Последни написи

Серија послаби земјотреси во Србија

Апаратите на Сеизмолошкиот завод на Србија утрово, нешто по 10 часот, повторно регистрираа земјотрес на истокот на Србија, во областа на градот Бор. Станува збор за слаб земјотрес кој не може да предизвика штета – 1,8 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрес со иста јачина повторно ја погоди областа Бор точно во 11:48 часот.

Земјотресот е регистриран точно во 10:10 часот.

Исто така денеска повторно се тресеше тлото во Краљево, па е забележан поблаг земјотрес.

Според веб-страницата на Сеизмолошкиот завод на Србија, земјотресот бил со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала.

Тоа се случило во 13 часот и 43 минути во близина на Жича.

Точно во 13 часот и 15 минути се случи уште еден слаб земјотрес во подрачјето на Бор.

(Извор: 24инфо)

Latest Posts

Не пропуштај