More

  Руската пропаганда шири лажни вести дека многу Украинци заминуваат во странство по изјавата на Путин за нуклеарното оружје во Белорусија

  Про Кремљ пропагандистите измислија изјави на Државната служба за статистика на Украина и службата за државна гранична стража и ги извадија зборовите на пратеникот Арахамија од контекст за да шират лажни вести за тоа дека многу Украинци заминуваат во странство по изјавата на Путин за нуклеарното оружје во Белорусија, пренесува Укринформ.

  Телеграм каналот на руската пропаганда шири погрешни информации за зголемениот број Украинци кои ја напуштаат земјата по најавата на рускиот претседател Путин дека тактичкото нуклеарно оружје ќе биде стационирано во Белорусија. Пропагандистите го поддржаа ова тврдење со интервјуто што Дејвид Арахамија, лидер на партијата Слуга на народот, го даде за Скај њуз, во кое изрази мислење за потребата од дополнителна мобилизација и додаде дека според Украинската државна статистичка служба, од 26 март до 29, имаше поголема побарувачка за билети за Полска. Дополнително, цитирајќи ја изјавата на портпаролот на украинската државна гранична служба, Андриј Демченко, пропагандистите напишаа дека расте бројот на граѓани што ја напуштаат Украина, како меѓу 20 и 24 март, околу 20.000-21.000 луѓе ја напуштале Украина секој ден, а во март 25, овој број се зголеми на 40.000 луѓе и продолжи да расте за околу 4.000-5.000 секој ден.

  Ваквите информации се лажни.

  Прво, зборовите на Дејвид Арахамија беа извадени од контекст. Всушност, тој изјави дека доколку Русија стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, Украина ќе се соочи со предизвик, кој денес го смета за закана, а не за реалност, меѓутоа, во случај на отворање на втор фронт на границата со Белорусија. , ќе биде неопходно да се формираат дополнителни бригади.

  Подоцна, Арахамија на националната телевизија објасни дека Украина е подготвена на сите закани од непријателот и теоретски е можно секое сценарио. Тој исто така додаде дека мобилизациската кампања во Украина е во тек и ќе трае и во иднина. Тој објасни дека мобилизацијата во Украина се одвива на редовна основа и нема вонредни акции. Доколку е потребно да се создадат дополнителни бригади, мобилизацијата сепак ќе продолжи.

  Второ, се покажа дека пропагандистите едноставно ги измислиле податоците што ги користеле при креирањето на објавата. На пример, на официјалната веб-страница на Државната служба за статистика нема информации дека од 26 до 29 март, побарувачката за билети од Украина до Полска се зголеми за многу пати. Дополнително, прес-службата на Државната служба за статистика ги негираше ваквите наводи и истакна дека Државната служба за статистика нема никаква врска со овие податоци.

  Во коментар за Укринформ, Демченко исто така негираше вмешаност во изјавата што ја користеа Русите. Тој исто така додаде дека информациите дадени во објавата од пропагандистите не се точни.

  Подготви: Д. Мишев

  Извор: civilmedia.mk

  Exit mobile version