More

  Унгарскиот парламент ја одобри кандидатурата на Финска за членство во НАТО, приемот на Шведска „лебди во воздух“

  Додека унгарскиот премиер Виктор Орбан долго време ја сигнализираше поддршката на неговата земја за проширувањето на НАТО, неговата влада тврди дека шведските и финските политичари кажале „безобразни лаги“ за состојбата на унгарската демократија што ги остави некои пратеници на владејачката партија несигурни дали да ги поддржат понудите за пристапување.

  Унгарскиот парламент ја одобри кандидатурата на Финска за членство во НАТО.

  Мерката, усвоена со 182 гласа за и шест против, дојде откако унгарската влада со месеци ги фрустрираше сојузниците во НАТО и Европската унија со постојано одложување на гласањето откако речиси сите други членки на алијансата ја ратификуваа кандидатурата на Финска.

  Неизвесност за Шведска

  Додека одобрувањето на Унгарија беше дочекано со олеснување во Хелсинки и на други места, приемот на Шведска во НАТО остана да лебди во воздух, бидејќи членовите на владејачката партија на Унгарија инсистираа дека ќе чекаат Стокхолм да ги расчисти долготрајните несогласувања пред да излезат на гласање. Финска и Шведска заеднички аплицираа за членство по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

  Дополнително на неизвесноста околу кандидатурата на Шведска се и приговорите на Турција, поради обвинувањата дека Стокхолм е премногу мек кон групите за кои смета дека се терористички организации.

  Агнес Вадаи, пратеник од унгарската опозициска партија Демократска коалиција, во понеделникот рече дека владејачката партија Фидес користела „изговори“ за да ја одложи ратификацијата за двете земји и дека натамошниот застој може да го турне гласањето на почетокот на април или дури во мај.

  Нема вистинска причина да не се поддржуваат овие земји“, рече Вадаи, поранешен државен секретар во унгарското Министерство за одбрана, за Асошиејтед прес. „Пристапувањето во НАТО не треба да биде прашање на лични чувства и уцени“.

  НАТО ја чека Турција

  Турција сега е единствената од 30-те членки на НАТО што не го ратификувала пристапувањето на Финска. Потребно е целосно едногласност за прием на нова членка во алијансата.

  Сепак, турскиот парламентарен комитет за надворешни работи минатата недела ја одобри апликацијата за членство на Финска во НАТО, а гласањето за пристапување се очекува да се одржи пред претседателските и парламентарните избори во Турција на 14 мај.

  Додека унгарскиот премиер Виктор Орбан долго време ја сигнализираше поддршката на неговата земја за проширувањето на НАТО, неговата влада тврди дека шведските и финските политичари кажале „безобразни лаги“ за состојбата на унгарската демократија што ги остави некои пратеници на владејачката партија несигурни дали да ги поддржат понудите за пристапување.

  Замрзнати средствата на ЕУ

  ЕУ, која вклучува 21 земја на НАТО, со години ја обвинува владата на Орбан за сузбивање на слободата на медиумите и ЛГБТК правата, за надгледување на вкоренетата култура на официјална корупција и за кооптирање на државните институции за да им служат на интересите на владејачката партија Фидес.

  Некои унгарски опозициски политичари и аналитичари веруваат дека одолговлекувањето на земјата за ратификација имало за цел да ги притисне Шведска и Финска да го поддржат ослободувањето на милијардите од фондовите на ЕУ наменети за Будимпешта, кои се замрзнати поради наводно прекршување на стандардите за владеење на правото на блокот.

  Но, Самуел Агостон Мраз, директор на провладиниот тинктенк „Незопонт Интезет“ во Будимпешта, рече дека Унгарија нема да направи чекор во врска со Шведска додека Турција не одлучи дали да ја одобри кандидатурата за членство на земјата во НАТО.

  Мраз рече дека Унгарија „не сака да носи одлуки против Турците“ и исто така сака гаранции од Стокхолм за подобрување на билатералните односи.

  „Унгарија е поддржувач на обединето НАТО. Не верува во Турција наспроти сите други земји-членки“, изјави Мраз за АП.

  Извор: Еуроњус/ преземено од новатв.мк

  Извор: civilmedia.mk

  Exit mobile version