Последни написи

„Злобни нацисти против жена и дете“: Руските пропагандисти го разоткриваат сопственото лажно таргетирање на украинската армија

Експерти на руската пропаганда објавија инсценирано видео на кое се гледа како што велат, „конфликт меѓу украинската војска и жена што придружувала дете“. Меѓутоа, исто така, руските пропагандисти самите го разоткриле делото подоцна истиот ден, пренесува Укринформ.
Украинскиот Центар за стратешка комуникација и безбедност на информации објаснува како видеото се внесува во одредена шема за напад на информации и како тоа е поврзано со лажната приказна за „сквернавењето на Куранот“ објавена порано.

Како е објавено видеото?

Клипот беше поставен попладнето на 27 март. Прво беше објавено истовремено од телеграмските канали „Свежести“ и „ШОТ ЊЕС“, кои постојано се користат за ширење антиукраински фалсификати, како и ресурсите на популарната руска слика. платформа „Двач“ (Телеграмски канали „Двач“, „Нјусач“ и Твитер профилот „Двач“).

Во ширењето на лажните се вклучија и мрежа од Телеграм канали, информативни веб-страници, ТВ канали, страници на социјалните мрежи итн. Повеќе од 200 објави што го содржат клипот беа создадени само на 27-28 март на Телеграм и ВКонтакте, освен споделувања и дополнително распространети низ деловите за коментари.

Видеото со коментар на англиски јазик беше објавено на Твитер од официјалните сметки на руското Министерство за надворешни работи и Амбасадата на Русија во ОК.

Како беше разоткриено лажното видео?

Речиси веднаш по објавувањето на клипот, корисниците на социјалните мрежи најдоа премногу знаци кои укажуваат на претпоставката дека видеото е измама:

-Видеото е снимено со помош на видео рекордер за автомобил, иако тие се забранети во Украина во услови на воена состојба. Но, „војската“ некако не обрнуваше внимание на тоа;

-На военото возило немало регистарски таблички;
-Военото возило беше означено со крстот Балкенкројз, кој се користеше за обележување возила на Вермахт за време на Втората светска војна. Вооружените сили на Украина користат обичен бел крст; и
-Звукот во видео клипот е јасно дотеран.

Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина издаде детална анализа на лажната приказна на 28 март. Тие го привлекоа вниманието на руското потекло на рамката на пикапот.

Но, овој пат, дел од руските пропагандни ресурси се приклучија на напорите за побивање. Веднаш вечерta на 27 март, анонимниот телеграм канал „Крокодил“ (поврзан со мрежата на псевдоукраински канали, која ги вклучува „Легитимни“, „Жител“, „Шептун“ и други) објави голем број прашања предизвикувајќи го видеото.

Друг анонимен канал, Moscow Calling, и пропагандист блогер Анатолиј Шариј ја објавија јавно локацијата каде е снимено видеото. Тие тврдеа дека го добиле од нивните следбеници во Доњецк.

Како што се испостави, „конфликтот“ се случил на патот меѓу Доњецк и Макиивка. Двата града се под окупација од 2014 година. Сега, ова е длабок заден дел на руската армија, каде што сè уште не се движат „конвои на АФУ“. Автентичноста на оваа информација ја потврди и украинското одбранбено разузнавање.

Зошто руските пропагандисти се обидуваат да го побијат сопствениот лажен?

Брзото побивање на лажната приказна од страна на сопствените руски пропагандисти може да укаже на внатрешни борби меѓу различни групи безбедносни сили за ресурси и да укаже на сериозни тензии меѓу нив.

Дополнително, демонстративното изложување на лажните видеа од Шариј и администраторите на другите канали на Телеграм е алатка за зголемување на довербата во нивните извори и привлекување нова публика со фрлање на конкурентите „под автобус“. Во иднина, тие можат да ја користат стекнатата доверба за:

– Ширење поважни руски наративи и дезинформации и

-Побивање веродостојни информации, сега како „украински фалсификати“.

Што се случи по побивањето?

Откако лажниот клип беше побиен, некои од ресурсите го отстранија видеото без коментар или извинување. Ова го направија администраторите на Телеграмските канали на Владимир Соловјов, Силовики РУ и Твитер профилот на МНР на Русија. Сепак, одреден период остана објавата на Твитер профилот на руската амбасада во Лондон, и покрај големиот број коментари кои го разоткриваат лажниот.

Телеграмските канали „Записки ветерана“ и „Рајбар“ ги задржаа старите публикации, истакнувајќи дека видеото се покажало како лажно.

Истото го направија и на Твитер профилот „Двач“. Пораката е отстранета од каналите на Телегтам што ги води оваа платформа.

Сепак, поголемиот дел од ресурсите за вести и администраторите на социјалните мрежи ги игнорираа побивањата. Лажното видео беше активно циркулирано на 28 март и почна да опаѓа дури следниот ден.

Каква е поврзаноста на видеото со сквернавењето на Куранот?

Постојат сите причини да се смета лажната приказна за конфликтот на патиштата како дел од информативната кампања за дискредитација на Украинците во очите на муслиманската заедница. Претходно, на интернет се појави уште едно лажно видео каде поединци кои се претставуваат како украински војници сечат свинско маснотии врз Куранот и ги палат на неговите страници за шоу.

Видеото од конфликтот не содржи директно спомнување на исламот. Но, има неколку совети:

-Презимето на „жртвата“ е Мустафајева, што е вообичаено презиме меѓу муслиманите во постсоветскиот простор;

-Откако ќе се објави презимето, „војникот“ ја нарекува жената „свиња“, што е огромен навреда за секој муслиман; и
-Видеото се појави за време на светиот месец Рамазан, датиран на 24 март, еден од првите денови.

Така, покрај промовирањето на општиот наратив за „напад од вооружени украински нацисти врз беспомошна жена и дете“, видеото имаше дополнителни пораки пришиени во него за потесна муслиманска публика.

Линијата за промовирање на потесниот наратив беше анонимниот телеграмски канал Два Мајора, кој објави долго читање за дискриминацијата врз основа на религија, јазик и етничка припадност, наводно, како национална политика на Украина.

Овој тренд беше поддржан од Телеграм канали на руските воени дописници, како и ресурсите со целната публика во претежно муслиманските региони на Русија, пред се Чеченија, Дагестан, Адигеја итн.

Во исто време, ТВ Царград и другите екстремно десничарски ресурси кои промовираат радикални православни вредности и руски шовинизам ја игнорираа муслиманската компонента.

Телеграм каналот „Ерменците од Русија“ го стори истото. Нејзината целна публика не е премногу пријателска кон муслиманите поради долготрајниот етнички конфликт со Азербејџанците и војната во Нагорно Карабах.

Ова не е прв пат Русите да се обидат да промовираат лажни информации за шовинизам и исламофобија, за кои тие лажно тврдеа дека наводно се широко распространети во Украина. Ова е направено и за дехуманизирање на Украинците и за мобилизирање на претставниците на муслиманските народи на Русија да учествуваат во руската агресија. Наспроти позадината на проблемите со регрутирањето резервисти во Дагестан и Чеченија, Кремљ се обидува да дојде до мотивација за населението на овие републики да ја „заштитат својата вера“.

Подготви: Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај