Последни написи

Руски војници биле испратени во битка со „бариерни трупи“ зад нив за да ги стрелаат ако се повлечат

Припадниците на неодамна формираната руска јуришна единица „ Бура“, во ТикТок видео објавено на Твитер профилот Дмитри, велат дека нивните команданти распоредиле „бариерни трупи“ за да ги спречат да се повлечат и им се заканиле со смрт откако претрпеле „огромни“ загуби во источна Украина.

Руските војници од единицата „Бура“, составена од двајцата осуденици (и веројатно некои мобилизирани), формирана од руското Министерство за одбрана, објавија видео во кое откриваат дека намерно биле испратени на колење за време на нападот на Водјане, додека блокаторските единици го спречиле нивното повлекување. Во единицата составена од 161 лице првично, останаа живи само неколку десетици мажи. Тврдат дека војниците се „оданочуваат“, а оние што одбиле да платат ги праќаат директно на нултата линија, а доколку се ранети, ќе бидат отстранети од болниците со незалечени рани и вратени назад, пишува на Твитер профилот Дмитри.

Во видеото упатено до претседателот Владимир Путин, групата од дваесетина мажи во воена униформа велат дека тие се остатоци од единицата „Бура“.

„Седевме под отворен минофрлачки оган и артилерија 14 дена“, се слуша рускиот војник Александар Горин, во апелот кој првпат се појави во петокот на руските Телеграм канали. „Направивме огромни загуби. Триесет и четири лица беа повредени, а 22 загинаа, вклучувајќи го и нашиот командант“.
Друг војник рече дека единицата првично се состоела 161 маж на почетокот на операциите.

Горин рече дека неговите луѓе донеле одлука да се вратат во штабот на руската армија, но нивните претпоставени не биле евакуирани:

„Тие поставија „бариерни трупи“ зад нас и не нè дозволуваа да ја напуштиме нашата позиција… Тие се закануваат дека ќе не уништат еден по еден и како единица. Сакаат да не погубат како сведоци на целосно несовесно криминално раководство“.

Друг војник рече дека офицерите барале мито и дека ќе ги испратат луѓето кои не плаќаат на фронтот.

„Бариерните трупи“ или силите против повлекување се воени единици позиционирани зад силите на фронтот за да ја одржат дисциплината и да ги спречат војниците да бегаат.

„Нашите команданти се криминална организација. Нема друг начин да се каже“, рече друг руски војник, кој се претстави како Сергеј Молданов.

Тие беа користени од Црвената армија во Првата и Втората светска војна, во која руските сили претрпеа огромни загуби.

Минатиот март, еден украински парламентарец обвини дека Русија ги користи чеченските трупи како блокирачки единици во инвазијата на Украина, поставувајќи им задача да пукаат во дезертери. Во ноември, британското Министерство за одбрана даде слична проценка, пренесува Инсајдер.

Гардијан идентификуваше осум мажи на видеото. Кога биле контактирани, тројца од нив потврдиле дека се членови на единицата „Бура“ и ја потврдиле сметката дадена во клипот.

Мажите, кои побараа да останат анонимни, рекоа дека оттогаш биле евакуирани од првите борбени линии.

Единицата „Бура“ беше формирана од Министерството за одбрана во јануари за да учествува во зимската офанзива на Москва во источна Украина. Во моментот на нејзиното формирање, Министерството рече дека единицата била „специјално дизајнирана да ги пробие најсложените и најсложените одбранбени сектори на вооружените сили на Украина“.

Според извештаите во руските медиуми, како и фотографиите објавени на социјалните мрежи на неколку од борците, единицата е составена главно од руски ветерани кои учествувале во првата руска офанзива во Украина во 2014 година.

Војниците на „Бура“ на видеото тврдеа дека биле принудени да им дадат пари на нивните команданти, а оние што одбиле биле испратени на фронтот.

Нивниот апел е последен во постојаниот прилив на слични видеа што се појавија од јануари, на кои руските војници се жалат на нивниот лош третман.

Тоа се совпаѓа со зимската офанзива на Москва во источна Украина и укажува на тоа дека руските трупи продолжуваат да бидат зафатени од низок морал и лошо управување. Клиповите служат и како доказ за подготвеноста на Москва да ги испрати своите војници на позиции каде што се соочуваат со сигурна смрт во обид да ја пробијат украинската одбрана.

Минатиот ноември, британското Министерство за одбрана рече дека руските сили веројатно почнале да распоредуваат бариерни трупи или „блокирачки единици“.

„Тактиката на пукање во дезертери веројатно сведочи за слабиот квалитет, нискиот морал и недисциплината на руските сили“, се вели во соопштението на Министерството.

Кремљ во голема мера ги отфрли информациите дека руската армија претрпела дезертирања во Украина поттикнати од лошите услови и нискиот морал.

„Дали има момци кои ги напуштија своите борбени места? Да, тоа се случи…се помалку и помалку сега“, рече Путин на крајот на минатата година. „Уште еднаш повторувам дека ниту еден случај од таква природа [дезертирања] нема масовен карактер.

Руската армија, потпомогната од паравоената група Вагнер, фрла десетици илјади војници во битка повеќе од два месеца во обидот да се засили во регионот на Донбас. Но, офанзивата на Москва преку лак долг 160 милји во источна Украина донесе минимални придобивки со неверојатни трошоци. Западните власти проценуваат дека до 200.000 се убиени или повредени на руска страна.

Како дополнителен знак дека Москва е незадоволна од состојбата на борбите, руските медиуми во неделата објавија дека министерот за одбрана, Сергеј Шојгу, го разрешил командантот на нејзиниот источен воен округ, генерал-полковник Рустам Мурадов.

Неговото отпуштање ја претставува најновата реконструкција на врвните позиции во услови на низа неуспеси на бојното поле. Провоените блогери блиски до Кремљ го поврзаа разрешувањето на Мурадов со неговите неуспешни обиди да го освои градот Вуледар во Доњецк.

Под команда на Мурадов, се верува дека Русија изгубила повеќе од 100 тенкови и оклопни транспортери во тринеделната битка во Вуледар минатиот месец.

Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај