More

  Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење за Путин и Белова за воени злосторства и депортација

  Министерството за надворешни работи на Украина денеска преку своја објава на Фејсбук соопшти дека Меѓународниот кривичен суд  издал налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и Марија Алексеевна Лвова-Белова, комесарка во Канцеларијата на претседателот на Русија за правата на децата.

   

  Путин и Белова се под обвинение за „воено злосторство илегална депортација на население (деца) и нелегално преселување на население (деца) од окупираните територии на Украина во Русија.

  По оваа вест, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба напиша на Твитер: „Тркалата на правдата се вртат: Ја поздравувам одлуката на МКС да издаде налози за апсење на Владимир Путин и Марија Лвова-Белова за насилното раселување на украинските деца. Меѓународните криминалци ќе бидат изведени пред лицето на правдата за киднапирање деца и други меѓународни злосторства“.

   

  Подготви: Марта Пешевска

  (Извор: CIVILMEDIA)

  Exit mobile version