Последни написи

Незадоволство помеѓу прорежимската елита во Кремљ: Путин е „сатана“, „бедник“ и „џуџе“ што ја уништува Русија

Евгениј Пригожин, основачот на групата Вагнер, кој не е поврзан со музичкиот продуцент, сугерираше дека прислушувачите можеби се обидувале да го таргетираат, но добиле погрешен Пригожин. Доколку повикот е реален, тој сугерира длабоко чувство на фрустрација и гнев дури и кај членовите на руската елита кои се навидум про-Кремљ.

Владимир Путин е „џуџе“ и „бедник“ што ја уништува Русија, се слуша во објавениот телефонски разговор меѓу две истакнати личности од руското општество, доскорешни поддржувачи на Путин и политиката на Кремљ.

Како што пренесува Телеграф, невообичаено искрениот повик наводно ги вклучува Јосиф Пригожин, музички продуцент и Фархад Ахмедов, енергетски милијардер роден во Азербејџан, и го разоткри длабокото незадоволство кон Кремљ меѓу отворено прорежимската елита во земјата.

Во 35-минутниот разговор, Ахмедов го нарекува Путин „сатана“, „бедник“ и „џуџе“ кој „не се гади за ништо и не се оцрнува за луѓето“.

„Тие нè з…, ги з…. децата, нивната иднина, дали разбирате?“ додава тој.

Пригожин на тоа одговара:

„Тие се криминалци, да бидам искрен, криминалци од најлош вид. Тој [Путин] ја потроши земјата… Нема да има иднина за нас“.

Ахмедов подоцна вели:

„Тој ја закопа целата руска нација… Како ќе го измиеме ова? Ова е војна помеѓу браќата. Таму ќе има фашизам, тоа ќе се случи… воена диктатура. Ќе видиш. Ќе заврши вака“.

Повикот беше обелоденет од непознат украински канал на YouTube претходно овој месец, но беше прифатен дури во последните неколку дена.

Евгениј Пригожин, основачот на групата Вагнер, кој не е поврзан со музичкиот продуцент, сугерираше дека прислушувачите можеби се обидувале да го таргетираат, но добиле погрешен Пригожин.

Доколку повикот е реален, тој сугерира длабоко чувство на фрустрација и гнев дури и кај членовите на руската елита кои се навидум про-Кремљ.

Јосиф Пригожин и неговата сопруга, поп-ѕвездата Валерија, беа долгогодишни јавни поддржувачи на Путин. Тие водеа кампања за него на изборите во 2018 година и го повикаа Кремљ да тргне по антивоените музичари кои избегаа од земјата по инвазијата на Украина.

Ахмедов (67) заработил пари во гасната индустрија во Сибир во 1990-тите и се проценува дека вреди околу 1,36 милијарди фунти. Тој служеше како руски сенатор помеѓу 2004 и 2009 година, а стана на насловните страници во 2021 година кога мораше да плати 450 милиони фунти на својата поранешна сопруга по правната битка во Високиот суд во Лондон.

Тој никогаш јавно не се спротивставил на војната и беше санкциониран од ОК и ЕУ по почетокот на конфликтот, мерки кои неуспешно се обиде да ги отфрли.

Јосиф Пригожин живее во Москва додека  Ахмедов моментално живее меѓу Азербејџан и Москва.

Во друг дел од повикот,  Пригожин се осврнува на внатрешниот круг на Путин како „испрани ниски животи“ кои се однесуваат како да се „богови“ и му се жали на Ахмедов за различни фракции во безбедносните служби кои го обвинуваат министерот за одбрана за грешките во Украина.

„Тие се највозбудливите луѓе досега. Немам ништо добро да кажам за нив“, вели тој. „Тие ги влечат сите до самото дно“.

Ахмедов се жали на санкциите со кои се соочува, вклучително и заплената на неговата суперјахта MV Luna вредна 225 милиони фунти, за која рече дека „гние“ во Хамбург.

ЕУ минатиот април рече дека олигархот е „близок до Кремљ“, на што Ахмедов изјави:

„Тие пишуваат дека сум близок пријател на Путин. З…. го тоа! Последен пат го видов Путин во 2008 година.

Протеченото аудио го покажува гласот на раширеното чувство меѓу рускиот естаблишмент дека „Путин ја разочара својата земја“, рече Татјана Становаја, руска политиколог.

„Некои се чувствуваа длабоко задоволно што конечно некој – нивниот сопствен народ – го кажа сето тоа гласно“, напиша таа за Фондацијата Карнеги за меѓународен мир во средата. „Протеченото очигледно имаше големо влијание врз менталната благосостојба на руската елита“.

