа е последица на претходните политики и одлуки на власта“, пренесе албанскиот интернет портал Факс Веб.

Топ Чанел: Жените  се помалку платени од мажите/ Родова нееднаквост на работа, иако девојките се поквалификувани

„Иако девојчињата се поквалификувани од момчињата, според податоците на ИНСТАТ, во однос на дипломирањето од 64% до 34%, мажите сепак се повеќе платени од жените за иста работна позиција.

„Јазот се забележува особено на раководните позиции и покрај тоа што искуствата се речиси исти, мажите се повеќе платени од жените. Поради недостаток, кога жените одлучуваат да родат дете, се одвојуваат од работа, а тоа се смета за минус за нивниот кариерен развој“, изјави Еранда Имерали – експерт за вработување.“, пренесе албанската Топ Чанел.

КОЛУМНА

Панорама: Рама, национализмот и силата на балканската автократија

„Косово е лулка на Србија за патетичните српски политичари и свештеници, Косово е независно за Албанците. Што е со Албанците од Албанија? Национализмот е, и останува засолниште што ги собира сите (читај: политичарите) кога сакаат да ја зголемат својата валентност во јавноста. Премиерот Рама во деликатни моменти природно ја спомна унијата со Косово, но потоа кога ги виде намуртените бирократи на ЕУ, ја модифицираше како унија во ЕУ, иако мораше да ја споменува онолку често колку што сакаше, за внатрешно консумирање и пред се зближување и сојуз со Косово.“, пишува меѓу другото авторот Бен Андони, во колумната „Рама, национализмот и силата на балканската автократија“, објавена во албанскиот дневник Панорама.

Д. Тахири

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај