Последни написи

Претрес во Идризово: Пронајдени мобилни телефони, таблет и прашкаста материја

Во затворот Идризово во акција на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и Одделот за специјални полициски операции – ЕБР, под раководство на надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје, бил извршен претрес со цел пронаоѓање недозволиви или забранети предмети кај лица осуденици кои се на издржување казна затвор.

Од МВР известуваат дека постапувајќи по наредби за претрес, издадени од судија за претходна постапка, извршени биле претреси во 14 ќелии и две соби во казнено-поправната установа. При претресот била пронајдена поголема сума пари, повисока од законски дозволената кои осудените лица можат да ја поседуваат во различни апоени и валути, таблет, 11 мобилни телефони, повеќе парчиња галантерија за мобилни телефони, неколку остри предмети, прашкаста материја, која била одземена.

Останатите пронајдени предмети за време на претресот ќе бидат предадени на затворска служба за понатамошна постапка, известуваат од МВР.

(Извор: Мета.мк)

Latest Posts

Не пропуштај