Кремљ и државните медиуми, кои вообичаено повикуваат на одмазда против „предавниците“, беа невообичаено тивки за разговорот, со само неколку провоени блогери кои повикуваат на крв.

Јосиф Пригожин на почетокот тврдеше дека протечениот разговор е целосно лажно, пред подоцна да сугерира дека делови од него се вистински.

„Сите се свесни за мојот политички став, што е потврдено во сите мои интервјуа“, изјави тој за веб-страницата Фонтанка во понеделникот. „Но, знаете, додека го слушав аудиото, речиси поверував дека тоа сум јас. Дефинитивно има некои вистински работи овде“.

Сепак, тој не ја повтори својата поддршка за Путин. Ахмедов се уште не коментирал.

Руските опозиционери го повикаа Јосиф Пригожин да ја напушти земјата за своја безбедност, но набљудувачите на Кремљ не очекуваат владата да тргне по него, бидејќи кривичните пријави само ќе потврдат дека разговорот бил вистински и дека јавната поддршка за Путин опаѓа.

Дека „ нешто е труло во руската држава“, и дека Путин се повеќе ја губи довербата ( а и трпението) кај доскорешните поддржувачи, покажува и неодамнешната изјава на рускиот воен блогер и поранешниот член на ФБС Игор Гиркин (Стрелков) , кој ги предводеше проруските сили во Донбас од 2014 година, кој преку видео објавено на Телеграм јавно го понижува рускиот претседател Владимир Путин.

Во видеото, Гиркин бара од Путин да замолчи, и обвинува дека Путин не се однесувал како претседател на огромна земја со илјадагодишна историја, туку како обичeн тепих.

Се чини дека Путин станува длабоко параноичен бидејќи дури и неговите стари сојузници ја губат вербата во моќта на Кремљ.

Државите кои сè уште се во некаков сојуз со Русија почнуваат да ја преиспитуваат својата позиција.

Масовните немири во Грузија сериозно го исплашија Кремљ. Грузиската влада балансира помеѓу Русија и Западот, со цел членство во ЕУ, а истовремено ја зајакнува економската соработка со Москва. Руските На блиските врски меѓу моќните олигарси и Русија,остро се спротивставува прозападно наклонетата грузиска јавност.

Претходно овој месец, грузиската влада, по масовните граѓански протести во земјата, го отфрли предложениот закон кој влијае на субјектите финансирани од странство, што се сметаше за обид за приближување на Грузија со Русија. Ова може да доведат до револуционерно прозападно движење слично на востанието во Украина во Мајдан.

Во меѓувреме, од другата страна на Црното Море, Русија го губи влијанието што го имаше во ЕУ пред да започне инвазијата. Унгарскиот премиер Виктор Орбан, лидерот кој најмногу сака да ги задржи односите со Путин во ЕУ, во последните недели како да ја менува реториката и изјавува дека промената на геополитичката реалност може да бара промена на ставот.

Фидес, партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, ќе ја поддржи ратификацијата на влезот на Финска и Шведска во НАТО (нешто на што Русија се спротивставува), соопшти пратеничката група на Фидес во момент кога пратениците ја започнуваат дебатата на оваа тема по повеќемесечниот застој.

И други земји кои сакаат да се приклучат на ЕУ и покрај долгорочните пријателски односи со Москва, сè повеќе ги гледаат врските со Русија како пречка.

Србија, најсилниот идеолошки сојузник на Кремљ во Европа, може да биде уште една земја на пресврт со отфрлањето на руското влијание. Поддршка за Русија меќу Србите останува силна, но политичкиот естаблишмент на нацијата полека сфаќа дека во светлината на инвазијата на Украина, иднината во ЕУ нема да биде достижна за земја која гаи блиски врски со Путин.

Договорот меѓу Србија и Косово, постигнат со посредство на Западот, се чини дека е  договорен, потенцијално отстранувајќи го главниот камен на сопнување во бавното оддалечување на Белград од Москва. Владата на Србија суптилно да ја подготвува јавноста за потенцијално воведување санкции кон Русија во согласност со барањата на Западот.

Руската моќ во источна Европа опаѓа со години, но инвазијата на Украина брзо го забрза процесот – дури и со режими кои Путин претходно ги гледаше како блиски сојузници. Колку подолго војната трае без победа за Кремљ, толку ќе биде посилен политичкиот и јавниот поттик за земјите како Србија и Грузија да го отфрлат она што остана од задушувачкото руско влијание.

Драган Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај