More

  Руската војска губи сила кај Бахмут, наскоро Украинците ќе тргнат во контраофанзива

  Во близина на Бахмут, руската армија губи значителни сили, а многу наскоро вооружените сили на Украина ќе ја искористат оваа можност, како што направија во близина на Кијив, Харкив, Балаклија и Купјанск, пренесува Укринформ.

   

  Според него, украинските војници на фронтот демонстрираат натчовечка издржливост, храброст и храброст под континуираниот непријателски артилериски и авионски оган. Конкретно тоа се единиците на 93., 10., 57. и 5. бригада кои моментално ја бранат татковината на истокот на земјата.

  Како што соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, украинските војници во изминатиот ден одбија 83 непријателски напади на источниот дел на фронтот.

  Во тек се жестоки битки во јужните и северните делови на Бахмут; руските агресори спроведуваат офанзивни дејствија во правецот Авдиивка со цел да воспостават контрола над Авдиевка и Маринка, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина во вечерното ажурирање објавено на Фејсбук.

  „Руската Федерација ја продолжува својата вооружена агресија против Украина, фокусирајќи ги своите главни напори на обидите за целосно заземање на регионите Доњецк и Луганск во административните граници. Непријателот продолжува да спроведува офанзивни операции во правците Лиман, Бахмут, Авдиивка, Маринка и Шахтарск. Најжестоките битки се во тек во јужните и северните делови на Бахмут, непријателот спроведува и офанзивни операции во правецот Авдиевка со цел да воспостави контрола над Авдиивка и Маринка“, соопшти Генералштабот.

  „Претставниците на ПМЦ Вагнер се главните сили на Руската Федерација во овој сектор. Не штедејќи ништо, тие губат значителна сила и стануваат слаби. Многу наскоро ќе ја искористиме оваа можност како некогаш во близина на Кијив, Харкив, Балаклија. и Купјанск“, објави Олександр Сирскиј, командант на копнените сили на вооружените сили на Украина, на Телеграма.

  Руските агресори продолжуваат да ги користат своите вообичаени терористички тактики против цивилното население, гранатирајќи населби, како и критични инфраструктурни објекти. Денеска извршија ракетен напад врз Запорижје. Два руски проектили погодија станбена повеќекатница. Пријавени се цивилни жртви.

  Непријателот извршил и 41 воздушен напад. Конкретно, напаѓачите лансираа 21 беспилотно летало Шахед-136 од руската област Брјанск, од кои 16 беа соборени од украинските сили. Непријателот ја погоди територијата на студентскиот дом за стручен колеџ во Ржишчив, регионот Кијив. Пријавени се цивилни жртви. Оштетен е и објект од цивилна критична инфраструктура во регионот Житомир. Покрај тоа, напаѓачите извршија повеќе од 30 напади користејќи повеќе системи за лансирање ракети.

  Заканата од дополнителни непријателски напади на целата територија на Украина останува висока.

  „Во текот на денот авиони на одбранбените сили го погодија противвоздушниот ракетен систем на непријателот, како и 12 напади врз областите на концентрација на персонал и воена опрема на окупаторите“, додаваат од Генералштабот.

  Генералштабот исто така објави дека од 24 февруари 2022 година до 22 март 2023 година, одбранбените сили на Украина елиминирале околу 168.150 руски агресори, вклучително и 920 напаѓачи само во текот на изминатиот ден.

  Помеѓу 24 февруари 2022 година и 23 март 2023 година, вкупните борбени загуби на непријателот вклучувале и 3.570 тенкови (+13 во текот на изминатиот ден), 6.898 оклопни борбени возила (+11), 2.608 артилериски системи (+19), 511 повеќекратна ракета за лансирање системи (+2), 273 системи за противвоздушна војна (+1), 305 авиони, 290 хеликоптери, 5.452 моторни возила и резервоари за гориво (+18), 18 воени бродови/чамци, 2.203 беспилотни летала (+20), 273 специјални опрема единици (+3). Соборени се вкупно 909 непријателски крстосувачки ракети.

  Податоците допрва треба да се ажурираат.

  На 22 март 2023 година, украинските воздухопловни сили извршија напад врз руски ракетен систем за воздушна одбрана, како и 12 напади врз непријателски персонал и кластери за воена опрема.

  Подготви: Д. Мишев

  Извор: civilmedia.mk

  Exit mobile version