More

  Руската пропаганда ги злоупотребува верските чувства за ширење дезинформации за Украина

  Руската пропаганда го злоупотребува собирот на верниците на божествената литургија како протестен митинг, пренесува Укринформ.
  Масовните медиуми на Кремљ и провоените канали Телеграм шират лажни информации тврдејќи дека Украинците одржуваат масовни собири во Кијив против иселувањето на претставниците на Украинската православна црква на Московската патријаршија (пратеник на УОЦ) од Кијивско-Печерската лавра.

  Како доказ објавуваат фотографија на која се гледа голема толпа луѓе во близина на Лавра.

  Ова е дезинформација. Фотографијата е направена на 12 март 2023 година. На тој ден, верниците се собраа на божествена литургија во Кијивско-печерската лавра, која ја изврши поглаварот на Православната црква на Украина, Епифаниј, во Успенскиот храм, на територијата на Лаврата.

  На 10 март, Националниот резерват „Киевско-печерска лавра“ испрати предупредување до Светото Успение Киевско-Печерска Лавра (Машки манастир) на пратеникот на УОК за раскинување на договорот од 19 јули 2013 година за бесплатно користење на верски објекти. и друг имот од страна на верската организација откако меѓуресорската работна група ги утврди прекршувањата на условите на договорот.

  Според наодите на групата, претставниците на пратениците на UOC мора да ги напуштат просториите на Лавра до 29 март.

  Мнозинството Украинци ја поддржуваат одлуката за иселување на УОК (пратеник) од Лавра. Според истражувањето на јавното мислење спроведено од Active Group на 4-10 март, повеќе од 63% од Украинците изразиле поддршка за иселувањето на монасите на Московската патријаршија од црквите на територијата на Лавра.

  Ова не е единствен пат кога руската пропаганда во голема мера ја користи православната црква во обидите да го дискредитира украинската држава, нејзиниот народ, воените сили и црквата.

  Предходно руските пропагандистите тврдеа дека „букурешките власти“ предложиле парохиите на пратениците на УОК да бидат под протекторат на Романската православна црква., наведувајќи дека се чини како Романија да почнува „меко да окупира“ дел од територијата на Украина.

  Романската православна црква никогаш не даде никакви изјави за својата желба да ги земе под своја контрола парохиите на пратениците на UOC во регионот Черновци. Напротив, реагирајќи на неодамнешната изјава на епископот Лонхин (Михаило Жар) од манастирот Банчен, кој на романската телевизија изјави дека вооружени војници наводно влегле во куќите на свештениците во Черновци и дека украинските власти наводно ги прогонуваат локалните романски свештеници, портпаролот на Романската православна црква Василе Банеску јасно изјави дека свештениците на етничките романски заедници во Украина канонски не припаѓаат на Романската патријаршија, туку главно се под јурисдикција на Украинската православна црква која одржува црковно-канонски односи со Руската православна црква“. – рече Петрецки.

  Дополнително, руската пропаганда за агресијата врз Украина е целосно поддржана од Руската православна црква. Нејзиниот поглавар, патријархот Кирил, исто така верно му служи на режимот на Кремљ.

  Исто така, во Кијив беше приведен „свештеник“ од Руската православна црква во Украина кој чувал дома оружје, експлозиви и симболи на Руската империја. Свештеникот на РПЦ им пренесувал на окупаторските разузнавачки информации за движењето на украинската војска и тактиката што ја применуваат вооружените сили“.

  Вселенскиот патријарх Вартоломеј обвини дека влијателната Руска православна црква ја дели одговорноста за конфликтот во Украина и упати укор кон рускиот патријарх Кирил, чиј гласен благослов за инвазијата руската агресија на Украина го подели православието ширум светот,

  Драган Мишев

  Извор: civilmedia.mk

  Exit mobile version