Последни написи

Зошто Украина се бори за Бахмут? Како руската пропаганда се обидува да ги деморализира Украинците

Информативните напади се составен дел на модерното војување. Кремљ системски се обидува да ја попречи мотивацијата и на украинската војска и на цивилното население. Информативните напади и психолошките операции имаат за цел да го дестабилизираат општеството, да ги деморализираат луѓето и да го туркаат воено-политичкото раководство на погрешни одлуки, анализира украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност.

Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малиар предупреди на интензивирање на руската пропаганда поради тековните жестоки битки за Бахмут. Русите се обидуваат да ја искористат оваа тема за да ја поткопаат довербата на јавноста во воената команда, да предизвикаат внатрешни конфликти и да влијаат на моралната и психолошката состојба на украинските војници и на одлучувањето од страна на воените команданти.

Центарот за стратешки комуникации и информациска безбедност на Украина, пресретнал неколку информативни бранови кои се вртеа оваа пролет, со цел да се сее паника во украинското општество и да се амортизира херојската одбрана на Бахмут, градот каде што украинските сили херојски се борат последните осум месеци.

На 11 март, преку мрежа на анонимни профили на Фејсбук, беше објавена реклама насочена кон Украинците со клучната порака „Битката за Бахмут е веќе изгубена“.

Во исто време, дојде до обвинувања дека Западот веќе ја прекинал поддршката за Украина поради корупцијата на владата. Нападот имаше за цел да создаде чувство на безнадежност кај Украинците, притискајќи ги да престанат да се спротивставуваат на напаѓачите.

Повеќето од профилите што објавуваа такви пораки беа креирани на почетокот на март, а некои го наведоа мексиканскиот пезос како валута за плаќање за рекламни услуги. Доказите за прекршување на правилата на заедницата беа обезбедени од „Мета“. Администрацијата на социјалната мрежа ја деактивираше оваа рекламна кампања и ги блокираше сметките што ја шират.

Во средината на март имаше зголемена активност на руски ботови на ТикТок кои пласираат видеа од украинската војска. За да се обезбеди потребната емотивна боја, клиповите ги придружуваа депресивна музика во позадина и натписите со манипулативни пораки. Со помош на овие монтирани видеа, Русите ги промовираа следните пораки:

=Бахмут е пеколот војниците мора да излезат од таму што е можно побрзо;
-Украинската армија трпи значителни загуби;
-Командантите ги оставаат војниците на лошо избрани позиции;
-Војниците немаат доверба во нивната команда и власти, ги презираат и не се подготвени да се борат; и
-Русите користат „супермоќно“ оружје, од кое нема заштита.

Постојат голем број на канали специјализирани за дистрибуција на такви видеа. Конкретно, каналот @realno.tresh на 15-30 март објави 19 видеа создадени од истиот шаблон. Најпопуларните од нив имаа 1,7 милиони прегледи.

Каналот @info_triger, кој претходно објавуваше флеш-мобови на азиски тинејџери, се преориентира кон украинската публика, откако веќе објави 14 видеа од 14 март.

Руските пропагандисти не престануваат да се обидуваат да поттикнуваат вештачки конфликти во украинското општество, особено, обидувајќи се да ја свртат војската против цивилите. На 29-30 март, мрежата на про-Кремљ телеграмски канали го дистрибуираше таканареченото „видео од центарот на Кијив“ со натпис „Зошто ни треба сето ова? Зошто се бориме за Бахмут или Херсон?

На 29-30 март, руските медиуми и мрежата на про-Кремљ телеграмски канали и групи на социјални медиуми активно циркулираа искривен цитат на украинскиот претседател Володимир Зеленски за Бахмут, преземен од интервју за Асошиетед прес. Шефот на државата рече дека, доколку АФУ го напушти Бахмут, тоа ќе беше „повеќе политички отколку тактички пораз“ за Украина. А Путин тогаш ќе се обиде да ја „продаде“ својата победа на Западот, Кина, Русија и Иран.

Во овие зборови, пропагандистите ја „видоа“ убеденоста на Зеленски во поразот на Украина и подготвеноста за компромиси со Кремљ. Ова беше претставено пред руската публика како доказ за слабоста на Украина и нејзиното раководство, а на украинската публика – како уште еден лош потег на лидерот.

Со помош на такви манипулации и бесрамни лаги, Русите се обидуваат да извршат притисок врз слабите точки на украинското општество, обидувајќи се да го потиснат критичкото размислување. Крајната цел на непријателот е да ја намали способноста на Украина да се спротивстави на агресијата преку поткопување на единството и деморализирање на граѓаните, истакнуваат од украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност.

Подготви: Ј. Ѓ.

Извор: frontline.mk

Latest Posts

Не пропуштај