Последни написи

Путин е патолошки исплашен за својот живот, го изгубил контактот со светот

Поранешен висок службеник во Федералната служба за заштита фрла светлина врз паранојата на Путин и неговата тајна железничка мрежа и раскажува за строгиот карантин на претседателот и вели дека „го изгубил контактот со светот“

Висок руски безбедносен офицер кој пребегна минатата година даде редок увид во параноичниот начин на живот на Владимир Путин, потврдувајќи детали за тајната железничка мрежа, идентични канцеларии во различни градови, строг личен карантин и ескалација на безбедносни протоколи.

Глеб Каракулов, кој служеше како капетан во Федералната служба за заштита (ФСО), моќно тело задолжено да ги штити највисоките функционери во Русија, рече дека мерките биле дизајнирани да ја прикријат локацијата на рускиот претседател, кого го опиша како „патолошки исплашен за неговиот живот“.

Рускиот истражен медиум „Проект“ претходно објави за постоењето на воз и тајна железничка мрежа, вклучувајќи паралелни линии и станици во близина на резиденциите на Путин во Ново-Огариово во московскиот регион и во близина на неговата резиденција Бочаров Ручеи во црноморското одморалиште Сочи.

Каракулов изјави дека возот бил користен бидејќи „не може да се следи на ниту еден информативен ресурс. Тоа е направено за тајни цели“.

Гардијан го прегледа интервјуто со Каракулов од Центарот за досиеја, група за политички информации основана од прогонетиот руски милијардер Михаил Ходорковски, и ги потврди ингеренциите на високиот руски инженер за комуникации, кој интензивно патуваше со Путин и помогна во пренесувањето на некои од неговите најтајни пораки.

Каракулов беше член на „теренскиот тим“ на Претседателската управа за комуникации кој ги шифрира пораките на највисоките руски функционери и процени дека патувал на повеќе од 180 патувања со највисоките функционери. Се чини дека тој е највисокиот разузнавач кој пребегнал од почетокот на руската војна во Украина.

Во интервјуто, Каракулов го нарече Путин „воен злосторник“ и им рече на колегите офицери дека треба да излезат со информации што се кријат од руската јавност.

„Нашиот претседател изгуби контакт со светот“, рече тој. „Тој живее во информативен кожурец во последните неколку години, поминувајќи го поголемиот дел од своето време во неговите резиденции, кои медиумите многу соодветно ги нарекуваат бункери. Патолошки се плаши за својот живот. Тој се опкружува со непробојна бариера од карантини и информативен вакуум. Тој го цени само својот живот и животите на неговото семејство и пријатели“.

Каракулов ја опиша виртуелната држава во држава која вклучува пожарникари, тестери за храна и други инженери кои патуваат со Путин на неговите патувања во странство, обезбедувајќи редок увид од прва рака за нивоата на параноја и заштитениот начин на живот на рускиот претседател. „Тие го нарекуваат шеф, го обожаваат на секој начин и за него зборуваат само со тие зборови“, рече тој.

Каракулов, исто така, опиша дека воспоставил тајни комуникации за Путин во авиони, хеликоптери, раскошни јахти, па дури и во засолниште за бомби во руската амбасада во Казахстан за време на посетата во октомври 2022 година, кога Каракулов на крајот побегнал во Турција и оттаму во неоткриена земја на запад.

Тој потврди дека Путин во голема мера се потпира на информациите на извештаите обезбедени од неговите безбедносни служби. Путин не користел мобилен телефон или интернет, рече Каракулов, а на патувањата во странство не носел со себе ниту специјалист за интернет.

„Тој добива информации само од неговиот најблизок круг, што значи дека живее во информативен вакуум“, рече тој.

Путин сè уште е во карантин и бара од целиот персонал кој работи во иста просторија со него, исто така, да помине двонеделен карантин, сериозно ограничувајќи го бројот на луѓе кои имаат личен контакт со него.

Каракулов рече дека Путин користел идентични канцеларии во Санкт Петербург, Сочи и Ново-Огариово, и дека тајните служби користеле лажни мотори и авиони-мамки за да се преправаат дека заминува.

„Ова е измама да се збуни странското разузнавање, на прво место, и второ, да се спречат какви било обиди за негов живот“, рече тој.

Тој рече дека однесувањето и начинот на живот на Путин значително се промениле од избувнувањето на пандемијата на коронавирус во 2020 година, кога претседателот се повлече од повеќето патувања и јавни настапи.

„Тој се исклучи од светот“, рече Каракулов. „Неговото сфаќање за реалноста стана искривено“.

Интервјуто не даде повеќе информации за тоа кои пораки Каракулов ги криптирал за Путин или други високи функционери, ниту повеќе информации за подготовките на Путин за војна или стратегија.

Каракулов го опиша своето ризично бегство на запад за време на посетата на Путин на Казахстан. За време на патувањето, неговата сопруга и ќерка тајно одлетале за Астана. Тие неколку пати го одложуваа пребегнувањето до скоро крајот на патувањето, кога Каракулов им кажа на своите колеги полицајци дека не се чувствува добро, а потоа побегна со семејството на аеродромот. Центарот за досие рече дека моменталната локација на Каракулов не е позната.

„Гардијан“ потврди дека Каракулов бил наведен како баран човек во јавната база на податоци за осомничени за криминал на руското Министерство за внатрешни работи.

Тој тврдеше дека се спротивставил на војната против Украина откако Русија ја започна својата целосна инвазија во февруари 2022 година, но чекал да ја убеди сопругата да избегаат заедно како семејство.

Каракулов додава дека сè уште не разговарал со неговите родители, кои биле поддржувачи на војната.

Додека строгиот карантински режим ги поттикна гласините дека Путин можеби е сериозно болен и загрижен за компликации од коронавирусот, Каракулов рече дека не видел индикации дека Путин е во лоша здравствена состојба.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај