More

  „Волстрит журнал“: САД ќе воведат нови санкции за 200 руски физички лица

  Се очекува администрацијата на Бајден да воведе нов пакет санкции за околу 200 руски физички и правни лица оваа недела.

   

  Ова го објави Волстрит журнал во вторникот, повикувајќи се на луѓе запознаени со ова прашање.

  Во извештајот се вели дека пакетот се очекува да биде објавен од Министерството за финансии и Стејт департментот оваа недела и ќе бидат насочени кон руските гувернери и членовите на семејствата на руските владини претставници. Ќе вклучи и организации од одбранбената индустрија и поврзани субјекти, технолошки фирми, како и мрежи за затајување санкции.

  Земјите-членки на ЕУ исто така разговараат за нивниот нов сет на економски ограничувања против Русија. Конкретно, тие ги разгледуваат предлозите за забрана на увозот од Русија во вредност од над 11 милијарди долари, како и санкциите против иранските организации кои доставуваат беспилотни летала во Русија. Како и во претходните пакети, новите мерки на ЕУ се тесно координирани со Вашингтон и Лондон.

  Подготви: А. Р.

  Извор: frontline.mk

  Exit mobile version