Последни написи

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српска листа и Белград без право на вето за изборите; судот во Хаг на Мустафа му одреди 207 илјади евра исплата на жртвите

Во пресрет на локалните избори на северот на Косово, од кабинетот на косовската претседателја Османи порачуваат дека Српска листа и официјален Белград нема да имаат право на вето за да ги спречат изборите. Специјалниот суд во Хаг донесе одлука, Салих Мустафа да ги обештети жртвите на незаконски убиства, самоволни притвори и тортура со 207 илјади евра.

Ова се дел од темите од изборот на редакцијата на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

Газета Експрес: Српската листа и Белград нема да имаат право на вето за да ги спречат изборите на северот

Шефот на кабинетот на претседателката Вјоса Османи, Блерим Вела, рече дека Српска листа се изненадени  од бројот на граѓани на северот кои сакаат да ги претворат регистарските таблички во РКС. Тој вели дека дивите структури на север започнале кампања на терор, но дека според него изборите ќе се одржат според законите на Косово.

„Српската листа и Белград нема да имаат право на вето за да ги спречат изборите на север. Тие самите го направија овој проблем со своите оставки. Изборите ќе ги одржат институциите на Косово според законите на Косово“, пораша Вела, пренесе косовскиот медиум Газета Експрес.

Актуале -Специјален суд: Поранешниот лидер на ОВК Салих Мустафа на жртвите им должи 207 илјади евра

„Специјалниот суд во Хаг во четврток (6 април) донесе одлука, Салих Мустафа да ги обештети жртвите на незаконски убиства, самоволни притвори и тортура со 207 илјади евра. На 16 декември 2022 година, Мустафа беше осуден на 26 години затвор од Специјалниот суд, како обвинет за овие злосторства, кои, според судот, беа извршени во 1999 година, кога на Косово се водеше војна меѓу Ослободителната војска на Косово и српските сили.“, пренесе косовскиот медиум Актуале.

РТК -Османи: Имаме црвени линии за Зaедницата

„Косово има црвена линија за формирање на Заедница на општини со српско мнозинство, а тоа е дека нема извршни права, изјави косовската претседателка Вјоса Османи во интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“. Таа рече дека ако Австрија побара здружение на Австријци на Косово, тоа нема да претставува проблем, но додаде дека тоа го бара држава која не го признава Косово.“, пренесе косовската РТК.

АЛБАНИЈА

Албеу: Досие „Грдеци“, се уважува скратеното судење  против Фатмир Медиу

“Специјалниот суд во Тирана одлучи да го прифати скратеното судење за случајот Гердец за поранешниот министер Фатмир Медиу.

Медиу е обвинет за кривично дело злоупотреба на службената должност и злоупотреба на службената должност сторено во соработка со воениот команден штаб.“, пренесе албанскиот дневник Албеу.

Балкан Веб – Аферата Мекгонигал/ Договор со Русија?! „Вашингтон тајмс“: Министерството за правда „ненамерно“ сокри докази

„Вашингтон Тајмс“ повторно го обрна вниманието на случајот со Чарлс Мекгонигал. Во неодамна објавената статија американските медиуми пренесуваат дека; „Министерството за правда призна дека „ненамерно“ сокрило докази од адвокатите на одбраната на поранешниот агент кој бил вклучен во истрагата за дослух меѓу Трамп и Русија и сега е обвинет за заговор со Русија со што ги прекршува американските санкции, пренесе Балкан Веб.

КОЛУМНА

Јава Њуз: Ние, Западот и нашиот дом во Источна Европа

„Тоа се изразува во целиот начин на живот, во историјата и црковната историја, во обичаите и во популарната и уметничка поезија на албанскиот народ. Во оваа прилика треба да се истакне дека Албанија е повеќе ориентирана кон Запад отколку кон соседите“. Каде е Албанија географски? Без никакви грижи, мора да бидеме убедени дека географски сме во Источна Европа. Тирана е на истиот меридијан како Будимпешта и Краков. Иако самиот концепт на Источна Европа е малку комплициран, бидејќи ги вклучува и балтичките држави Естонија, Летонија и Литванија, само што тие елегантно се избегнуваат и се сметаат за Северна Европа!“, извадок од колумната „ Ние, Западот и нашиот дом во Источна Европа“ од авторот Бен Андони, објавена во албанскиот медиум Јава Њуз.

Д. Тахири

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај