Последни написи

Битката кај Бахмут – политички и воен пораз за Русија

Многумина веруваа дека во средината на март судбината на Бахмут е запечатена, а градот е осуден да падне во руски раце. Сепак, откако украинските сили се повлекоа од источниот дел на градот и ги заштитија линиите за снабдување јужно од Бахмут, веројатно е дека руските сили нема да успеат да го заземат уште долго време, ако тоа воопшто и се случи. Се чини дека Москва го сфати ова и на тој начин руските сили го намалија интензитетот на нивните напади додека ги преместува трупите на друго место, објави во својата анализа Варшавскиот институт.

Битката кај Бахмут сега е политички и воен пораз за Русија – на барање на Москва. Борбата за Бахмут стана повеќе прашање на чест отколку стратешка цел за Кремљ. Заврши со неуспех, што само ја потврдува слабоста на руските воени стратези.

Како што беше објавено на крајот на март, темпото на операции забави по критичните сектори на фронтот во Бахмут, бидејќи тие се преселија на друго место. Значително, нагло се промени во рок од неколку дена.

Во извештајот на 9 и 10 март се вели дека Русија на крајот го зазела Бахмут и влегла во градот. Се покажа дека тоа се лажни вести. Украинските сили се повлекоа од источниот дел на градот за да ги зајакнат позициите кај Бахмут, при што неговата одбранбена линија се протега кај реката Бахмутка.  Во меѓувреме, Украина ги прегрупираше своите сили во близина на Бахмут – следствено, воздушните трупи и Националната гарда им го отстапија местото на припадниците на специјалната единица.

Претходно, механизирани бригади беа распоредени во Бахмут, додека оние што се сега во близина се воено разузнавачки единици, вклучително и оние наменети за улични борби. Кијив се обидува да ги задржи руските сили во Бахмут што е можно подолго. Припадниците на специјалната единица не се неопходни за украинска контраофанзива, но сепак тие можат да ги запрат руските напади во разорениот град од војната, барем на некое време. Украинските сили започнаа контранапад за да го намалат притисокот врз загрозената рута за снабдување Х-32 на околу 15 километри западно од населбата Часив Јар.

Украинските трупи го поставија темпото за битката кај Бахмут, додека руската војска беше фатена во стапицата во стратешки важниот град за кој веруваа дека ќе го освојат неколку месеци претходно.

Како што пренесува Њузвик, според  Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон, руските трупи продолжуваат да го напаѓаат градот. Тие претрпеа огромни жртви во обидот да го заземат од август 2022 година, во услови на зголемени шпекулации дека украинската војска се подготвува за голема контраофанзива.

Операцијата е остро критикувана од руските воени блогери или милблогери, кои генерално ја поддржуваат војната, но понекогаш се критични за користените тактики.

 Д. Мишев

Извор: civilmedia.mk

Latest Posts

Не пропуштај