Последни написи

(ФОТО) Магазинот „Тајм“ објави насловна страница со украински заложници во училишен подрум

Американскиот весник „Тајм“ објави насловна со училишен подрум во селото Јахидне, во регионот Чернихив, каде во март 2022 година руската војска затвори 368 локални жители, а 10 од нив починаа веднаш потоа.

Насловната страница Тајм ја објави на твитер, јавува дописникот на Укринформ.

Дополнително, Тајм објави приказна со сеќавања на очевидци.

На 3 март 2022 година, руските окупатори влегле во селото Јахидне. Тие ги избркале локалните жители од нивните домови и ги затвориле во тесниот училишен подрум. Цивилите, вклучително деца и постари лица, биле спречени да го напуштат подрумот до 30 март 2022 година, кога руските напаѓачи беа принудени да се повлечат.

Во јуни 2022 година, украинските служби гонеа осум руски војници под обвинение за смртта на 10 цивили во Јахидне во регионот Чернихив.

Во јануари 2023 година, на уште двајца руски војници им беа доставени обвиненија за држење на 368 цивили како заложници во училишниот подрум во Јахидне во регионот Чернихив.

Извор: frontline.mk

Latest Posts

Не пропуштај