More

  Дизни+ го „оживува“ „Петар Пан и Венди“, Џуд Лоу во улога на Капетанот Кук, Јара Шахиди е Тинкербел

  Дизни го објави официјалниот трејлер за „Петар Пан и Венди“, најновата адаптација на епската приказна во која ќе ги гледаме познатите главни ликови од анимираната класика на Волт Дизни од 1953 година во двојни протагонистички улоги, пишува Variety.

  Новиот трејлер е долгоочекуван за обожавателите на Дизни, по ексклузивниот прв поглед на снимката за време на „D23 Expo“ во септември. Слично на првичниот тизер, трејлерот прикажува неверојатни визуелни елементи на „Neverland“, благодарение на директорот на фотографија на филмот, Бојан Базели, и предвидува конфронтација полна со акција меѓу Венди и жешкиот негативец на филмот, Капетан Кук.

  Во режија на Дејвид Ловери, во претстојниот филм, Александар Молони и Евер Андерсон ги толкуваат главните улоги на Петар Пан и Венди. Заедно со нив, Џуд Лоу го глуми капетан Кук, а Јара Шахиди влегува во историјата како првата црна жена што некогаш ја презела улогата на Тинкербел.

  Вековната приказна ги следи авантурите на вечно младиот Петар Пан, кој ја наведе младата девојка по име Венди да му се придружи во митската земја на Ниверленд – место каде што и таа може слободно да шета без страв дека ќе порасне. Нивните доживувања опфаќаат сè што е фантастично, од средба со сирени до пирати до самовили… додека уживаат во бескрајниот оптимизам на детството.

  Другите членови на актерската екипа се: Џошуа Пикеринг, Џејкоби Јуп, Џим Гафиган, Ноа Метјус Матофски, Себастијан Билингсли-Родригез, Алиса Вапанатахк, Феликс де Соуса, Моли Паркер, Алан Тудик, Дијана Цој, Келан Еди, Флоренс Бенсберг и други. Извршен продуцент на филмот е Адам Борба и Томас М. Хамел, а сценариото е напишано од Ловери и Тоби Халбрукс.

  Седум години по објавувањето на филмот „Пан“ на режисерот Џо Рајт и 31 година по „Кук“ на Стивен Спилберг, „Петар Пан и Венди“ е најновиот обид на Волт Дизни да ја оживее приказната чии вистински корени датираат уште во 1904 година со делото на драматургот J.M. Barrie, „Петар Пан, или момчето што не би пораснало“.

  „Петар Пан и Венди“ ќе се емитува на 28 април на Дизни+.

  Подготвил: Ј. Ѓ.

  Извор: frontline.mk

  Exit mobile version